Adidas sprzedaje ubrania z sierpem i młotem. Ludzie wściekli. "Co dalej - swastyka na koszulce?"

Ubrania z symbolami Związku Radzieckiego, które adidas wypuścił m. in. na polski i litewski rynek, wywołały spory niesmak. W sprawie kolekcji wypowiedziało się między innymi litewskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się w Rosji, skłoniły markę adidas do, delikatnie mówiąc, niefortunnego uczczenia tej okazji. Firma wypuściła minikolekcję ubrań dla kobiet i mężczyzn w czerwonym kolorze z wielkim napisem "USSR" oraz naszytym symbolem sierpa i młota.

Jak tłumaczy marka, celem było nawiązanie do oryginalnych strojów sportowych reprezentacji (wtedy jeszcze) ZSRR na mundialu, który odbył się w 1990 roku we Włoszech.

Tymczasem "radzieckie" sukienki i koszulki trafiły między innymi do sprzedaży w Polsce i na Litwie. Wygląda jednak na to, że krytyczne głosy płynące z całego świata sprawiły, że niemal cała kolekcja zniknęła z polskiego sklepu. Obecnie dostępne są tylko krótkie spodenki, getry albo buty w "klimacie ZSRR".

"Hej, gdzie wasza kolekcja «Trzecia Rzesza»?"

Swoje oburzenie pomysłem adidasa wyraziło między innymi litewskie ministerstwo spraw zagranicznych. Na oficjalnym Twitterze resortu pojawił się krótki i pełen oburzenia wpis:

Mamy już kompletnie dosyć tej "imperialnej nostalgii" - a ta ciągle się zdarza. Co dość niespodziewane, ze strony słynnego adidasa 

Ubrania z sierpem i młotem oraz napisem 'USSR' marki adidas wywołały spore poruszenieUbrania z sierpem i młotem oraz napisem 'USSR' marki adidas wywołały spore poruszenie Fot. Materiały promocyjne marki adidas

Niektórzy są mniej wyrozumiali. W komentarzach można znaleźć sporo gorzkich słów: "Hej, gdzie wasza kolekcja «Trzecia Rzesza»?", "Miło, że okazujecie szacunek mordercom" i "Co dalej - swastyka na koszulce?".

To bardzo niestosowne i niewyobrażalnie pozbawione szacunku w stosunku do osób, które ucierpiały przez sowiecki reżim. Jeśli adidas zamierza dalej podążać tą drogą, niedługo spodziewam się zobaczyć linię "Nazistowskie Niemcy" i "Włoscy Faszyści". 

Niektórzy nawet pokusili się o własne przeróbki.

Orzeł bez korony

To nie pierwszy raz, kiedy marka naraziła się na krytykę. W 2012 roku, z okazji Mistrzostw Europy, Adidas wypuścił koszulki z nieaktualną wersją polskiego godła - orłem bez korony. 

Ówczesny przedstawciel Adidas Poland, Łukasza Palczak, tłumaczył:

Piłkarska reprezentacja Polski swoje największe triumfy świętowała w strojach Adidas. Mając to w pamięci Adidas stworzył specjalną, limitowaną kolekcję inspirowaną strojami, w jakich zespół Kazimierza Górskiego zdobył trzecie miejsce podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku. W całej kolekcji zachowano charakterystyczny krój, fakturę i większość detali - w tym stare godło.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Na koszulkach Adidasa orzełek bez korony. Dlaczego?

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (81)
Adidas sprzedaje ubrania z sierpem i młotem. Ludzie wściekli. "Co dalej - swastyka na koszulce?"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 17 razy 13

  bład nieuków- CCCP mieli na koszulkach Sowieci

 • sandwich1

  Oceniono 28 razy 10

  Te koszulki z III Rzeszy nasi "patrioci" na pniu by wykupili. Na Marsz Niepodległości.

 • smiki48

  Oceniono 19 razy 9

  Tak to Niemcy wprowadzają sankcje wobec Rosji. Wspólnie budują Nordstream, Gazprom jest największym sponsorem FIFA, A głupia Polska usiłuje coś wywrzeć na Rosjanach i płaci za to wielkie pieniądze, które zarabiają Niemcy.
  Ale ci sami Niemcy będą mówili o europejskich standardach, które my musimy przestrzegać.

 • dddupa

  Oceniono 12 razy 6

  Ale jakiś sprzęt np. z motywem Krzyżackim to bym na pewno kupił... Krzyżacy wyglądali czadowo.

 • siekieraaxe

  Oceniono 11 razy 5

  Nie ma sie co wsciekac
  UNIKAC TYCH SKLEPÓW!

 • minkat

  Oceniono 6 razy 4

  Zastanawiam sie czy aeroflot moze ladowac w Polsce? Bo ostatnio ze zdumieniem stwierdzilam, ze ich sliczne stewardessy na swoich slicznychzakiecikach maja haftowane sierpy i mloty.

 • xsawer

  Oceniono 8 razy 4

  A co z godłem Austrii?

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 3 razy 3

  Sierp i młot to symbol Komunistycznej Partii Chin o której względy zabiegała niedawna Beata Szydło, podobnie jak cały "wolnorynkowy" zachodni świat. Znak na bluzie to natomiast dawne godło Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Może warto to odróżniać panowie redaktorzy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX