Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety na "jedynkę" albo "dwójkę"? Naukowe wyjaśnienie

Wiele osób pijących kawę zauważa pewną zależność. Po aromatycznej filiżance kawy od razu czują, że muszą się załatwić i zwykle to uczucie zapowiada dłuższe "posiedzenie" w toalecie. Dlaczego tak się dzieje?

Na niektórych kawa działa moczopędnie, u innych bardziej pobudza perystaltykę (ruchy) jelit. To, który efekt odczuwamy bardziej, zależy od naszego organizmu. Są też oczywiście tacy, na których picie tego napoju nie ma żadnego wpływu.

Dlaczego kawa może wywoływać taki efekt? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy pracujący w brytyjskim szpitalu Royal Hallamshire Hospital. W tym celu badacze S. Brown, P. Cann i N. Read przeprowadzili ankietę wśród ochotników obojga płci.

Czy kawa to dobry sposób na kaca? [NaZdrowie]

Z zebranych przez nich danych wynika, że ludzie mają różne doświadczenia z piciem kawy i jej wpływem na chęć wypróżnienia się. Jednak taki "objaw" zadeklarowało w sumie 29 proc. ankietowanych, z czego aż 63 proc. stanowiły kobiety.

Dzięki przepytywaniu ochotników badacze ustalili również, że to uczucie pojawia się u ludzi niezależnie od tego, czy piją "normalną" kawę, czy jej bezkofeinową wersję.  Wyjaśnienie sugerujące, że to właśnie ten alkaloid odpowiada za pobudzenie jelit do pracy, zostało więc odrzucone.

Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że picie kawy stymuluje uwalnianie hormonu zwanego gastryną. Ten z kolei pobudza żołądek do wytwarzania większej ilości soków żołądkowych i zwiększa aktywność ruchową okrężnicy. To zaś może - u jednych bardziej, u innych mniej - pobudzać perystaltykę jelit i w konsekwencji sprawić, że czujemy potrzebę wypróżnienia się.

Moczopędna kofeina

A co z tymi, którzy po wypiciu kawy czują, że muszą szybko opróżnić pęcherz? To już kwestia zawartości kofeiny. Ten alkaloid jest stymulantem, a te generalnie zwiększają produkcję moczu. Przez to możesz biegać do toalety częściej i w konsekwencji nieco się odwodnić (co z kolei może prowadzi do zatwardzenia). 

Mimo to nie na wszystkich kawa działa moczopędnie. Z przeprowadzonych w 2002 roku badań wynika, że ci, którzy piją ją regularnie, mają większą tolerancję, dzięki czemu nie muszą tak często oddawać moczu - nawet po wypiciu 2-3 filiżanek w ciągu dnia.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (81)
Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety na "jedynkę" albo "dwójkę"? Naukowe wyjaśnienie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • xsawer

  Oceniono 48 razy 46

  "Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety"
  -Wcale mi się nie chce biec, ale muszę.

 • calber

  Oceniono 42 razy 32

  U jednych - tak, u innych - nie, raz siusiu, a raz kupka, mocniej, słabiej albo wcale... A to się nabadali!

 • nepwk

  Oceniono 27 razy 25

  dialog pielęgniarka - pacjent w szpitalu:
  -stolec był?
  -nie wiem nie znam jeszcze wszystkich lekarzy ;]

 • xynat

  Oceniono 37 razy 23

  Mam prośbę. Czy naukowcy mogli by zbadać taką zależność - chce mi się rzygać gdy w tv widzę kłamczyńskiego.

 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 16

  A ja tam mam zupełnie inną przypadłość, he, he...
  Otóż natychmiast dostaję sraczki, gdy przerzucając kanały w telewizorze, PRZYPADKIEM włączy mi się któryś z kanałów tzw. telewizji publicznej :-))

  I nawet zdiagnozowałem już przyczynę tej dolegliwości: PO PROSTU żal mi dupę ściska, na sam widok tego CO zrobił PiS z Kurskim z tej szacownej niegdyś instytucji :-)

 • iarna

  Oceniono 11 razy 9

  Najbardziej dynamiczny zestaw, zwłaszcza z rana to papierosek plus kawka. Oczywiście na czczaka.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 14 razy 8

  Gazeta siegnela poziomu toalety. "Jedynka" i "dwojka" - dziennikarz juz zaczal gimnazjum, czy na razie jest w podstawowce?

  Tresc w skrocie: po kawie jednym chce sie sikac, innym kupe, a innym ani to, ani to (czyli mniej wiecej jak po kazdym innym napoju).

 • kato-rznik

  Oceniono 16 razy 6

  Ja muszę iść do toalety, kiedy koleżanka z pracy po drodze po filiżankę kawy ociera się o mnie swoim ciałem i wyczuwam u niej zwiększony przepływ krwi w najdalej wysuniętych do przodu punkcikach jej pięknego ciała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX