Imieniny Piotra i Pawła: kiedy, uroczystość, życzenia. Kim byli apostoł Piotr i Paweł?

Imieniny Piotra i Pawła wiążą się z wieloma uroczystościami religijnymi. Kiedy wypada święto Piotra i Pawła 2018 i kim byli ci chrześcijańscy święci? Dlaczego ich imieniny obchodzone są w tym samym dniu?

Imieniny Piotra i Pawła - kiedy?

Imieniny Piotra i Pawła wypadają co roku 29 czerwca. To ważne święto w katolicyzmie i prawosławiu. Warto jednak wspomnieć, że w tym drugim wyznaniu uroczystości obchodzone są 12 lipca. To ze względu na kalendarz juliański, zgodnie z którym wszystkie święta odbywają się 13 dni później niż w stosowanym w katolicyzmie kalendarzu gregoriańskim. 

Dlaczego imieniny Piotra i Pawła obchodzone są w tym samym dniu? W ten sposób podkreślamy, że apostołowie są równie ważnymi współzałożycielami rzymskiej gminy chrześcijańskiej. Co ciekawe, ich wspólne imieniny obchodzone są w dniu 29 czerwca od 258 roku naszej ery.

Wybór 29 czerwca także nie jest przypadkowy. Wśród chrześcijan panuje przekonanie, że w tym dniu zmarli obaj apostołowie.

Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła

Co roku z okazji imienin Piotra i Pawła w całym kraju odbywają się uroczystości religijne upamiętniające tych świętych. W Watykanie 29 czerwca odprawiania jest specjalna msza. W tym dniu antyczna rzeźba św. Piotra w watykańskiej bazylice jest nakrywana czerwoną szatą, a na jej głowie pojawia się papieska tiara. 

Imieniny Piotra i Pawła - czy można jeść mięso?

Wielu wyznawców zastanawia się, czy w piątek 29 czerwca można jeść mięso. Mimo że w piątki obowiązuje post, z okazji ważnych świąt jest on zazwyczaj anulowany. Tak jest też w przypadku imienin Piotra i Pawła. 

Święty Piotr - pierwszy papież

Kim był święty Piotr? Jego właściwe imię to Szymon. Święty Piotr był jednym z dwunastu uczniów Chrystusa. Wcześniej zajmował się rybołówstwem. Przed odejściem Jezus Chrystus zlecił mu zadanie opieki nad pozostałymi apostołami i wszystkimi wyznawcami.

Apostoł Piotr uznawany jest za pierwszego papieża.

Imieniny Piotra - kiedy?

Imieniny 29 czerwca są najpopularniejsze, ale Piotr może świętować też w innych terminach. Kiedy?

 • 30 lipca
 • 2 sierpnia
 • 9 września
 • 19 października
 • 21 grudnia
 • 9 stycznia
 • 24 lutego
 • 29 kwietnia

Piotr - znaczenie i pochodzenie imienia >>

Święty Paweł - niezwykłe nawrócenie

Święty Paweł nazywany jest apostołem narodów. W przeciwieństwie do apostoła Piotra nigdy nie poznał Jezusa Chrystusa. Z zagorzałego przeciwnika stał się nagle jednym z największych wyznawców i propagatorów religii chrześcijańskiej. Do niezwykłego nawrócenia Pawła doszło w trakcie jego podróży do Damaszku.

Paweł - znaczenie i pochodzenie imienia >>

Imieniny Pawła - kiedy?

Kiedy jeszcze obchodzone są imieniny Pawła?

 • 15 stycznia
 • 25 stycznia
 • 28 kwietnia
 • 26 czerwca

Życzenia imieninowe dla Piotra i Pawła

Piotr i Paweł to obecnie bardzo powszechne imiona. 29 czerwca wielu z nas będzie więc wysyłało życzenia imieninowe. Oto propozycje:

Dzisiaj w dzień Twego imienia, przyjmij mego moc życzenia: By Ci zawsze się szczęściło, zdrowie Cię nie opuściło, a w kieszeni dużo kasy, rok w rok zagraniczne wczasy. I wszystkiego najlepszego dla solenizanta drogiego!
W dniu Twoich imienin składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pomyślności i uśmiechu każdego dnia. Oby każda chwila była przepełniona szczęściem i radością, niech smutek jak najrzadziej gości na Twojej twarzy. Wszystkiego najlepszego!

Więcej inspiracji na życzenia imieninowe dla Piotra i Pawła znajdziesz TUTAJ >>

Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Więcej o:
Komentarze (8)
Święto Piotra i Pawła 2018: kiedy, co to za uroczystość
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • odjazd333

  Oceniono 1 raz 1

  Bez żadnego podtekstu, mam pytanie. Pytam ze szczerej ciekawości, naprawdę.
  Dlaczego te piątkowe posty są uzależnione od kraju (czy tam diecezji), czy wręcz od zarządzenia jakiegoś hierarchy?
  Przecież katolicyzm w Polsce i w Hiszpanii, czy Włoszech to jest ta sama religia. A oni o postach w piątki nie słyszeli.
  Nie tak dawno zaistniała sytuacja, że w Wawie był post na Pradze, a na Mokotowie już nie (a może odwrotnie). Bo jeden biskup dał dyspensę a drugi nie.
  No więc to jest wymóg religijny czy nie?
  Rozumiem, że każdy ma wolną wolę. Może pościć albo nie. Ale jeśli to jest uzależnione od decyzji jakiegoś aktualnego hierarchy, to czy to jest poważne?

 • komandorbuka

  Oceniono 1 raz -1

  Będę jadł co chcę i kiedy chcę. Żaden pedał w sukience nie będzie mi mówił co mogę a czego nie.

 • allegropajew

  Oceniono 2 razy -2

  A choooj to kogo obchodzi?

  Gościula

 • Gość: Biggz

  Oceniono 2 razy -2

  Kłamstwo, niema czegoś takiego jak papież w Biblii !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX