Jak często powinno się zmieniać prześcieradła i pościel? Mikrobiolog rozwiewa wątpliwości

W łóżku spędzamy nawet jedną trzecią całego życia, a razem z nami roztocze, bakterie i grzyby, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by regularnie zmieniać prześcieradła. Jak często? Wyjaśnia mikrobiolog.

W trakcie snu człowiek naturalnie się poci, a wilgoć to idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii i grzybów, które gromadzą się w fałdach i załamaniach prześcieradeł, na kołdrze oraz poduszkach. 

Do tego "dochodzą" inne wydzieliny (w tym z organów płciowych i nosa), martwy naskórek, sierść zwierząt, pyłki, kurz, a nawet ziemia, co sprawia, że pościel i całe łóżko to prawdziwe siedlisko mikrobów.

Dr Paweł Grzesiowski: nadmiar higieny może szkodzić

Najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest odpowiednio częsta wymiana prześcieradeł i poszewek na świeżo wyprane. Według Philipa Tierno, który jest mikrobiologiem na uniwersytecie w Nowym Jorku, powinno się to robić minimum co siedem dni.

Jeśli będziemy zwlekać z wymianą pościeli, flora bakteryjna i grzyby rozwiną się na tyle, że mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. - Nawet, jeśli nie masz alergii, możesz mieć od tego reakcję alergiczną - mówi Tierno w rozmowie z Business Insiderem

Według niego wystarczy tydzień lub dwa, by z powodu brudnego prześcieradła budzić się z bolącym gardłem, kichać czy kaszleć, a nawet mieć ataki astmy. Dlatego nawet, jeśli wydaje nam się, że nasza pościel jest czysta, warto ją regularnie wymieniać - tego, co najgorsze, czyli bakterii i grzybów, nie widać, ale ich obecność na pewno odczujemy.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (124)
Jak często powinno się zmieniać prześcieradła i pościel? Mikrobiolog rozwiewa wątpliwości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Mw

  Oceniono 135 razy 119

  Najlepiej zniszczyć całą florę bakteryjną i będzie extra chorowanie

 • pawel.lewski

  Oceniono 109 razy 75

  Jak ja tak patrzę na tych Amerykanów i ich dzieci, które wyglądają ja psu z gardła wyciągnięte, włosy grzebienia wieki nie doświadczyły, to ja się dziwię, że oni jeszcze żyją, w domach syf, w garażach taki 3,14erdolnik, że nie ma miejsca na samochód, do sklepu jeżdżą w piżamach, takiego bajzlu nie ma w Europie, nawet u Cyganów.

 • louisianne

  Oceniono 84 razy 72

  Jak czytam te rewelacje to jestem w glebokim szoku ze ludzkosc jeszcze nie wyginela.
  Jeśli każdy by zmieniał pościel co 7 dni lub częściej np dla typowej 4 osobowej rodziny, to szkody dla środowiska naturalnego (zużycie wody, energii, detergenty) byłyby większe niż potencjalne szkody dla zdrowia przy używaniu tej samej pościeli przez 2-3 tygodnie. Już nie mówiąc o tym, jak nadmiar higieny wywołuje alergie.

 • michalng

  Oceniono 104 razy 72

  Swietnie ze ktoś zapytał mikrobiologa jak często zmieniać pościel. Prosił bym jeszcze o zapytanie inżyniera lotnictwa jak kisić ogórki oraz oceanografa o to jak często karmić chomika.

 • fiszerfish

  Oceniono 73 razy 65

  Obecnie wielką furorę robi dbanie o swoją wewnętrzną florę bakteryjną, unikanie antybiotyków itp.

  Przewiduję, że za kilka lat ktoś odkryje, że bakterie na naszej pościeli wchodzą w symbiozę z naszą skórą i organizmem i są dla nas bardzo korzystne, oczyszczają nam skórę, chronią przed obcymi bakteriami, czyszczą nos i zęby podczas snu, dezynfekują rany i obtarcia.

  Wtedy będą artykuły zalecające niezmienianie pościeli, bo pranie jej niszczy twoją zewnętrzną florę bakteryjną, którą sobie latami/miesiącami wychodowałeś. :)

 • Gość: Grażyna B.

  Oceniono 121 razy 59

  Ja zmieniam pościel na Wielkanoc i Boże Narodzenie, 2 razy w roku wystarczy bo się nie pocę i moje narządy płciowe nic nie wydzielają, i jest czysto zawsze

 • Gość: Fifi

  Oceniono 65 razy 55

  O jej, a w lizolu nie należałoby jeszcze tej pościeli przepłukać? Bo amerykanie to nawet owoce i warzywa w nim odkażają, a pan mikrrobiolog z samego Nowego Jorku, więc wie co mówi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX