Chcesz uniknąć chorób serca? Pij codziennie... kawę. I to nie jedną. Naukowcy podali idealną liczbę filiżanek

Według najnowszych badań, opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, kawa ma dobroczynny wpływ na pracę serca. Ile filiżanek dziennie trzeba wypić "na zdrowie"?

Kawa, najczęściej wypijany napój na świecie, dodaje energii, a według kardiologów wydłuża nawet życie. Potwierdza to kolejne badanie, tym razem przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sao Paulo, pod kierownictwem doktor Andrei Mirandy.

Jej zespół w trakcie badań zauważył, że duża ilość kawy wypitej w ciągu dnia zmniejsza ryzyko zwapnień naczyń wieńcowych. Tym samym może zapobiec miażdżycy i chorobom niedokrwiennym serca. Wyniki badań opublikowało Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Kawa. Napój życia?

W badaniu wzięło udział ponad 4400 mieszkańców Sao Paulo w wieku od 35 do 74 lat. Podczas analizy diety badanych okazało się, że prawie wszyscy pili kawę z kofeiną. Ponad połowa stwierdziła, że dziennie wypija dwie filiżanki kawy, a około 12 proc. - więcej niż trzy.

Czy kawa to dobry sposób na kaca? [NaZdrowie]

Jednocześnie tomografia komputerowa tętnic wykazała, że około 10 proc. badanych miało wysokie zwapnienie tętnicy wieńcowej (co prowadzi m.in. do miażdżycy tętnic). Jaki wpływ na wyniki tomografii tętnic miało picie kawy?

Ile pić kawy?

Naukowcy odkryli, że osoby z wysokim zwapnieniem tętnicy w ciągu dnia wypijali mniej kawy. U osób, które piły co najmniej trzy kawy dziennie, sytuacja była odwrotna - ich tętnice były mniej zwapnione.

Podczas badań zaobserwowaliśmy, że picie nie mniej niż trzech filiżanek kawy w ciągu dnia zmniejszało ryzyko zwapnień naczyń wieńcowych.

Jeszcze lepsze wyniki mieli amatorzy kawy, którzy wypijali więcej niż trzy filiżanki w ciągu dnia. Dr Miranda podkreśla jednak, że optymalną ilością kawy będą właśnie trzy filiżanki dziennie.

Nie wiadomo, czy picie czterech lub pięciu filiżanek dziennie przyniesie jeszcze więcej korzyści.

- przyznaje dr Miranda i zaznacza, że z kawą nie należy też przesadzać.

Jednocześnie naukowcy nie mają stuprocentowej pewności, co w kawie przyczynia się do poprawy pracy serca. Czy jest to kofeina, a może właściwość któregoś z przeciwutleniaczy zawartych w napoju? Badania w tej materii wciąż trwają.

To cię zainteresuje:

Sprawdź się w QUIZIE: Myślisz, że o porach roku wiesz wszystko? Tak ci się tylko wydaje. Już 3. pytanie jest wyzwaniem. Wasza średnia 7/10

Więcej o:
Komentarze (66)
Chcesz uniknąć chorób serca? Pij codziennie... kawę. I to nie jedną. Naukowcy podali idealną liczbę filiżanek
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bez_skrupulow

  Oceniono 58 razy 52

  Uniwersytet w Sao Paulo. W Brazylii. W kraju który produkuje 33% kawy na świecie

 • kloceklego

  Oceniono 35 razy 27

  "...przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sao Paulo"

  To tak jakby uniwersytet rydzykowy zarekomendował składanie datków na swojego właściciela jako złoty środek na nieśmiertelność.

  No i kilka pytań:
  - jaką pojemność ma filiżanka?
  - jakie proporcje kawa/woda należy zachować?
  - ze śmietanką czy bez?
  - a może z mlekiem?
  - a jak z mlekiem to odtłuszczonym, półtłustym czy tłustym?
  - ile tego mleka?
  - z cukrem czy bez?

 • dyskootantka

  Oceniono 14 razy 12

  Zawsze mówiłam, że od herbaty się rdzewieje. No ale teraz ta propaganda kawy oznacza tylko jedno - słupki sprzedaży ustaliły się i nie rosną, a od tego zależy premia sprzedawców.

 • plastikpiokio

  Oceniono 7 razy 7

  pijcie kawę jedzcie śledzie wyglądajcie jak niedzwiedzie ----to artykuł w tym stylu.

 • red_fang

  Oceniono 11 razy 7

  "Jeszcze lepsze wyniki mieli amatorzy kawy, którzy wypijali więcej niż trzy filiżanki w ciągu dnia." vs "Nie wiadomo, czy picie czterech lub pięciu filiżanek dziennie przyniesie jeszcze więcej korzyści." - i tyle w temacie.

 • profun

  Oceniono 5 razy 5

  Nie wiem czy w to wierzyć czy nie wierzyć. Ale zauważcie hejtuchy, że tak mocno przez Was krytykowany autor podaje przynajmniej link do publikacji źródłowej. Więc jak uważacie, że to bujda na resorach sfabrykowana przez brazylijskie kartele kawowe to piszcie listy do redakcji Journal of the American Heart Association i polemizujcie z tym, podając swoje merytoryczne i podparte wnikliwymi badaniami argumenty.

  No chyba ze to fejk bo jest Prima Aprilis, ale artykuł został opublikowany 31.03 a nie 1.04.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 3

  "Kawa ma moc"?
  K..wa mać!
  Dzisiaj jest Prima Aprilis!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX