Ikea zaprojektowała mikrodom. Można go przenosić i kosztuje mniej niż mieszkanie

Ma 49 metrów kwadratowych, jego budowa kosztuje około 34 tysięcy złotych i można przenosić go w częściach. Taki jest mikrodom, który zaprojektowały dwie architektki przy współpracy z Ikea.

Duńskie studentki architektury, Johanne Holm-Jensen i Mia Behrens, zostały zaproszone przez Ikea do eksperymentalnego laboratorium sieci pod nazwą SPACE10. Kobiety spędziły tam sześć miesięcy, a owocem ich pracy jest projekt i budowa prototypu mikrodomu.

Architektki zaprojektowały i zbudowały go (w duńskim mieście Stevns) przy pomocy zaledwie jednej maszyny produkcyjnej (tzw. frezarki CNC, którą dysponuje wiele firm, więc nie jest to trudno dostępne narzędzie) i przy użyciu tylko jednego materiału - sklejki. Na stronie Building Blocks, która poświęcona jest projektowi, czytamy, że studentki wykorzystały najtańszą tego typu frezarkę dostępną na rynku.

Cotton balls, czyli kulki z muliny. Z łatwością zrobisz je w domu

Najważniejszymi założeniami przy projektowaniu domu był jego niski koszt, możliwość dopasowania i zaadaptowania w różnych miejscach oraz nienaruszanie równowagi ekologicznej.

Mikrodom, który stworzyły studentki, ma 49 metrów kwadratowych i kosztuje osiem tysięcy euro (materiały), czyli w przeliczeniu ok. 34 278 złotych (według kursu euro 4,28 z dnia 17 września 2018). Postawienie takiego domu jest więc tańsze niż kupienie mieszkania. Ponadto ma charakter modułowy, co oznacza, że można go rozbudowywać według własnych potrzeb, a także przewozić w częściach.

Mikrodom jest tani, ekologiczny i można przewozić go w częściachMikrodom jest tani, ekologiczny i można przewozić go w częściach Niklas Adrian Vindelev / CC BY 4.0 / building-blocks.io/

- Zmontowanie poszczególnych elementów ze sobą jest tak proste, jak skręcenie mebli z Ikea - stwierdziły Johanne i Mia.

Twórcy mikrodomu podkreślają, że na razie jest to prototyp, który wciąż jest dopracowywany. Wśród największych wyzwań wymieniają zapewnienie konstrukcji trwałości przez długi czas. Dunki zwróciły też uwagę na wilgotny klimat, w którym dom został zbudowany. - Aby uchronić sklejkę przed wypaczeniem z powodu deszczu, na wszystkie zewnętrzne części domu została nałożona smoła. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie trwalszy - piszą, ale zaznaczają, że nie jest to ostateczne rozwiązanie.

Projekt jest dostępny dla każdego

Projekt mikrodomu został udostępniony na zasadzie open source, czyli otwartego źródła na stronie na stronie building-blocks.io. Oznacza to, że każdy może go pobrać, dzielić się nim i modyfikować wedle uznania.

Architektki mają nadzieję, że tego typu konstrukcje, po odpowiednim dopracowaniu, będą miały zastosowanie na całym świecie, a ich zaletą ma być to, że będzie można wyprodukować je lokalnie.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (152)
Ikea zaprojektowała mikrodom. Można go przenosić i kosztuje mniej niż mieszkanie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • e_gregor2

  Oceniono 110 razy 104

  G****o! A gdzie izolacje, instalacje, ogrzewanie? To nie jest dom tylko duży karton.

 • janamalin

  Oceniono 79 razy 79

  Czytając w tytule artykułu słowo "dom" spodziewałem się, że na zdjęciach zobaczę "dom", czyli obiekt, w którym można zamieszkać. To, co pokazaliście to nie jest dom, to jakaś szopa, barak, ewentualnie wiata przystankowa.

 • anielskie_oczka

  Oceniono 83 razy 77

  Domek z ośrodka wczasowego z lat 70-tych ma więcej wspólnego z domem.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 74 razy 72

  Z całym szacunkiem, ale takie mikrodomy stoją w każdym polskim lesie i nazywają się ośrodki wypoczynkowe dawnego Funduszu Wczasów Pracowniczych. Mają tam też pomosty i rowery wodne, na wypadek gdyby ktoś chciał je na nowo wynajdować.

 • Gość: csza

  Oceniono 52 razy 50

  34 tys,hahahahaha. Taki domek można wybudować za 3 tys,wiem bo budowałem na działce,jest identyczny jak ten z IKEI.

 • Gość: hehe

  Oceniono 46 razy 42

  W latach 70-tych mieszkałem w takim na wakacjach nad morzem....

 • takinikt

  Oceniono 42 razy 40

  Boże!! Smoła jako izolacja w 21 wieku! No ja bym takie studentki odesłał z uniwersytetu do podstawówki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX