31-latka prawie straciła kciuk po zabiegu przedłużania paznokci. "To był największy ból, jakiego w życiu doświadczyłam"

31-latka z Walii dbanie o wygląd przypłaciła uszczerbkiem na zdrowiu. Zabieg przedłużania paznokci skończył się dla niej zakażeniem i utratą jednego z nich, a niewiele brakowało, by straciła cały palec. Uwaga, artykuł zawiera drastyczne zdjęcia.

Przedłużanie paznokci za pomocą akrylu to jedna z najbardziej popularnych metod ich stylizacji. Zabieg ten nie należy do zbyt skomplikowanych czy inwazyjnych, ale, jak się okazuje, i tak może się skończyć poważnymi konsekwencjami. Przekonała się o tym Lowrianne Wilson z Porthcawl w Walii, która przez swoje zamiłowanie do akrylu o mało nie straciła kciuka.

Kobieta regularnie przedłużała sobie paznokcie tą metodą w tym samym salonie kosmetycznym. Jedna z wizyt u manikiurzystki skończyła się jednak dla niej zakażeniem. Pierwsze objawy wystąpiły po dwóch dniach od zabiegu, kiedy 31-latka zaczęła odczuwać pulsujący ból w lewym kciuku.

Nawilżający krem do rąk z gliceryny. Idealny na chłodniejsze dni

Szybko zaczął stawać się coraz silniejszy i utrudniać jej normalne funkcjonowanie. Do tego na placu pojawiła się niepokojąca opuchlizna. Kobieta udała się więc do szpitala. Lekarze odesłali ją z powrotem do salonu piękności, w którym miała zabieg, w celu usunięcia świeżo nałożonego sztucznego paznokcia. Pracująca tam manikiurzystka odmówiła jej jednak pomocy.

Zaczął mi puchnąć palec. Poszłam do szpitala, w którym powiedzieli mi, że muszę wrócić do manikiurzystki, aby zdjąć akryl. Poszłam tam, ale odmówiono mi jego ściągnięcia. Znowu wróciłam do szpitala, w którym musiałam przejść operację. Infekcja była tak poważna, że pod paznokciem powstał ropień

- wyznała Lowrianne Wilson w rozmowie z brytyjskim serwisem Metro.

Stan kciuka 31-latki pogarszał się dosłownie z dnia na dzień. Okazało się, że przyczyną jest poważne zakażenie, a kobieta, jak wspomina, wręcz wiła się z bólu. Ostatecznie więc lekarze zadecydowali o całkowitym usunięciu zainfekowanego naturalnego paznokcia z kciuka. Niewiele brakowało, a doszłoby również do zakażenia tkanki kostnej. Gdyby specjaliści zwlekali z zabiegiem, kobietę mogłaby czekać nawet amputacja kciuka.

To był najgorszy ból, jakiego w życiu doświadczyłam. To jest pierwsza operacja, przez którą przechodzę i to jeszcze trochę ze swojej winy. Będę ostrzegać inne osoby przed takimi sytuacjami (....). Czasem słyszysz historie o paznokciach akrylowych, które nie wychodzą, ale nigdy nie spodziewasz się, że ci się to przydarzy

- dodała Lowrianne Wilson, przyznając, że ból był gorszy od tego podczas porodu (jest mamą czwórki dzieci).

Lekarze, którzy uratowali jej palec, przestrzegli kobietę, że paznokieć na kciuku może już nigdy nie odrosnąć. 31-latka zarzeka się, że już nigdy więcej nie będzie sobie robić sztucznych paznokci. Zwłaszcza, że - pośrednio - z ich powodu straciła pracę (w czasie, kiedy doszło do zakażenia, które uniemożliwiło jej wykonywanie swoich obowiązków, była akurat na okresie próbnym i nie przedłużono jej umowy).

Komentarz manikiurzystki

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie doświadczoną manikiurzystkę z Warszawy, Małgorzatę Trzaskę. Potwierdziła, że nakładanie akrylu jest bezpieczne pod warunkiem, że użyty materiał zostanie zaaplikowany w prawidłowy sposób. Niezbędne jest również korzystanie z dobrze wysterylizowanych narzędzi. Dlatego zawsze powinno się chodzić wyłącznie do sprawdzonych, polecanych gabinetów kosmetycznych, w których pracują wykwalifikowane manikiurzystki.

Cały problem mógł wyniknąć z braku podstawowej wiedzy w temacie higieny pracy, sterylizacji narzędzi oraz ich odpowiedniej dezynfekcji. Oczywiście bardzo istotna jest również sama aplikacja akrylu, żelu czy innego środka. Pomiędzy paznokciem a użytym materiałem nie może być powietrza, bo zwiększa to ryzyko dostania się wilgoci. A to z kolei może przyczyniać się do infekcji paznokci.

- powiedziała nam ekspertka.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (14)
Kobieta przedłużała sobie paznokcie akrylem. Przez zabieg o mało nie straciła kciuka. Ku przestrodze
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • haha-to-ja

  Oceniono 24 razy 22

  Zawsze zastanawiało mnie dlaczego one myślą że te pstrokate szpony są ładne:D

 • malepifko

  Oceniono 16 razy 12

  Pianowe, szczerze; naprawdę pobadają wam się wszelakiej maści imitacje długich paznokci? Na przykład z tytułowej fotki? Jak widzę coś takiego, to przed oczami ma stragan na wiejskim odpuście. Kicz, nie mający nic wspólnego z naturalnością. Sztuczne przedłużane szpadle, które nawet nie udają prawdziwych paznokci.

 • valderama80

  Oceniono 9 razy 9

  Dla mnie faceta te całe tipsy są obrzydliwe!!! Wolę nie myśleć jak kobieta podciera dupsko a później zabiera się do robienia mielonych, bleee...Kobiety dlaczego Wy to robicie i płacicie spore pieniądze?

 • lovepeacemusic

  Oceniono 6 razy 6

  Na szczęście mnie to nie spotka. Nie wyobrażam sobie, żebym zgodzila się na takie oszpecenie. Wieś tańczy i śpiewa. Serio, komuś się podoba taki kicz? No i kwestie praktyczne...

 • yuraathor

  Oceniono 6 razy 6

  mi sie nie podobają osobiście ale raz laskę wyrwałem udając ogromne zainteresowanie tym plastikowym badziewiem

 • Gość: Zdegustowany

  Oceniono 2 razy 2

  Czy następny artykuł będzie o tym,że się komuś zrobił odcisk bo chodził w za ciasnych butach?
  Poziom tych publikacji sięgnął dna.

 • pan_suweren

  Oceniono 1 raz 1

  Selekcja naturalna działa w najlepsze.

 • kozieradka2012

  0

  Wiadomość na tym portalu sprzed 4 (czterech) dni: "Uzależniona od obgryzania paznokci 20-latka straciła cały kciuk, bo w łożysku paznokcia rozwinął się rak skóry"
  Czy to już epidemia?

 • Gość: Gość

  Oceniono 12 razy 0

  Najpiękniejsze i zdrowe to paznokcie które zrobię sama swoimi przyrządami nie dezynfekowanymi po kimś. Pomalowane lakierem bez barwnym, z naturalnie białymi końcówkami (oczywiście nie palę) dłonie lekko opalone na noc kremowane. Przynajmniej nic nie złapię ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX