Zamiast iść do lekarza, "leczą się" jogurtami. Kobiety nie mają pojęcia, że ten objaw może oznaczać raka jajnika

Utrzymujące się wzdęcia to jeden z głównych symptomów raka jajnika. Tymczasem z ankiety przeprowadzonej na zlecenie brytyjskiej fundacji wynika, że większość kobiet nie ma o tym pojęcia.

Tylko w Polsce co roku notuje się około trzech tys. nowych przypadków zachorowań na raka jajnika. Zaledwie u 30 proc. kobiet udaje się opanować rozwój tej choroby na tyle, że 10 lat po postawieniu diagnozy nadal żyją.

Powodów jest kilka. Oprócz tego, że współczesna medycyna wciąż nie zna skutecznych metod walki z nowotworem, główną przyczyną wysokiej śmiertelności jest to, że chore kobiety za późno trafiają do specjalisty.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Dzieje się tak m.in. dlatego, że panie znają podstawowych objawów nowotworu jajnika. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie brytyjskiej fundacji Target Ovarian Cancer.

Niemal 70 proc. ankietowanych nie ma pojęcia, że utrzymujące się wzdęcia to jeden z głównych symptomów tego typu raka. Przeważnie sądzą, że to kwestia niewłaściwej diety albo osłabionej flory jelitowej. Zamiast iść do lekarza połowa badanych woli więc zrezygnować z jedzenia glutenu czy nabiału albo "leczyć się" jogurtami i probiotykami.

"Jogurt nie powinien zastąpić wizyty u lekarza"

Z tego powodu fundacja postanowiła nagłośnić wyniki ankiety. Jej pracownicy liczą, że w ten sposób uda się uratować więcej kobiet. - Jeśli coś jest nie tak, jogurt nie powinien zastąpić wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Kobiety nie powinny ryzykować swojego życia z powodu niewiedzy. Jak będą znały objawy raka jajnika, ich szanse na przeżycie będą większe - komentuje szefowa fundacji, Annwen Jones.

Oprócz utrzymujących się przez kilka tygodni wzdęć, inne objawy raka jajnika to:

 • uczucie "pełności" nawet po niewielkich posiłkach i/lub utrata apetytu,
 • ból w okolicy miednicy i brzucha,
 • częstsza potrzeba oddawania moczu,
 • powtarzające się biegunki lub zatwardzenie,
 • chroniczne zmęczenie,
 • niewytłumaczalna utrata wagi,
 • jakiekolwiek krwawienie z dróg rodnych w przypadku kobiet, które są po menopauzie.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (77)
Zamiast iść do lekarza, "leczą się" jogurtami. Kobiety nie mają pojęcia, że ten objaw może oznaczać raka jajnika
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • elasteena

  Oceniono 166 razy 146

  A skąd niby kobiety mają wiedzieć, jakie są objawy raka jajnika, jak ginekolodzy zajmują się ostatnio głównie własnymi sumieniami.

 • damajah

  Oceniono 119 razy 107

  Jaja sobie robicie tym artykułem??? Wzdęcia mam od lat. ŻADEN ginekolog się nie zainteresował. Komentarze od lekarzy typu: trzeba jeść mniej wzdymające produkty słyszałam ze 100 razy. Na moje obawy że to może być objaw raka usłyszałam że powinnam mniej internetu "oglądać". Koniec końców okazało się że mam nietolerancję białka mleka krowiego oraz laktozy, ale zanim doszłam do powodu wzdęć, pobolewania brzucha minęło kilka LAT! Lekarze mają w D... takie objawy.

 • nunia01

  Oceniono 33 razy 33

  O nowotworach jajnika mówi się niewiele. Za to z każdej strony reklamy trąbią o lekach na wzdęcia. Jak masz problemy z bólami brzucha, wzdęciami, wypróżnieniem itp. to na bank masz nietolerancję, niewłaściwsze się odżywiasz albo histeryzujesz. To jest przekaz masowy, który w mojej opinii jest niezwykle szkodliwy.
  Brak jest przekazu: jeśli masz jakiekolwiek niespecyficzne objawy, które utrzymują się ponad 2 tygodnie musisz się zdiagnozować i nie dać się odesłać, że to nic poważnego.
  Historie kobiet chorujących na nowotwór jajnika bardzo często zaczynają się od odsyłania od gastrologa do ginekologa i z powrotem, z psychiatrą po drodze. Na koniec lądujesz u lekarza z wodobrzuszem i 3 - 4 stopniem zaawansowania. Wiem co mówię. Miałam nowotwór jajnika krótko po 30 roku życia. Do lekarza chodziłam regularnie. Nawet USG robiłam kilkakrotnie - nie było go widać. Wyszło przypadkiem w 3 stadium zaawansowania. Znam dziewczynę, której kazano mniej się obżerać to przestanie mieć problemy - problemem był kilkukilogramowy guz jajnika. Znam kilka które po wędrówkach od lekarza do lekarza kończących się u psychiatry wylądowały szpitalu z nieoperacyjnymi już guzami.
  One chodziły do lekarzy. Lekarze nie potrafili postawić diagnozy. A ile kobiet nie pójdzie, bo w durnej reklamie powiedzieli, że co 3 kobiet ma wzdęcia?

 • joankb

  Oceniono 32 razy 28

  System lekarzy rodzinnych nie służy niczemu innemu jak odcinaniu od specjalistów i badań.
  O wszystko trzeba walczyć. A potem są jeszcze wielomiesięczne kolejki.
  To i nie dziwota, że do specjalistów zgłaszamy się późno.

 • brenya78

  Oceniono 33 razy 27

  Nigdy w życiu nie słyszałam że wzdęcia to objaw raka jajnika. I już widzę oczyma wyobraźni brytyjskiego lekarza, który od razu doszuka się raka. Każe jeść jogurt, co najwyżej.

 • emilly_davisson

  Oceniono 30 razy 26

  Tak, ostatnio na wizycie u ginekologa (NFZ) nie dostąpiłam zaszczytu badania. Może teraz diagnozują po oczach lub klauzula sumienia nie pozwala na takie 'świństwa".

 • Halinus F.

  Oceniono 31 razy 25

  No, liczyłam, że dowiem się JAKIE badanie trzeba zrobić, żeby wykryć raka jajnika. Wychodzi, że żadne...można go wykryć przypadkiem..do dupy z taką medycyną ! Skoro nie można go wyryć, to po co ten artykuł, pytam się po co ???

 • Gość: Adzia

  Oceniono 25 razy 25

  Rak jajników (Folliculoma) nie ma objawów, dlatego jest najgorszy i rzadko się z niego wychodzi. Dowiadujemy się o nikt kiedy są przerzuty lub przypadkiem przy innej operacji.

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 23 razy 19

  A czy to czasem nie na waszym portalu mozna przeczytac pseudoporady w stylu: masz wzdecia- siedem trikow jak ich uniknac, albo: jedzac te potrawy nowotwor cie nie dopadnie i dziesiatki innych podobnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX