W wieku 90 lat obroniła doktorat. "Pracę w całości napisała odręcznie", zaczęła w latach 80.

Na naukę nigdy nie jest za późno. Udowodniła to 90-letnia Colette Bourlier, która przez ponad dwie godziny broniła swojej 400 stronicowej rozprawy doktorskiej pt. "Pracownicy napływowi w Besancon w drugiej połowie XX-wieku".

Rezultat? Pełny sukces!

Po egzaminie jej promotor przyznał, że z racji swojego wieku Colette bynajmniej nie była potraktowana przez komisję egzaminacyjną ulgowo. Zresztą wcale nie musiała, bo jej praca była wzorowa i otrzymała wyróżnienie.

Tytuł nie był prezentem. To była bardzo rzetelna i analityczna rozprawa, z której jestem bardzo dumny.

Co na to sama zainteresowana?

Robiłam wszystko najlepiej jak potrafię. Myślę, że komisja była zadowolona. Jestem bardzo wzruszona.

Co ciekawe, praca pani Colette w całości napisana była... odręcznie.

Nigdy nie jest za późno na naukę

Pani Colette, urodzona w 1925 roku, jest byłą nauczycielką historii i geografii. Pracę nad doktoratem rozpoczęła będąc na emeryturze w 1983 roku. Zapytana, dlaczego zajęło jej to, aż tyle czasu, odpowiedziała rezolutnie:

Trochę to trwało, bo robiłam przerwy.

Zapytana o dalsze plany 90-letnia pani doktor odpowiedziała:

Jestem już stara. Teraz potrzebuje trochę odpoczynku.

Chociaż "ma swoje lata", Colette nie jest najstarszą osobą na świecie, która zrobiła doktorat. Jak podaje New York Times, taki "tytuł" przysługuje Ingeborg Rapoport z Niemiec, która obroniła doktorat mając 102 lata.

To cię zainteresuje:

Sprawdź się w QUIZIE:  Myślisz, że o porach roku wiesz wszystko? Tak ci się tylko wydaje. Już 3. pytanie jest wyzwaniem. Wasza średnia 7/10

Więcej o:
Komentarze (20)
W wieku 90 lat obroniła doktorat. "Pracę w całości napisała odręcznie", zaczęła w latach 80.
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • he66

  Oceniono 17 razy 15

  Bawo!!! Kapelusze z głów!!!

 • Henryk Borecki

  Oceniono 11 razy 11

  Brawo!!. "Na naukę nigdy nie jest za późno". Nie chcę się chwalić ale ja obroniłem doktorat /na Politechnice Opolskiej Wydz.EAiI-12.03.2009 w ramach własnej działalności gospodarczej Energokonsulting, będąc na emeryturze. Parę miesięcy wcześniej obrona pracy magisterskiej. No i co , można? YES!!!

 • arthaus

  Oceniono 9 razy 9

  Gratulacje! Trzeba tutaj dodać, że owszem, Ingeborg Syllm-Rapoport (ur. 1912) obroniła doktorat w starszym wieku niż bohaterka tego artykułu, ale sytuacja była zupełnie inna. Rapoport napisała doktorat w latach 30., tyle że z powodu dyskryminacji Żydów w III Rzeszy odmówiono jej prawa do złożenia egzaminu. Potem była lekarzem w USA i profesorem w NRD, habilitowała się w 1959. Obrona doktoratu na Uniwersytecie w Hamburgu (w maju 2015 r.) była gestem symbolicznym - Rapoport nie musiała składać egzaminu, bo pracę dokt. zaakceptował w 1938 jej ówczesny promotor i potwierdził to pisemnie. Ale chciała to zrobić, stąd zdecydowała się na poszerzenie tematu i zaktualizowanie stanu badań o 80 lat (od chwili zakończenia pierwotnej wersji rozprawy).

 • Gość: ja

  Oceniono 9 razy 9

  Sprytna i mądra, dożyła pięknego wieku z wyróżnieniem. W życiu trzeba mieć jakieś zajęcie aby chciało się żyć.

 • solarniczka

  0

  Znajoma też napisała pracę licencjacką odręcznie, bo twierdziła, że nie da rady tego napisać na klawiaturze. Bo? Bo, bo... Powód, to komputerofobia. Praca oczywiście została zdigitalizowana, ale najpierw jej syn wklepał mamine odręczne teksty do pliku:)

 • rusak84

  Oceniono 4 razy 0

  Brawo dla tej Pani. Sam teraz zamierzam wrócić na studia i podjąć magisterkę z audytu. We Wrocławiu znajdę kierunek w tym temacie? Możecie polecić jakąś uczelnię?

 • Gość: gosc

  Oceniono 4 razy -2

  no ja też zastanawiam się nad WSB ale ktoś chodził z was tam ? jaka atmosfera ,poziom ?

 • santo222

  Oceniono 5 razy -3

  no to wielki szacunek dla tej Pani a właśnie dużo ostatnio czytam pochlebnych opinii o WSB czy ktoś z was tam uczęszczał ?

 • lubella69

  Oceniono 9 razy -5

  Profesor Bartoszewski też napisałby doktorat..... ale nie dożył.... a Michnik to kiedy studia skończy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX