Najgorętszy trend tego lata to... zbieranie śmieci. W akcji "Podnieś5" można wziąć udział z marszu

"Podnieś5", czyli oryginalnie "PickUpFive" to akcja, która wyrasta na największy internetowy trend. Jest chyba jedyną tak uniwersalną modą, która może (i powinna) być naśladowana przez każdego - niezależnie od wieku czy płci.

Podnieś5 to bowiem nic innego, jak zachęta do tego, by zbierać śmieci. Zasada jest prosta - będąc na plaży (choć można to oczywiście zrobić też w każdym innym miejscu, w którym wypoczywamy) wystarczy podnieść pięć jakichkolwiek śmieci i wyrzucić je do kosza. 

To zajmie moment, śmieci zmieszczą się w jednej dłoni i można do tego zaangażować całą rodzinę. Warto robić to z dziećmi - dla nich to zabawa w wyzwanie, a przy okazji nauka dbania o środowisko, która przynosi natychmiastowe efekty.

Nowe życie "starej" inicjatywy

Kto wymyślił akcję "Podnieś5"? To inicjatywa SCARCE (School & Community Assistance for Recycling and Composting Education), czyli amerykańskiej grupy, która promuje i pomaga w edukacji dotyczącej recyklingu oraz segregacji odpadów m.in. w szkołach. 

Czemu akurat pięć śmieci? Oczyszczenie całej plaży albo przydrożnych rowów to czasochłonne zajęcie, ale podniesienie kilku plastikowych drobiazgów to żaden problem. SCARCE zachęca do tego, by zrobić z tego nawyk, wspierając się sentencją Johna F. Kennedy'ego, który miał powiedzieć, że "jedna osoba może zrobić różnicę i każdy powinien spróbować".

Smog: co realnie oznacza dla naszego zdrowia? Jest się czego bać?

Sam hasztag #PickUp5 i stojąca za nim prosta zasada istnieje już od co najmniej 2016 roku, jednak zainteresowanie nią wzrosło w ciągu kilku ostatnich tygodni. Na stronach poświęconych rozrywce czy Twitterze niespodziewanie zaczęły krążyć memy i posty zachęcające do wzięcia udziału w akcji. Tym razem udało się ją nagłośnić na tyle, że stała się już trendem, który jest "modnie" naśladować. 

W Polsce nagłaśnia ją m.in. inicjatywa GoEthic PL. Jeśli tak ma wyglądać najgorętszy trend tego lata, jesteśmy bardzo za tym, żeby też promować tę modę.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (8)
Najgorętszy trend tego lata to... zbieranie śmieci. W akcji "Podnieś5" można wziąć udział z marszu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • synanki

  Oceniono 7 razy 5

  jesteśmy Polakami,naszym królem jest Jezus,nie będziemy małpować zachodniej mody...u nas w modzie jest podpalanie śmieci!

 • dobiik

  Oceniono 6 razy 4

  Nareszcie cos inteligentnego w czasach jedzenia kapsulek do prania, oblewania sie zimna woda, piciem na czas i wstawianiem zdjec z nowych tipsow na instagrama/fb. Mam nadzieje, ze gazeta bedzie pisala wiecej o tego typu akcjach. Zachecam rowniez do stworzenia podobnej inicjatywy?

 • Gość: banan

  Oceniono 3 razy 3

  Zapraszam do Indii, tam dopiero poczujecie glamour.

 • kkrispl

  Oceniono 2 razy 2

  Ja to was nie rozumiem, cały czas zbieram puszki- 4zł/kg( zwykle 3 dni bez problemu 5kg 20zł), a czasem jak gdzieś przechodzę to znajdę kran jakiś stary 11zł/kg, zwykle waży z 1,5kg sztuka, przy letnich remontach, czasami w jeden dzień, można zarobić bez problemu nawet 100zł. Co prawda trochę to waży ale na piwko spokojnie wystarczy.

 • realistas

  Oceniono 3 razy 1

  Ja od kilku lat zbieram śmieci podczas każdego spaceru. Prawdziwi Polacy-katolicy śmiecą.

 • Gość: Rafał z Warszawy

  0

  Czy wiedzą Państwo dlaczego ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie.....(pomijam kulturę osobistą) ale dlatego że nie ma śmietników. Dlaczego ludzie wyrzucaj śmieci do lasu.....bo nie ma kontenerów. Fakty ....proszę pojechać na mazury (cud natury) są parkingi leśne ale brak na nich kontenerów.....spróbujcie Państwo wyrzucić smieci do kontenera na osiedlach.....ludzie miejscowi oczy wam wydrapią że znowu cham przyjechał i wyrzuca do ich kontenerów.....dlatego ludzie wolą pierdzielnąć gdzie popadnie i nie mieć problemów......A gminy.......becelują potężne pieniądze za oczyszczanie lasów, polanek......bo "oszczędzają' na kontenerach ......Polska, Polska, Polska

 • tijeras66

  0

  glamur! podnieś5!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX