Myjesz uszy, żeby pozbyć się woskowiny? Lekarze: zostaw ją w spokoju, jest potrzebna

Choć nie wygląda estetycznie, nie powinno się usuwać woskowiny z uszu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zatkany jest przewód słuchowy. Przekonują do tego lekarze na całym świecie, którzy za największe "zło" uważają patyczki kosmetyczne.

O tym, żeby nie stosować patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu, większość już słyszała. Wielu lekarzy specjalistów radzi jednak, by całkowicie zrezygnować z tego zabiegu.

Dlaczego? Po pierwsze, woskowina pełni funkcję ochronną - "wyłapuje" kurz oraz brud dostające się do ucha z zewnątrz i zapobiega ich przedostawaniu się w głąb przewodu słuchowego. Po drugie, dzięki żuciu i innym ruchom szczęki, a także narastaniu nowych warstw naskórka, jej ilość redukuje się sama (np. wypływa, kiedy jesteśmy pod prysznicem).

Nawet nie wiedziałeś, że robisz te rzeczy źle. Kilka sposobów na ułatwienie codziennych czynności

Amerykańska Akademia Otorynolaryngologii wydała nawet oficjalne oświadczenie i instrukcję odnośnie higieny tej części ciała, w którym można przeczytać, że "woskowina, która nie blokuje przewodu słuchowego powinna być zostawiona w spokoju".

Tym, którzy nie mogą się powstrzymać przed czyszczeniem uszu z woskowiny eksperci zdecydowanie odradzają używanie do tego celu patyczków kosmetycznych. Są za duże, przez co wpychają woskowinę głębiej do ucha, zamiast je z niej oczyścić.

Co w takim razie polecają? Wizytę u specjalisty, który z pomocą letniej wody albo haczyka dokładnie i w bezpieczny sposób usunie z uszu wszystkie złogi. Część z laryngologów uważa również za bezpieczne stosowanie oleistych preparatów do higieny uszu, w tym płynnej parafiny, którą należy zakroplić do ucha, a po upływie pół godziny pozwolić samoczynnie wypłynąć.

Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych oraz Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi do czyszczenia uszu poleca konkretny preparat - Vaxol, który działa podobnie jak parafina, ale ma końcówkę ułatwiającą jego aplikację. 

Zobacz też:

Jak uniknąć oczek w rajstopach? Stylistka Beyonce i sióstr Kardashian zdradza prosty trik

Te rośliny najskuteczniej chronią przed smogiem. Które są najłatwiejsze w utrzymaniu, a które bezpieczne dla kotów?

Więcej o:
Komentarze (30)
Myjesz uszy, żeby pozbyć się woskowiny? Lekarze: zostaw ją w spokoju, jest potrzebna
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • misiek1959

  Oceniono 37 razy 27

  Tak, teraz jasne! Kupuj Vaxol, a będziesz zdrowy i piękny! Znowu ta pierd..a reklama!

 • therethere

  Oceniono 35 razy 27

  Niezła reklama

 • Gość: dziewiątka

  Oceniono 24 razy 22

  Bzdury.Jest to prostacka reklama Vaxolu.Mam w poradni kilkanastu pacjentów z pozaklejanymi uszami po preparatach oleistych.Ale firma musi zarabiać na preparacie którego koszt rzeczywisty nie przekracza 1-2 złotych.

 • adstr

  Oceniono 24 razy 18

  "...dzięki żuciu i innym ruchom szczęki..."
  U mnie szczęka nie rusza się - sprawdzałem. Nie rusza się ani lewa względem prawej, ani obie względem całej czaszki. Ruchomą mam tylko żuchwę.
  Może dlatego mam brudne uszy?
  A jak to wygląda u innych internautów?

 • facio60

  Oceniono 16 razy 14

  Robię to regularnie od ok. 20 lat i nie narzekam na bóle ucha czy glowy. Trzeba tylko zachować ostrożność i nie nawilżać wacika spirytusem - wysusza skórę. A tym, co czekają aż im żółty płyn wyplynie z ucha, gratuluję, szczególnie podczas spotkania z kobietą albo w trakcie spotkań biznesowych:)))

 • Van der Seck

  Oceniono 13 razy 11

  Uzywam patyczkow do uszu (wszyscy tak je nazywaja, wiec z czegos to wynika) od 30 lat. Wiem, na jaka glebokosc moge wlozyc patyczek do ucha, wiec czyszcze je juz calkiem automatycznie - po kazdej kapieli / prysznicu. Nigdy nie mialem z tym problemow, nigdy nie wyladowalem u lekarza z zatkanymi uszami czy jakims problemem od patyczkow. Polecam. Tylko uzywac nalezy ostroznie. Tyle w temacie.

 • zgniot

  Oceniono 19 razy 11

  Lekarze stanowczo zalecają, żeby uszu ani niczego nie myć, tylko powierzyć to każdorazowo pielęgniarce w gabinecie lekarskim. Ale jedynie w tym prywatnym, żeby w pracy na etacie, czyli za darmo, nie zawracać lekarzowi ani pielęgniarce d..y.

 • elenem

  Oceniono 10 razy 10

  Bzdura. Patyczków mozna i trzeba uzywać ale nie wkładać ich głęboko lecz z wyczuciem, bardziej od zewnętrznej strony a nie do środka.
  Za to odradzam wychodzenie na dwór- zwłaszcza w zimne dni- zaraz po porannym myciu głowy, z wodą w uszach, trzeba je koniecznie osuszyć. Inaczej zapalenie ucha albo zatok murowane.

 • elenem

  Oceniono 8 razy 8

  Bzdura. Patyczków mozna i trzeba uzywać ale nie wkładać ich głęboko lecz z wyczuciem, bardziej od zewnętrznej strony a nie do środka.
  Za to odradzam wychodzenie na dwór- zwłaszcza w zimne dni- zaraz po porannym myciu głowy, z wodą w uszach, trzeba je koniecznie osuszyć. Inaczej zapalenie ucha albo zatok murowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX