#MeToo w liczbach: prawie 200 prominentnych mężczyzn zwolnionych. Około połowę z nich zastąpiły kobiety

Ola Długołęcka
Rok po ujawnieniu przez "The New York Times", że Harvey Weinstein przez dekady molestował kobiety, dziennikarze gazety przeanalizowali realne przełożenie akcji #MeToo na liczbę osób, które pożegnały się z reputacją i pracą.

Na początku października zeszłego roku wybuchł ogromny skandal, który doprowadził do ujawnienia brudnej strony przemysłu filmowego i zdetronizowania jego największego gracza. W materiale Jodi Kantor i Megan Twohey dla „The New York Times” opisano dekady molestowania seksualnego aktorek i współpracownic przez hollywoodzkiego producenta filmowego Harveya Weinsteina. Gwałcił, zmuszał do seksu, obnażał się, zachowywał niestosownie. Mógł zatrzymać karierę każdej nieczułej na jego wdzięki aktorki, skazując ją na zawodowy niebyt.

Skandal seksualny w Hollywood. Molestowanie i gwałty w świecie show-biznesu. Kto został oskarżony, a kto padł ofiarą? [PODSUMOWANIE]

Jego zachowanie przez lata było tajemnicą poliszynela, a kobiety, które odważyły się mu samotnie przeciwstawić, nie były w stanie przebić się do mediów i zachwiać jego pozycją. Po latach bezkarności Weinstein utracił swoje wpływy. Toczą się przeciwko niemu postępowania karne, jego przyszłość i wolność stoją pod dużym znakiem zapytania.

Ruch #MeToo (nie wnikając w kierunek, który obrało obecnie) stał się silnym narzędziem w rękach kobiet. Dał im poczucie wspólnoty, dodał odwagi i pomógł w pozbyciu się wstydu. Kobiety przełamały się i publiczne opowiadały o swoich doświadczeniach.

Konkretne przełożenie

Ich wyznania miały siłę i doprowadziły do konkretnych zmian. Jak wynika z analizy „The New York Times” około 200 wpływowych osób (w tym trzy kobiety) oskarżonych (w sumie przez 920 osób) o molestowanie seksualne straciło zajmowane do tej pory stanowiska, wśród nich kilku osobom postawiono zarzuty karne, a przypadki 30 z nich zostały nagłośnione w mediach. 

Jak dowodzą autorzy analizy, na 200 zwolnionych stanowiskach zatrudniono 124 nowe osoby, z których 54 są kobietami, a 70 mężczyznami. Można się przyczepiać, że to wciąż zaledwie 43 procent, lepsze to jednak niż zero.

Wśród najbardziej widocznych zmian jest np. zastąpienie w serialu "House od Cards" Kevina Spacey'a Robin Wright. Z wizji zdjęto także współprowadzącego program w NBC Matta Lauera, a współpracę z fotografami oskarżonymi o molestowanie: Patrickiem Demarchelierem, Mario Testino i Brucem Weberem zerwało wydawnictwo Conde Nast (wydają m.in. "Vogue", "Vanity Fair", "Glamour").

W Polsce zwiększamy świadomość

W Polsce nikt nie pokusił się o tak szczegółową analizę. W wyniku publikacji w „Codzienniku Feministycznym”, Agora i "Krytyka Polityczna" zerwała współpracę z dwoma opisanymi w materiale publicystami. W rozmowie Anny Szulc z prof. Moniką Płatek w „Newsweeku” prawniczka i feministka zapewniła jednak, że #MeToo zmieniło także i Polskę, choć może w inny sposób:

Dzięki #MeToo zaczynamy także jako społeczeństwo uzmysławiać sobie obszary nierównego traktowania, zarówno w kwestii pracy, wolnego czasu, jak też dostępu do edukacji i zdrowia. Jestem przekonana, że nie mówilibyśmy dziś o wykorzystywaniu seksualnych w polskim Kościele, gdyby nie ta akcja, uświadamiająca nam skalę i najróżniejsze wymiary nadużyć.
Więcej o:
Komentarze (48)
#MeToo w liczbach: prawie 200 prominentnych mężczyzn zwolnionych. Około połowę z nich zastąpiły kobiety
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • true_lysander

  Oceniono 65 razy 27

  200mezczyn zwolnionych, z czego kilku udowodniono winę w sądzie , 30tu opsano w mediach ( często na podstawie niezweryfikowanych relacji kobiet ) s pozostałych 160? Straciło prace na podstawie tego ze pani przyszła do Twittera lub lokalnej gazety i powiedziała ze 20 lat temu coś tam , gdzieś tam? Będą duże pozwy i odszkodowania za meetoo.

 • bartekgryko

  Oceniono 49 razy 21

  Dla autorki to sukces że ktoś oskarzony traci pracę ? albo, że stanowisko zajmowane przez faceta zajmie kobieta ? Współczuję... gdzie jest domniemanie niewinności ? Czy sprawa T Komendy niczego nie nauczyła ? Na prawdę ważniejsze jest kryterium płci niż kwalifikacje przy zatrudnianiu ? mam się cieszyć, że jest kobieta pilotem a nie ktoś z wysokimi kwalifikacjami ? żenada

 • green_is_bad

  Oceniono 21 razy 17

  "Ruch #MeToo (nie wnikając w kierunek, który obrało obecnie)"

  Ależ dlaczego nie wnikając?

 • oczy_argusa

  Oceniono 22 razy 12

  Czy te zmiany na stanowiskach dotyczą także górników i operatorów koparek?

 • truten.zenobi

  Oceniono 17 razy 11

  super statystyki! a teraz ile z tych osób to faktyczni przestępcy? na jakie zadość uczynienie moga liczyć niesłusznie oskarżeni? bo gołym okiem widać że akcja #metoo paru osobom bardzo się opłaciła.
  czepiam się bo nie chcę żeby poniekąd słuszna akcja i szansa na dochodzenie swoich praw przez ofiary przerodziła się w swoją karykaturę - bo takie przegięcie w drugą stronę może w przyszłości oznaczać kolejną falę przestępstw i bezkarności bo nikt nie będzie znowu traktował poważnie oskarżeń
  ponadto uważam że w cywilizowanym kraju (może zbyt dużo wymagam od usa) właściwym miejscem dochodzenia swoich praw są sądy a nie media.

 • Gość: gość

  Oceniono 31 razy 11

  Brawo wy !!!!! w końcu o to chodziło aby z roboty wygryźć faceta to każdy sposób jest dobry w Polsce podobnie w wielu instytucjach zamiast zatrudniać ludzi z wykształceniem zatrudniało się po znajomości młode dziunie ze średnim bez matury a potem się słyszy jak to magistrzy muszą pracować ciężko fizycznie i to jeszcze po tym jak się nie przyznali do swojego prawdziwego wykształcenia bo oczywiście jak taka dziunia mogłaby się tak marnować to by było ponad jej siły.

 • Gość: Mężxz

  Oceniono 19 razy 7

  Prawie 200 mężczyzn straciło pracę, połowa zastąpiona przez kobiety - i o co chodziło w metoo? Rzekomo o jakieś molestowanie ?

 • rikol

  Oceniono 7 razy 5

  Pożyjemy, zobaczymy. Dziś czytałam opinię, że przeciwko Weinsteinowi dowody są słabe - i nie była to opinia jego adwokata.

 • trans.sib

  Oceniono 4 razy 4

  Raport bolszewików nt. rozkułaczania kułaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX