Jak często powinno się zmieniać prześcieradła i pościel? Mikrobiolog rozwiewa wątpliwości

04.12.2017 11:21
Według mikrobiologa Philipa Tierno prześcieradła trzeba zmieniać co tydzień

Według mikrobiologa Philipa Tierno prześcieradła trzeba zmieniać co tydzień (Fot. Pixabay.com/CC0)

W łóżku spędzamy nawet jedną trzecią całego życia, a razem z nami roztocze, bakterie i grzyby, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by regularnie zmieniać prześcieradła. Jak często? Wyjaśnia mikrobiolog.

W trakcie snu człowiek naturalnie się poci, a wilgoć to idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii i grzybów, które gromadzą się w fałdach i załamaniach prześcieradeł, na kołdrze oraz poduszkach. 

Do tego "dochodzą" inne wydzieliny (w tym z organów płciowych i nosa), martwy naskórek, sierść zwierząt, pyłki, kurz, a nawet ziemia, co sprawia, że pościel i całe łóżko to prawdziwe siedlisko mikrobów.

Dr Paweł Grzesiowski: nadmiar higieny może szkodzić

Najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest odpowiednio częsta wymiana prześcieradeł i poszewek na świeżo wyprane. Według Philipa Tierno, który jest mikrobiologiem na uniwersytecie w Nowym Jorku, powinno się to robić minimum co siedem dni.

Jeśli będziemy zwlekać z wymianą pościeli, flora bakteryjna i grzyby rozwiną się na tyle, że mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. - Nawet, jeśli nie masz alergii, możesz mieć od tego reakcję alergiczną - mówi Tierno w rozmowie z Business Insiderem

Według niego wystarczy tydzień lub dwa, by z powodu brudnego prześcieradła budzić się z bolącym gardłem, kichać czy kaszleć, a nawet mieć ataki astmy. Dlatego nawet, jeśli wydaje nam się, że nasza pościel jest czysta, warto ją regularnie wymieniać - tego, co najgorsze, czyli bakterii i grzybów, nie widać, ale ich obecność na pewno odczujemy.

Zobacz też:

Czy wiesz, które zwierzęta zapadają w sen zimowy? [QUIZ]
1/13Proszę państwa, oto jeż. Czy ten koleżka zapada w sen zimowy?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (76)
Jak często powinno się zmieniać prześcieradła i pościel? Mikrobiolog rozwiewa wątpliwości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Mw

  Oceniono 74 razy 64

  Najlepiej zniszczyć całą florę bakteryjną i będzie extra chorowanie

 • jagopa

  Oceniono 56 razy 54

  Ja zmieniam codziennie....gosciom w hotelu....

 • Gość: fx

  Oceniono 53 razy 49

  minimum co 7 dni, to co ile dni maximum? 365?

 • pawel.lewski

  Oceniono 60 razy 46

  Jak ja tak patrzę na tych Amerykanów i ich dzieci, które wyglądają ja psu z gardła wyciągnięte, włosy grzebienia wieki nie doświadczyły, to ja się dziwię, że oni jeszcze żyją, w domach syf, w garażach taki 3,14erdolnik, że nie ma miejsca na samochód, do sklepu jeżdżą w piżamach, takiego bajzlu nie ma w Europie, nawet u Cyganów.

 • Gość: Grażyna B.

  Oceniono 86 razy 46

  Ja zmieniam pościel na Wielkanoc i Boże Narodzenie, 2 razy w roku wystarczy bo się nie pocę i moje narządy płciowe nic nie wydzielają, i jest czysto zawsze

 • michalng

  Oceniono 54 razy 44

  Swietnie ze ktoś zapytał mikrobiologa jak często zmieniać pościel. Prosił bym jeszcze o zapytanie inżyniera lotnictwa jak kisić ogórki oraz oceanografa o to jak często karmić chomika.

 • Gość: Fifi

  Oceniono 41 razy 37

  O jej, a w lizolu nie należałoby jeszcze tej pościeli przepłukać? Bo amerykanie to nawet owoce i warzywa w nim odkażają, a pan mikrrobiolog z samego Nowego Jorku, więc wie co mówi.

 • fiszerfish

  Oceniono 36 razy 34

  Obecnie wielką furorę robi dbanie o swoją wewnętrzną florę bakteryjną, unikanie antybiotyków itp.

  Przewiduję, że za kilka lat ktoś odkryje, że bakterie na naszej pościeli wchodzą w symbiozę z naszą skórą i organizmem i są dla nas bardzo korzystne, oczyszczają nam skórę, chronią przed obcymi bakteriami, czyszczą nos i zęby podczas snu, dezynfekują rany i obtarcia.

  Wtedy będą artykuły zalecające niezmienianie pościeli, bo pranie jej niszczy twoją zewnętrzną florę bakteryjną, którą sobie latami/miesiącami wychodowałeś. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Życie i styl:
Najczęściej czytane