Badania: osoby chore na serce są dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć, jeżeli są singlami

Samotne osoby z chorobami serca, są dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć.

Samotne osoby z chorobami serca, są dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć. (fot. istock)

Według najnowszych badań duńskich naukowców, dla osób z chorobami serca dużo bardziej niebezpieczna niż np. zła dieta jest... samotność. Ta aż dwukrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci wśród singli.

Okazuje się, że dla osób chorych na choroby serca dużo bardziej niebezpieczne niż zła dieta czy brak ruchu jest samotność. Do takich wniosków doszedł zespół duńskich naukowców pod kierownictwem dr Anne Vinggaard Christensen. Wyniki badań zostały ogłoszone 9 czerwca podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Według dr Christensen samotność to dzisiaj duży problem, który jest znacznie bardziej powszechny niż kiedykolwiek wcześniej i ma bezpośredni wpływ na zdrowie pacjentów z chorym sercem. Na poparcie swojej tezy dr Christensen przytacza najnowsze badania swojego zespołu.

"Śmiertelna" samotność

W badaniu wzięło udział ponad 13 tys. pacjentów z chorobą niedokrwienia serca, arytmią serca, niewydolnością serca lub chorymi zastawkami, którzy przebywali w duńskich szpitalach między 2013 a 2014 rokiem.

Chorzy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, w której musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące ich zdrowia fizycznego i psychicznego, a także określenia poziomu wsparcia ze strony bliskich i określenia poziomu "samotności".

Pomiary samotności sprawdzono przy pomocy dwóch pytań: Czy masz kogoś, z kim możesz porozmawiać, kiedy tego potrzebujesz? i Czy czujesz samotność, nawet jeżeli kogoś masz?. Dr Christensen podkreśla, że istotne było pozyskanie informacji na temat obu grup.

Ludzie mogą być singlami, ale wcale nie czuć się samotnymi, podczas gdy inni, którzy żyją z partnerem, mogą w głębi odczuwać samotność.

Dwukrotne ryzyko

Rezultaty badań opublikowanych na European Society of Cardiology nie pozostawiają złudzeń. Uczucie samotności wiązało się ze złymi wynikami u wszystkich pacjentów, bez względu na rodzaj choroby serca. U kobiet i mężczyzn, samotność zwiększała ryzyko przedwczesnej śmierci nawet dwukrotnie! Mało tego. Osoby samotne trzy razy częściej wykazywały objawy lęku i depresji, i nie czuły zadowolenia z życia, a to bezpośrednio przekładało się na ich zdrowie.

To cię zainteresuje:

Kobiece serce mniej odporne na stres? Są nowe badania

Socha pokazała zdjęcie w grzywce i bez makijażu. Fani: Wygląda jak 18-latka

Serce. Quiz wiedzy ogólnej
1/18Serce w kartach to:

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
  • Dwustronny t-shirt od Reserved, którym można wyrażać smutek i radość. Sieciówka wypuściła nietypową kolekcję koszulek na mundial. "Już nie wejdę do tego sklepu"
  • Choroba wieńcowa może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego Choroba niedokrwienna serca: objawy, leczenie
  • Koku Istambulova ma 129 lat. Dla 129-latki długowieczność to przekleństwo i "kara od Boga". "Nie przeżyłam ani jednego radosnego dnia"
Skomentuj:
Badania: osoby chore na serce są dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć, jeżeli są singlami
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Życie i styl: