O Polce mówi cały świat. Stworzyła opakowanie, które można zjeść

SCOBY to organiczne opakowanie, które uprawia się jak cebulę. Rośnie przez dwa tygodnie, a opakowana w nie żywność zachowuje świeżość przez pół roku. Ma zastąpić folię spożywczą i plastikowe pojemniki.

Róża Rutkowska, absolwentka School Of Form na kierunku Industrial Design, zaprojektowała rewolucyjne opakowanie, które nazwała SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast). Jego wyjątkowość polega na tym, że nie jest wyprodukowane, a wyhodowane. Sam proces rośnięcia przypomina proces dojrzewania cebuli, czyli przez nawarstwianie. Dodatkowym atutem jest to, że nie wymaga światła, sterylnych warunków ani zaawansowanych technologii.

SCOBY ma zastąpić plastik. "Tkanina" stworzona jest z grzybka kombuchy i utrzymuje żywność świeżą przez sześć miesięcy. Żeby ją wyhodować, potrzeba na to dwóch tygodni. A gdy przestanie być potrzebna, można ją wyrzucić na kompost albo po prostu zjeść wraz z zawartością.  

 

Z informacji o SCOBY zamieszczonej na stronie Międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów na Łódź Design Festival, można się dowiedzieć, że materiał SCOBY karmiony jest wyciągiem z odpadów rolniczych. SCOBY hodowane jest przez rolników nie tylko w celu produkcji opakowań, lecz także ze względu na cenny produkt uboczny, który jest, zależnie od stężenia, naturalnym nawozem albo napojem probiotycznym.

SCOBY może być odpowiedzią na ostatnią decyzję Komisji Ochrony Środowiska przy Parlamencie Europejskim. Do 2021 r. z krajów Unii Europejskiej znikną niektóre plastikowe jednorazówki: sztućce, talerzyki, słomki i patyczki higieniczne. Stanowią one aż 70 proc. odpadów morskich.

Prosty sposób na domowy recycling plastiku

Z rezolucji wynika też, że do 2025 r. państwa członkowskie będą zmuszone ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy. To m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody. 

Więcej o:
Komentarze (38)
O Polce mówi cały świat. Stworzyła opakowanie, które można zjeść
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • racionalist

  Oceniono 53 razy 51

  Kobieta powinna to natychmiast patentowac, bo siedzi na niewyobrazalnej zyle zlota.

 • rumakmorski

  Oceniono 35 razy 35

  Co za kapitalny wynalazek!

 • an1005

  Oceniono 38 razy 34

  ""ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy. To m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody. ""
  Biedny Mileniuś. A co robiły pokolenia przedplastikowe?? Jak to nie ma alternatywy??

 • norik

  Oceniono 25 razy 25

  Wspaniały wynalazek! Gratulacje!
  Mam nadzieję, że przyniesie pani Rutkowskiej wymierne korzyści materialne,
  a nam czystsze środowisko, w którym żyjemy.
  Z całego serca życzę dalszych sukcesów.

 • lasalu

  Oceniono 18 razy 18

  O Polsce mówi cały świat, a to wideo na YT ma 6k wyświetleń...

 • Gość: Konrad

  Oceniono 21 razy 11

  Mam nadzieję że ta dziewczyna tego nie sprzeda . Zacznij produkcję na własną renkę . Napewno znajdą się nabywcy

 • bingola

  Oceniono 28 razy 6

  Byłem niedawno na Nowej Gwinei i tam się o tym nie mówi. Z tym całym światem to przesadziliscie

 • starszy-65

  Oceniono 9 razy 5

  Fajny komunikat tylko nie wiadomo w jakiej miejscowości i formie to zaprojektowała??, ile udziałów i jak duże fundusze Polski rząd zaangażował w projekt?, jakie korzyści z tego projektu będzie miała ekonomika polska? a może jest to tylko wiadomość typu gomółkowskiego lub gierkowskiego czyli propagandy PZPR?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX