Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci to także mój protest [KOMENTARZ]

Nie wiem, jak wygląda życie rodziców niepełnosprawnych dzieci. Nie wiem, jak czują się, kiedy koczują na korytarzach Sejmu. Zdjęcie Andrzeja Hulimka, które niesie się po sieci, sprawia, że jako matka doświadczam namiastki ich emocji.

Patrzę na to zdjęcie i przypominam sobie jeden jedyny raz, kiedy byłam z własnym dzieckiem w podobnej sytuacji. Kiedy byliśmy tylko my i reszta świata.

Nawet nie porównuję "naszego przypadku" do sytuacji, w której znajdują się protestujący rodzice i ich dzieci. My byliśmy wtedy w szpitalu na planowanej operacji. Pamiętam jednak doskonale, co wtedy czułam.

Przypominam sobie, jak mój synek leżał przerażony, a ja - chociaż zgodnie z regulaminem nie wolno mi było - leżałam obok niego i odgradzałam go własnym ciałem od wszystkiego, co miało go dopiero spotkać. Od nieznanych lekarzy, od zabieganych pielęgniarek, od obcych dźwięków, zapachów. Miałam twarz blisko jego twarzy, nie pozwalałam, żeby spojrzał gdzie indziej. Tłumaczyłam po raz setny spokojnym głosem, co się będzie działo krok po kroku, gdzie będzie, że będę blisko, że jest bezpieczny.

Po operacji, taki malutki, spędził całą noc w moich ramionach, a ja pod jego łóżkiem na turystycznym leżaku wypożyczonym ze szpitalnej szatni. Nic więcej się wtedy nie liczyło, tylko to, żeby czuł, że jestem blisko i że już po wszystkim.

Wiem, że w protestujących w Sejmie rodzicach uruchamiają się najsilniejsze, pierwotne emocje. Chcą chronić swoje dzieci, walczą o nie. Są zdesperowani, emocjonalnie wyczerpani, z nerwami na wierzchu. Sama jestem matką, wiem, że dla moich dzieci jestem gotowa do najwyższych poświęceń.

Patrząc na to zdjęcie widzę bezpieczny świat, który mama tworzy swojemu dziecku. Widzę jej siłę, ich miłość i bliskość. Nie widzę polityków, rozgrywek, przepychanek. Widzę to, co najważniejsze, resztę - wszystkie emocje: strach, bezsilność - sobie przypominam. Jak chyba każda matka i ojciec.

Więcej o:
Komentarze (133)
Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci to także mój protest [KOMENTARZ]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • biesczad1

  Oceniono 140 razy 116

  PiS chwali się wolnymi miliardami w budżecie, chce, by kobiety rodziły niepełnosprawne dzieci: więc rodzice powiedzieli - sprawdzam! No i co? Wielka duda - kolejne puste słowa/oszustwa PiSu!!!

 • snurfik

  Oceniono 125 razy 105

  Nie zrozumie nikt co to znaczy zmierzyc sie z niepelnosprawnoscia dziecka. Ile pytan, zalu, zaprzepaszczonej nadziei siedzi w rodzicu.
  Jak normalny swiat ktory nas otacza, nagle staje sie swiatem obok nas. Bo dziecko bedzie potrzebowalo znacznie wiecej od nas. Czasem wiecej, niz jestesmy w stanie, od siebie dac. Z marna nadzieja na poprawe, na normalnosc.
  Ci rodzice protestuja o ulge nie tylko dla dzieci. Przede wszystkim o ulge dla siebie w tej nierownej, codziennej walce.
  Popieram z calego serca.

 • ewulka987

  Oceniono 86 razy 80

  Chwała WAM rodzice dzieci niepełnosprawnych ,że je tak kochacie ,pielęgnujecie ,uczycie i zabiegacie o ich lepsze jutro. Nawet Kościół ,który powinien być samą miłością nie potrafi się za WASZYMI dziećmi wstawić ,bo nie jest ich celem pomagać ,ale indoktrynować. Wstyd,że rządzący hojnie wydają na samoloty i limuzyny dla ViP-ów , płacą Czartoryskim za "Damę..",budują pomniki, dotują Kościół, budują drogę do domu Szydło, opłacają przeloty senator Anders za ponad 600 tys., 500+ dla bogatych rodziców ,itd. a dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH rzucą ochłap.

 • wagadudu

  Oceniono 86 razy 74

  Żenujący kraj, żenujące Państwo, które pozwala na takie poniżanie ludzi... Nadaje się tylko do rozbiorów...

 • Gość: Alicja

  Oceniono 78 razy 64

  Wszyscy powinni to zrozumieć! To protest wszystkich rodziców! Bo każdy kto decyduje się na dziecko może je mieć niepełnosprawne! Nie każdą wadę u dziecka da się wykryć w okresie ciąży! Potem trzeba całe życie opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Bez żadnej nadziei, że kiedyś się usamodzielni, skończy szkołę, założy rodzinę. Rodzice dzieci niepełnosprawnych nie mają spokoju na emeryturze. Inni dziadkowie cieszą się wnukami a oni mają nadal dziecko i to chore. Trzeba im zapewnić godne życie bo inaczej nie zdajemy egzaminu jako społeczeństwo. Tyle haseł o solidarności a jak przyjdzie pomóc to odwracamy się od najsłabszych i muszą sobie radzić sami. Za takie grosze!

 • hanusinamama

  Oceniono 59 razy 55

  Prosze mi wyjasnic gdzie sa wszyscy "obroncy życia" oraz grupy "pro-life"? Gdzie oni są. Skoro są tak bardzo za zyciem to czemu nie ma ich w sejmie z tymi rodzicami? Ten protest pokazał tez obłude i zakłamanie PISU, Koscioła oraz własnie "obronców życia".

 • Gość: michalek

  Oceniono 55 razy 47

  Jak to Klempa i straSzydło mówiły??? aaa "Dość arogancji władzy!!!

 • morsik2

  Oceniono 54 razy 40

  Komentarze do tego co się dzieje usłyszymy przy urnach wyborczych.
  A miało być tak pięknie, wyszło jak zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX