Łysi mężczyźni bardziej pociągają kobiety. Teraz potwierdzają to nawet naukowcy

Bruce Willis

Bruce Willis (AP/Peter Kramer)

Bardziej pociągający, bardziej dominujący i bardziej pewni siebie. Jak jeszcze postrzegani są łysi mężczyźni? Na to pytanie próbował odpowiedzieć zespół badaczy, kierowany przez doktora Alberta Mannesa.

Wielu mężczyznom wydaje się, że by być uważanym za "prawdziwego" amanta, dobrze jest posiadać bujną czuprynę. Niektórzy panowie mają wręcz wiele kompleksów na punkcie łysienia, a pojawiające się zakola traktują jako zbliżający się koniec swojej atrakcyjności fizycznej. 

Tymczasem okazuje się, że że łysi mężczyźni postrzegani są przez wiele kobiet jako bardziej męscy, zdecydowani i atrakcyjni. Udowadniają to badacze z Uniwersytetu Pensylwania, którzy przeprowadzili badania na ten temat wśród studentów. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Social Psychological and Personality Science.

Bez włosów, bez kompleksów

Studenci obu płci zostali poproszeni o dokonanie oceny zdjęć mężczyzn łysych i owłosionych w trzech kategoriach: atrakcyjności, pewności siebie i dominacji. Wyniki  były dość jednoznaczne - we wszystkich trzech kategoriach zdecydowanymi zwycięzcami okazali się mężczyźni bez włosów.

Respondenci oceniali, że zarówno naturalnie łysi mężczyźni jak i ci pozbawieni włosów w Photoshopie, wyglądają na bardziej męskich i dominujących niż mężczyzn z włosami.

Z czego to wynika? Naukowcy tłumaczą to m.in. tym, że ogolone głowy są charakterystyczne dla mężczyzn, którzy wykonują "typowo" męskie zawody, w których liczy się siła i dominacja.

W badaniu stwierdzono również, że łysi mężczyźni - postrzegani jako bardziej pewni siebie i stanowczy - mogą lepiej radzić sobie podczas negocjacji, być bardziej przekonujący i ujmujący.

Poza wymienionymi "zaletami" bycia łysym, z badań wynikało też, że mężczyźni bez włosów postrzegani są jako starsi średnio o cztery lata niż w rzeczywistości.

Choć o gustach się nie dyskutuje, to trudno nie zgodzić się z wynikami badań. Łysi panowie mają w sobie coś pociągającego...

Który łysiejący mężczyzna jest Waszym ulubieńcem?

To cię zainteresuje:

Teściowa i synowa, konflikt nie do pogodzenia? "Zwykle wtrącają się osoby, które nie mają własnego życia"

Znana dziennikarka pokonała raka piersi i apeluje: Pomagajcie, jak umiecie, czasem wystarczy po prostu być

Sprawdź się w QUIZIE: Te ubrania były popularne w PRL, dziś trochę o nich zapomnieliśmy. Wiesz, o co pytamy? Wasza średnia 9/13

Sprawdź, czy nie mylisz tych wyrazów. Błąd może cię sporo kosztować
1/14Osoba, która została dopuszczona do matury to:

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (36)
Łysi mężczyźni bardziej pociągają kobiety. Teraz potwierdzają to nawet naukowcy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • l109742

  Oceniono 26 razy 14

  Hahahahhahahahaha. I co jeszcze naukowcy potwierdzają? Może jeszcze kobiety wolą facetów z małymi penisami?

 • Gość: zx

  Oceniono 21 razy 9

  Łysy to może być Bruce Willis albo Łysy z Brazzers - niełapiącym się do tych kategorii, stanowczo odradzam. Wystarczy zapytać dowolną kobietę, którą wersję tego samego pod każdym innym względem faceta by wybrała, tę z włosami czy z łysiną? Łysina, zwłaszcza u młodych samców, jest postrzegana przez samiczki jako ewidentna wada i tyle.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 8 razy 6

  Chyba za wlosy te kobiety pociagaja. Bo nie moga sie za wlasne ciagnac.

 • mr.superlatywny

  Oceniono 10 razy 6

  Jedno pewne: lysi mniej lysieja. :-)

 • Gość: gośćon

  Oceniono 7 razy 5

  To ja dorzucę kilka truizmów, które są tak samo "odkrywcze" jak pie.r.dolety doktora Mannesa.
  1. Człowiek bez kompleksów nie będzie bawił się w udowadnianie wyższości łysiny nad czupryną, czy też odwrotnie.
  2. Człowiek inteligentny (czytaj: mądry), nie będzie oceniał wartości drugiego człowieka na podstawie włosów albo ich braku.
  3. Albo podobasz się danej osobie albo nie, to kwestia jej/jego gustu.
  4. Ktoś, kto mi się podoba nie musi podobać się nikomu więcej, a nawet lepiej żeby podobał się tylko mnie - mniejsza konkurencja ;)
  5. Jeśli masz ryj ptaka pierzastego, posturę krasnala ogrodowego, a do tego bredzisz, ilość włosów na głowie przestaje mieć znaczenie.
  Pozdrawiam

 • Gość: babeczka

  Oceniono 8 razy 4

  Sorry, ale mnie to nie przekonuje. Skoro naukowcy muszą "dowodzić", że łysi są atrakcyjniejsi, to już to jest podejrzane. Mnie po prostu łysi nie pociągają.

 • Gość: bezpruderyjna

  Oceniono 11 razy 3

  Wiem jedno z doświadczenia z łysymi facetami. Łysi ze względu na nadmiar testosteronu dłużej zachowują sprawność seksualną. Przez wspomniany testosteron wypadają im włosy, a reszta ciała najczęściej konkretnie owłosiona.

 • P B

  Oceniono 2 razy 2

  Ależ to absolutna bzdura.
  Uwielbiam, jak facet ma gęste, dłuższe i zadbane włosy Sprawia mi ogromną przyjemność ich przeczesywanie dłońmi, szczególnie podczas seksu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Życie i styl:
Najczęściej czytane