Naukowcy: kobiety bardziej pożądają żonatych od singli, a efekt obrączki działa na nie jak magnes. Dlaczego?

Okazuje się, że atrakcyjny mężczyzna to taki, którym interesują się inne kobiety. Im większe zainteresowanie ze strony kobiet, tym lepiej, bo to oznacza, że walka o takiego samca jest opłacalna. Naukowcy sprawdzili, dlaczego tak się dzieje.

Dobrzy, wierni i uważani za lepszy materiał na partnerów i ojców. Tak według badań kobiety postrzegają mężczyzn będących w związku. Mało tego. Panowie, którzy są zajęci, cieszą się większym zainteresowaniem wśród innych kobiet. Do takiego wniosku doszli uczeni ze szkockiego Uniwersytetu w St Andrews. Ich badania zostały opublikowane na łamach czasopisma Scientific Reports. Co z nich wynika?

Była dziennikarką, została fryzjerką. Małgorzata Serafin o swoim "Planie B"

Chcę faceta takiego jak twój!

Naukowcy przeprowadzili badania na podstawie tezy, że kobiety kopiują preferencje innych kobiet w wyborze partnera. I tak 49 kobietom w serii zdjęć zostały pokazane twarze mężczyzn, rąk i obrazów. Kobiety zostały poproszone o ich ocenę na podstawie atrakcyjności.

Następnie badacze ujawnili, jakie oceny przyznawała reszta grupy. Kiedy kobiety zostały poproszone o ocenienie obrazów po raz drugi, ich oceny wzrosły średnio o 13 proc., w zależności od tego, co powiedziały inne kobiety. Co wyjaśnia badanie? Na to pytanie odpowiada dr Kate Cross kierująca zespołem badaczy:

Kobiety mają skłonność do naśladowania preferencji innych kobiet, ale równie dobrze może chodzić o ogólną tendencję ludzi do naśladowania innych.

Według badań, kobiety pociągają zajęci mężczyźni.Według badań, kobiety pociągają zajęci mężczyźni. Fot. Shutterstock

Naukowcy odkryli również, że taką samą cechę wykazują samice ryb i ptaków. Oznacza to, że efekt obrączki działa na samotne kobiety jak magnes, a zajęci panowie cieszą się większym wzięciem niż single, bo w przeciwieństwie do nich nie muszą udowadniać pożądanych przez kobiety cech.

Inne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oklahomie 2009 roku również potwierdzają teorię atrakcyjności zajętych mężczyzn. Wynika z nich, że 90 proc. samotnych kobiet pożądało mężczyzn będących w związku, podczas gdy tylko 59 proc. kobiet było zainteresowane singlami.

***

"Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz" - ten znany cytat "Forresta Gumpa" dla wielu z nas brzmi aż nazbyt znajomo. Zdarzył ci się niespodziewany zwrot w życiu? Masz za sobą albo planujesz nieoczekiwaną, wielką zmianę? A może zwykły, mały przypadek sprawił, że musiałaś obmyślić życiowy "Plan B"? Podziel się z nami swoją historią i napisz na kobieta@agora.pl, najciekawsze historie opublikujemy i nagrodzimy.

Roma Gąsiorowska: "Nawet jeśli już dużo osiągnęliście, zawsze można jeszcze szukać planu B"

To cię zainteresuje:

Trenerka zamiast "kraty" ma fałdki. "W końcu mądra babka. Już mnie mdli od perfekcyjnych lasek"

Naukowcy przesunęli okres dojrzewania do... 24 lat. Jeszcze niedawno granicą były 19. urodziny

Sprawdź się w QUIZIE: Czytasz książki? To bez problemu odgadniesz, kto wypowiedział te słowa

Więcej o:
Komentarze (51)
Naukowcy: kobiety bardziej pożądają żonatych od singli, a efekt obrączki działa na nie jak magnes. Dlaczego?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • monoekann

  Oceniono 62 razy 48

  Kobieta nie wie czego chce póki nie zobaczy tego u innej kobiety.
  Stare jak świat ;-)

 • medyan

  Oceniono 33 razy 31

  te samą cechę mają banki. Wolą sprawdzonego klienta innego banku, niż sprawdzać samemu...

 • 4v

  Oceniono 33 razy 17

  I znów kolejny raz naukowcy odkrywają "Amerykę". to jest oczywiste, że kobiety kochają rywalizację. to atawizm, z czasów gdy chłopy szły na polowanie lub na wojnę, a baby siedziały z dziećmi i starcami.

  plotkowały.
  i snuły intrygi, bo wiadomo było że część chłopów nie wróci, a część wróci jako bohaterowie.

  im więcej kobieta ma w sobie zwierzęcych atawizmów (facet też, ale tu mówimy o kobietach) tym bardziej trzeba się od takiej trzymać z daleka. to są właśnie te wszystkie "zouzy", będące "typowymi nastolatkami", ploteczki o facetach, później o dzieciach, no a na koniec lekarz, kościółek, cmentarz. typowa baba. obleśny typ.

 • Gość: BK

  Oceniono 31 razy 9

  Kobiety polujące na zajętych facetów są bardzo zakompleksione. Kiedy im się uda zdobyć zajętego, czują się bardziej dowartościowane. Uważam również, ze te kobiety mają w sobie dużo męskich cech. Lubią zdobywać, jak faceci.

 • Gość: Ddd

  Oceniono 12 razy 8

  Mnie nie interesują żonaci, bo jeśli taki ktoś jest skłonny zdradzać żonę, to co z niego za materiał na partnera? No chyba, że na jedna noc, ale to mogłabym zrobić tylko kobiecie, której wyjątkowo nie znoszę

 • Gość: gość

  Oceniono 15 razy 7

  "90 proc. samotnych kobiet pożądało mężczyzn będących w związku, podczas gdy tylko 59 proc. kobiet było zainteresowane singlami" - naprawdę?

 • Gość: justyna

  Oceniono 4 razy 4

  kiedyś wdał się ze mną w ostry flirt zajęty facet, traktowałam to z rezerwą i z przymrużeniem oka dopóki nie wyszło, że oprócz żony ma też dziecko. wzięłam go wtedy na stronę i jako, że uznałam, że się kolegujemy, wprost powiedziałam, że współczuję jego żonie bo takiego .... jak on to w życiu bym nie chciała mieć za męża. Ale może w Oklahomie kobiety mają inaczej...

 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 4

  "Kobiety mają skłonność do naśladowania preferencji innych kobiet, ale równie dobrze może chodzić o ogólną tendencję ludzi do naśladowania innych."

  No właśnie, pytanie tylko, czy ta ogólna tendencja tłumaczy opisywane zjawisko w 100%, czy też w tym przypadku tendencja do naśladownictwa jest silniejsza?

  Możliwe, że kobiety mają silniejszą tendencję do naśladowania zachowań innych kobiet, na co wsazuje np. dużo silniejsze uzależnienie od mody, niż w przypadku mężczyzn. W wielu innych dziedzinach również widać nieodparty wręcz przymus robienia tego, co inne kobiety, co z punktu widzenia faceta wydaje się zwyczajnie głupie. Taki owczy pęd u mężczyzn chyba występuje w mniejszym nasileniu, a u niektórych jest całkowicie pod kontrolą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX