Wysłałeś maila do złej osoby? Jak się pospieszysz, możesz to cofnąć. Wyjaśniamy jak

Wysłanie wiadomości e-mail pod zły adres to nie tragedia - w końcu pomyłki się zdarzają. Jednak co robić, kiedy swoje zdjęcia z wakacji wysłałeś do szefa zamiast mamy albo zapomniałeś dołączyć CV w wiadomości do potencjalnego pracodawcy?

Jeśli korzystasz z najpopularniejszego serwisu oferującego darmowe skrzynki e-mailowe, czyli gmail.com, możesz łatwo cofnąć omyłkowo wysłanego maila. Jest jednak jeden warunek - musisz się zorientować, że popełniłeś błąd naprawdę szybko.

Zaraz po wysłaniu wiadomości z tej skrzynki na górze strony pojawia się żółty pasek z informacją o tym, że "wiadomość została wysłana". Na tym samym pasku przez chwilę możesz też kliknąć opcję "cofnij". Ta jest jednak aktywna tylko przez 10 sekund.

Instrukcja

To mało, ale możesz ten czas wydłużyć do pół minuty. Jak? Bardzo prosto. Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia skrzynki (szary symbol koła zębatego w prawym górnym rogu) i na liście odnajdziesz opcję "Cofnij wysyłanie". 

Najpierw zaznacz kliknięciem myszy kwadracik przy opcji "Włącz funkcję cofnij wysyłanie". Następnie, kiedy się uaktywni, zmień wartość liczbową przy tej opcji z 10 na 30 sekund. Po tym wystarczy kliknąć opcję "zapisz zmiany" i gotowe.

Jeśli korzystasz z 'poczty na gmailu' możesz cofnąć wysłaną wiadomość, jeśli się pospieszyszJeśli korzystasz z 'poczty na gmailu' możesz cofnąć wysłaną wiadomość, jeśli się pospieszysz Fot. Materiały prywatne

Sprawdziliśmy też dostępność tej opcji na kilku najpopularniejszych portalach, które oferują bezpłatne skrzynki e-mail. Niestety, z tych najpowszechniej używanych tylko gmail.com umożliwia takie zmiany w ustawieniach.

Pół minuty to wbrew pozorom jednak wcale nie tak mało. Zwykle bowiem w zasadzie natychmiast orientujemy się, że mail "poszedł" do niewłaściwego adresata (bo na przykład "kliknęło" nam się "odpowiedz" na ostatnią zamiast przedostatnią wiadomość z listy i akurat była to niewłaściwa osoba).

Na poważniejsze błędy niestety nie ma ratunku. Pozostaje jedynie wysłanie kolejnej wiadomości z przeprosinami i ostrożność na przyszłość.

Jak się witać, gdy inni siedzą przy stole? Ekspert od savoir-vivre wyjaśnia

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (13)
Wysłałeś maila do złej osoby? Jak się pospieszysz, możesz to cofnąć. Wyjaśniamy jak
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kukunapniu

  Oceniono 15 razy 13

  To nie jest opcja "cofnij" tylko "anuluj" ... wysłanego maila nie da się cofnąć, ta opcja po prostu pozwala na nie wysłanie maila od razu tylko czeka z wysłaniem przez pewien czas aby dać możliwość anulowania wysyłki jeśli ktoś się szybko kapnie że popełnił błąd.

 • erroor

  Oceniono 5 razy 5

  Obawiam się, że maila wysłanego z gmail.com nie można cofnąć jeśli on rzeczywiście wyszedł ale jesli opóźnienie do 30 sek. powoduje, że przesz tyle sekund będzie on przetrzymywany na serwerze gmail i dopiero uwolniony po tym czasie to zadziała. Tylko jest to czymś innym niż wycofanie maila wysyłanego np. wewnątrz korporacji gdzie w tej samej sieci rzeczywiście wiadomość można wycofać o ile korzysta się z odpowiednich narzędzi.

 • madznun

  Oceniono 12 razy 4

  Jak ktoś wysłał lista, to tez może cofnąć?

 • zrn001

  Oceniono 2 razy 2

  @jm.
  Powiedz to sendmailowi lub postfixowi.
  Daj znać, jak Ci się uda.

 • qeton

  Oceniono 1 raz 1

  OK, można anulować maila do osoby złej. A co jeśli wysyłamy maila do osoby dobrej, która staje się zła dopiero po przeczytaniu maila?

 • Gość: pedro

  0

  "bo to zła osoba była..."
  A jak ktoś nie używa gmail'a? Tytuł powinien brzmieć: "ciekawe opcje konfiguracji usługi gmail"

 • pioterek

  Oceniono 5 razy -1

  Tak bzdura

 • fafarafafafa

  Oceniono 4 razy -2

  Wczoraj, czy przedwczoraj to samo było na innym agorowym subportalu. I tam też wytykano bzdurność i niezrozumienie działania poczty. No to teraz wrzucili praktycznie to samo tu. Wszystko opada.

 • szlachcic

  Oceniono 3 razy -3

  Te 10 sekund zbawi swiat
  Jeszcze rozumiem operatora serwisu ktory szuka polepszen. Czasem mu sie uda a czasem nie
  ale zeby pisoac o tym artykul to juz nie rozumiem, zwlaszcza ze ta nowosc to wielkie g.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX