Małe dzieci nie odczytują sygnałów wysyłanych przez psy. Ekspertka wyjaśnia, kiedy i jak głaskać te zwierzęta

Jak głaskać psa, żeby czuł się komfortowo i był zrelaksowany? Niby proste pytanie, a jednak każdy, kto ma psa wie, że czworonóg nie zawsze życzy sobie dotyku. Nawet naszego.

Ostatnia historia pogryzionego przez znajomego psa pięciolatka z Kowalowic szokuje. Pies znał dziecko, a ono jego. Dlaczego pogryzło malca i jego matkę, ciężarną kobietę, która stanęła w obronie syna?

To jest przedmiotem dochodzenia, ale już teraz warto się dowiedzieć, jakie błędy popełniamy w kontaktach z psami. Bo nie każdy dotyk jest dla zwierzęcia miły. Są miejsca na ciele zwierzęcia, które pies lubi, żeby były dotykane i takie, które mogą sprawiać mu duży dyskomfort. Czy na pewno je znasz? 

W tym odcinku behawiorystka Barbara Sikorska tłumaczy, że w przypadku psów, których nie znamy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nigdy nie podchodzić do nich bez zapytania o pozwolenie właściciela. Specjalistka wyjaśnia także, czy psów rzeczywiście nie należy głaskać po głowie i po pysku.

Barbara Sikorska jest behawiorystką i trenerką w szkole „Wspaniały pies” (koniecznie odwiedźcie jej profil na Facebooku). 

Dłuższą wersję rozmowy znajdziesz na naszym kanale na YouTubie.

Więcej o:
Komentarze (104)
Małe dzieci nie odczytują sygnałów wysyłanych przez psy. Ekspertka wyjaśnia, kiedy i jak głaskać te zwierzęta
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • janjan101

  Oceniono 47 razy 43

  Dobrze że moje psy nie umieją czytać, pewnie by się poszczały ze śmiechu.

 • rikol

  Oceniono 53 razy 39

  Najlepiej w ogóle nie zaczepiać. Pies może być chory, rozdrażniony. Jeśli pies ma ochotę na kontakt, to po prostu podchodzi, macha ogonem.

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 51 razy 37

  Zawsze głaskam obce psy, po głowie też. Najpierw pytanie do właściciela, czy można. To podstawa. Jak pies nie jest w humorze, zostawiam go. A jak chce być pogłaskany, to go tak wygłaskam i wytarmoszę, że hej! Pozdrawiam psy i ich właścicieli.

 • j7f3

  Oceniono 79 razy 33

  należy zacząć od dokładnego obwąchania odbytu a następnie psa ugryźć by ustalić pozycję dominującą w stadzie

 • sowaprzemadrzala

  Oceniono 50 razy 32

  Współczuję temu pięcioletniemu psu pogryzionemu przez znajomego....bardzo mu współczuję. Ale jeszcze bardziej współczuję temu tumanowi, który pisał newsa.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 27 razy 19

  Kiedyś byłam na imprezie z wielkim psem. Coś w typie owczarka kaukaskiego. Byłam najmłodsza, miałam z 12lat, ale i tak pies miał większą masę.

  Uwielbiam zwierzęta... wszystkie, nie tylko psy i koty. Oczywiste, że chciałam go pogłaskać. Nie wiedziałam, że stadne psy poprzez dotyk głowy/karku okazują sobie hierarchię. Pogłaskałam jak zwykle. Pies z tych co "nie gryzą". Capnął mnie za rękę jak tylko dotknełam głowy. Ja spojrzałam mu w oczy. On dpojrzał mi. Puścił. Ślad został, ale przecięcia skóry nie było.

  Myślałam o tym cały czas. Przez to zdarzenie ostrożniej podchodziłam do psów. Jak wyciągałam rękę to nie otwartą i zawsze na początku dawałam powąchać. Dzięki temu widziałam czy pies się boi, a może mu się nie podoba. Szybko zauważyłam, że powąchanie uspokaja psy. Po tym nawet te, które obawiają się chcą być głaskane. Jak widzę niepokój to odchodzę.

  Dopiero kilka lat później jakaś"behiawiorystka" w TV powiedziała to czego sama z lekką pomocą tamtego owczarka się nauczyłam.

  Myślę, że warto uczyć tego dzieci. Na początku dajesz się poznać po zapachu. Głaszczesz jak zobaczysz pozytywną reakcję na siebie.

  Tamten owczarek mógł mnie rozszarpać, bo nie rozumiałam jak się z nim porozumiewać.

 • cheshire

  Oceniono 21 razy 19

  tylko gdzie jest o tym jak głaskać psa? Ktoś zapomniał o czym był tytuł? Link prowadzi do pieprzenia o niczym.

 • roman.topolnicki

  Oceniono 18 razy 18

  Każdy pies może mieć zły dzień
  Ja jak mam zły dzień to też bym pogryzł niejednego za wiele mniejszą przewinę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX