Mężczyźni niczym wataha wilków, niedźwiedź i rekin. Tak Francja walczy z molestowaniem w komunikacji miejskiej

Od marca na ulicach Paryża można się natknąć na plakaty z przerażonymi kobietami otoczonymi przez drapieżniki. To kampania, która ma zachęcić do reagowania świadków przemocy na tle seksualnym, a jej ofiary do mówienia o tym.

Od 5 marca paryżanie i turyści odwiedzający "miasto światła" mają szansę natknąć się na plakaty, które powstały w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej molestowania seksualnego w przestrzeni publicznej.

Precyzując, chodzi o przemoc na tle seksualnym w stosunku do kobiet, które padają jej ofiarami podróżując komunikacją miejską. Z podawanych przez twórców kampanii danych wynika, że dotyczy to aż 87 proc. pasażerek, a 43 proc. wszystkich ataków na kobiety odbywa się właśnie w środkach transportu publicznego.

Kampania dla ofiar i świadków przemocy seksualnej w komunikacji miejskiejKampania dla ofiar i świadków przemocy seksualnej w komunikacji miejskiej Fot. Materiały promocyjne RATP

Sytuacja w stolicy Francji ma być na tyle zła, że 6 na 10 pytanych pań boi się ataków i zaczepek na tle seksualnym, kiedy podróżuje metrem czy autobusem. W tym kontekście nie dziwi, że twórcy kampanii postanowili w roli atakujących "obsadzić" dzikie zwierzęta powszechnie kojarzone jako agresywne i niebezpieczne.

Na plakatach, które powstały w trzech wersjach, można zobaczyć samotne panie otoczone przez niedźwiedzia, wilki i rekina. Towarzyszy im hasło "Nigdy nie bagatelizujmy molestowania seksualnego. Ofiary i świadkowie - informujcie o tym!".

Kampania dla ofiar i świadków przemocy seksualnej w komunikacji miejskiejKampania dla ofiar i świadków przemocy seksualnej w komunikacji miejskiej Fot. Materiały promocyjne RATP

"Nie piętnujemy mężczyzn, tylko drapieżców"

Prezydent regionu Ile-de-France Valérie Pécresse wyjaśnia, że celem kampanii jest uświadomienie tego, co czuja napastowane kobiety. - Nie piętnujemy mężczyzn, tylko drapieżców - zaznacza. - W kwestii molestowania, istnieje prawo milczenia. Cierpią na tym kobiety, ale trudno je za to potępiać, a napastnicy właśnie na to liczą - dodaje.

Kampania dla ofiar i świadków przemocy seksualnej w komunikacji miejskiejKampania dla ofiar i świadków przemocy seksualnej w komunikacji miejskiej Fot. Materiały promocyjne RATP

Biorąc pod uwagę, że zaledwie w ubiegłym roku Paryż został uznany za trzecie "najbardziej przyjazne kobietom miasto", statystyki dotyczące przypadków molestowania w komunikacji miejskiej są mocno niepokojące. Czy plakaty z prostym przesłaniem wystarczą, by je obniżyć?  

Nie ma oficjalnych danych dotyczących skali tego problemu w Polsce. U nas w autobusach póki co uczy się ludzi kultury - na przykład w ramach obecnej w warszawskich środkach transportu publicznego kampanii „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”. 

W warszawskiej komunikacji miejskiej funkcjonuje kampania ucząca pasażerów kulturyW warszawskiej komunikacji miejskiej funkcjonuje kampania ucząca pasażerów kultury Fot. Materiały promocyjne ZTM Warszawa

Czy kampania związana z reagowaniem na przemoc seksualną w komunikacji miejskiej jest potrzebna również w Polsce? A może władze powinny się skupić na edukowaniu agresorów zamiast świadków i ofiary przemocy z ich strony? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach lub piszcie na kobieta@gazeta.pl.

Pigułka gwałtu zagraża nam wszystkim. Te wynalazki pomagają się przed nią uchronić

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (50)
Mężczyźni niczym wataha wilków, niedźwiedź i rekin. Tak Francja walczy z molestowaniem w komunikacji miejskiej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pafdadik

  Oceniono 32 razy 14

  Po co akie kłamliwe porównania do zwierząt żyjących zgodnie ze swoją naturą? Nie prościej było po prostu dać zdjęcia białych kobiet atakowanych przez wściekłych, dzikich murzynów i muslimów?

 • Gość: e50504

  Oceniono 20 razy 14

  A nie mogli po wrzucić po prostu grupkę inżynierów rakietowych i neurochirurgów zamiast tych idiotycznych zdjęć drapieżników? Przecież i tak każdy wie co się dzieje

 • green_is_bad

  Oceniono 37 razy 13

  Żeby ta kampania nosiła znamiona rzetelności, ten rekin powinien być czarny. Ew. beżowy.

 • mezzzai

  Oceniono 27 razy 11

  Czekam na kampanie zakazująca nadmiernego odsłaniania tyłka i piersi przez kobiety w przestrzeni publicznej!

 • bcde

  Oceniono 16 razy 10

  Francja jest już krajem 3-go świata w kwestii bezpieczeństwa. W Paryżu większość kobiet boi się wychodzić z domu. Ulice są opanowane przez imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy z nudów (bo nie pracują) próbują jak daleko mogą się posunąć w atakach i molestowaniu rodzimych Francuzów.

 • sorrry

  Oceniono 11 razy 9

  Każde z tych agresywnych zwierzaczków powinny mieć turban i brodę. Kolor w zasadzie zgadza.

 • Gość: e50504

  Oceniono 9 razy 9

  Hehe, dobrze że dali zwierzęta bo jeszcze ktoś mógłby pomyśleć że chodzi o neurochirurgów i inżynierów :D

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 10 razy 8

  Ale jak to? To jednak prywatny samochód jest fajny, pachnacy, ciepły i bezpieczny? Przecież komunikacja miejska jest taka wspaniała - tak, ale tylko kiedy trzeba przekonać do niej motłoch, żeby panom zrobić miejsce na ulicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX