"Rola kobiety polega na tym, że obdarza mężczyznę swoją obecnością". Obraźliwe wpisy na blogu dwóch adwokatów

"Rola mężczyzny w związku polega na tym, że dostarcza on dóbr i usług, chroni i poświęca się. Rola kobiety w związku polega głównie na tym, że obdarza mężczyznę swoją obecnością" - to fragment bloga dwóch adwokatów, którzy razem prowadzą kancelarię w Szczecinie.

Kilka dni temu przez Facebook przewinął się link do "Bloga dla mężczyzn" prowadzonego przez dwóch adwokatów ze Szczecina, Marcina Stopę i Wojciecha Wojciechowskiego. Na stronie głównej informują czytelników, że: "Blog jest wynikiem ich wieloletnich doświadczeń związanych ze stosowaniem prawa rodzinnego, jak i obserwacji niezwiązanych bezpośrednio z prawem, mających jednak znaczenie dla każdego mężczyzny".

W dziewiątym wpisie, który po internetowej wrzawie został usunięty, pisali: "Paradoksalne jest, że spora liczba (nie wszystkie) współczesnych kobiet ma tak ogromnie ułatwione życie właśnie dzięki urządzeniom stworzonym przez mężczyzn, dzięki ich wysiłkowi i energii, a zarazem uznaje, iż ich życie jest ciężkie ponad miarę, ponieważ muszą włączyć pralkę, czajnik elektryczny, nacisnąć guzik na panelu termostatu albo na obudowie odkurzacza, poruszać żelazkiem i spędzać czas z małym dzieckiem, nazywając to wszystko ciężką pracą, o której najwyraźniej nie mają pojęcia”.

Każdą zmianę należy zacząć od siebie [PRZYPOWIEŚĆ]


W rozdziale zatytułowanym „Mężczyźni są inteligentniejsi od kobiet” piszą ponadto: "Prawie wszystko to, co nas otacza, a zarazem wyszło spod ludzkiej ręki, zostało stworzone przez mężczyzn. Gdyby nie mężczyzna, kobieta nie byłaby w stanie zajść w ciążę. Od tysięcy lat to mężczyźni tworzyli kolejne cywilizacje. Miasta, drogi, pojazdy, wynalazki, organizacje, systemy, koncepcje, idee, teorie, dzieła sztuki i architektury, arcydzieła sztuki użytkowej, wszystko to stworzyli mężczyźni".

Komentarze, głównie internautek, nie zostawiały na adwokatach suchej nitki.

Zuzanna pisała:

Gratulacje, autor tym wpisem nie tylko obalił swoją tezę, ale wręcz bardzo dokładnie podkreślił, że on sam, jako mężczyzna, jest skończonym debilem.

Karolina: 

Jakby inteligencja zależała od wielkości mózgu, to światem rządziłyby kaszaloty.

Agata:

Co za zadufany w sobie idiota to pisał.

Alex:

Znowu w życiu mi nie wyszłooooooo"... Już wiem, co jest hymnem tych smutnych panów, i dlaczego tak straszliwie cierpią.

Anna:

Teraz doczytałam, że to są, k...a, adwokaci... Jakaś szeroka antyreklama?

Amelia:

Co za seksistowskie brednie, pisanie takich bzdur powinno być karalne.

I być może będzie, bo autorami bloga już zajmuje się Rzecznik Dyscyplinarny Szczecińskiej Izby Adwokackiej. Reakcją adwokatów było zawieszenie bloga, o czym poinformowali na stronie: “Dwa ostatnie tygodnie były całkiem trudne, mieliśmy do czynienia z ostracyzmem, także naszego własnego środowiska zawodowego. (...) Zamierzamy wykorzystać ten materiał w pracy, poświęconej tematowi granic wolności słowa, którą zamierzamy opublikować. Szczególnie przydatne będą komentarze i wpisy w mediach społecznościowych oraz w prasie. Pochylimy się nad przyczynami tego zjawiska”.

Marcina Stopa i Wojciech Wojciechowski dodali także, że ich blog miał na celu kształtować świadomość mężczyzn. Oprócz cytowanych powyżej wpisów można było tam znaleźć również stwierdzenia, że "rola mężczyzny w związku polega na tym, że dostarcza on dóbr i usług, chroni i poświęca się. Rola kobiety w związku tymczasem polega głównie na tym, że obdarza mężczyznę swoją obecnością. Kobieta otrzymuje i w zamian daje swoją obecność.

Według adwokatów "kobiecie zależy na małżeństwie, ponieważ potrzebuje mężczyzny, żeby się nią opiekował. Jakkolwiek mocno niektóre kobiety będą temu na zewnątrz zaprzeczać, w głębi ducha wiedzą, że to prawda. Kobieta sama, bez mężczyzny, nie może pełnić w zadowalający sposób roli matki i osoby robiącej karierę. Jeżeli będzie tego próbować, polegnie na obu frontach".

Prawdziwe niebezpieczeństwo tkwi w ich mniemaniu w tym, iż wielu mężczyzn dokonuje projekcji własnego uczucia, którym obdarzają kobietę i wierzy, iż są obdarzani przez nią takim samym uczuciem, uczuciem związanym z poświęceniem.

Ponadto, zdaniem blogerów, mężczyzna nie ma nic przeciwko spędzaniu przez kobietę czasu z koleżankami, ponieważ nie zagrażają one jego sukcesowi reprodukcyjnemu.

Według mężczyzn, kobieta wybiera sobie na męża najlepszego mężczyznę, na jakiego ją stać. Ocenia, czy taki mężczyzna jest w stanie ją zapłodnić i ile zasobów może jej dostarczyć w trakcie wspólnego życia. Jak również, "te kobiety, które wybierają nieudaczników życiowych, mężczyzn niezaradnych, wybierają po prostu to, co jest dla nich dostępne”. 

Adwokaci twierdzą również, że istnieje kilka typów dziewczyn, których młody chłopak powinien unikać jak ognia. "Jest więc dziewczyna, która miała złe relacje z własnym ojcem albo nie miała z nim żadnych, bo nie był obecny w jej życiu" - czytamy.

Na koniec, pozwolę sobie, w telegraficznym skrócie, wpłynąć choć trochę na świadomość Wojciecha Wojciechowskiego i Marcina Stopy. Otóż to, że dziś możecie panowie pisać blog, zawdzięczacie między innymi Adzie Lovelace, brytyjskiej matematyczce, uważanej za pierwszą programistkę i Grace Hopper, amerykańskiej pionierce informatyki, która przez szereg lat służyła w United States Navy. Poranną, a być może i popołudniową kawę popijacie dzięki Melitcie Bentz, która wynalazła filtr do kawy.

Dzięki Mary Anderson byliście w stanie prowadzić auto w czasie ulewy, ponieważ to ona wynalazła wycieraczki samochodowe, a szkolne błędy mogliście tuszować korektorem wynalezionym przez Bette Nesmith Graham. Jeśli kiedykolwiek graliście w Monopol, a któż z nas nie grał, to zła wiadomość jest taka, że wymyśliła go Lizzie Magie. I ostatni "cios", jeśli już sami zdecydowaliście się przytaczać na blogu argument, że "gdyby nie mężczyzna, kobieta nie byłaby w stanie zajść w ciążę". Otóż, gdyby nie dwie kobiety, nie byłoby panów na świecie.  

Więcej o:
Komentarze (431)
'Rola kobiety polega na tym, że obdarza mężczyznę swoją obecnością'. Obraźliwe wpisy na blogu dwóch adwokatów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ART

  Oceniono 113 razy 41

  może to wynikac z jakis kompleksów i /albo zyciowych traum - sama glupota nie wystarczy

 • wesslingharald

  Oceniono 49 razy 29

  "Szczególnie przydatne będą komentarze i wpisy w mediach społecznościowych oraz w prasie" - Ok. Polecam tym panom komentarz niejakiego Ch. Bukowskiego : "Każdy się boi pedałów i tego, że sam może zostać pedałem. Na dłuższą metę jest to męczące. Może wszyscy powinniśmy zostać pedałami i wreszcie odetchnąć?" :/

 • agatek72

  Oceniono 60 razy 28

  Czasem niektórzy ludzie nie mają podzielności uwagi i nie mogą wykonywać dwóch czynności na raz. I to właśnie wystąpiło u tych panów. Ponieważ całą uwagę skoncentrowali na oddychaniu nie mogli wykonać drugiej czynności czyli myślenia. Nie wolno mieć do nich pretensji. Tak ich stworzyła natura i nic na to nie poradzimy.

 • rikol

  Oceniono 64 razy 26

  Ja tam nie rozumiem, po co mężczyźni się żenią, jeśli to takie straszne. W końcu ich nikt siłą do tego nie przymusza. Jakieś traumy z własnego życia ci panowie przelali na blog? Mnie by było szkoda czasu na pisanie takich głupot. Najwyraźniej mało klientów mają i im się nudzi.

 • rikol

  Oceniono 66 razy 26

  Ci panowie nie są ani piękni, ani inteligentni. Podszywają się pod mężczyzn postępowych, którzy pchnęli ludzkość do przodu. No cóż, im na pewno ludzkość nie będzie nic zawdzięczała. Prawnikami też są słabymi, bo występują przeciw polskiej konstytucji, która gwarantuje równość bez względu na płeć.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 26 razy 20

  Wszelkie generalizowanie jest oczywistym błędem.
  Z pewnością takie kobiety jakie opisują "panowie adwokaci" istnieją.
  Np. ostatnio pewna celebrytka wyznała, że mąż jej "są!ej nigdzie samej nie puszcza".
  No, ale taki był wybór tej pani.
  Bez męża byłaby nikim. Ten "wyrzeżbil" ją jak Pigmalion Galateę, ale ona w przeciwieństwie do bohaterki sztuki Shawa, pozostała kukłą, manekinem.
  Większość kobiet ma jednak świadomość swej podmiotowości, nawet te deklarujące się być katoliczkami.
  Wśród mężczyzn też niemało takich jak Ferdek Kiepski.: nierobów i leni wiszących na kobietach.

 • Gość: Jesooo !

  Oceniono 56 razy 20

  Ciekawe, jakby tak kobiety zaczely opisywac traktowanie od malego, przez facetow dookola. To bylaby extra lektura. U mnie bylo "spokojnie". Tylko kilka lat na studiach, jako jedyna kobieta na roku.
  Kadra meska, blyszczaca takimi zenujacymi tekstami, ze do dzisiaj sie zastanawiam, czy corek i zon nie mieli? Najlepszy jednak byl sasiad. Facet, ktorego cale zycie nianczyla matka. Taka prawdziwa kwoka, z wypranym mozgiem, ze chlop nie musi gotowac, sprzatac, bo to uwlacza jego godnosci.
  Zuplenie, jak mokre marzenie panow prawnikow. Chlop sie nie ozenil, bo zadna durna nie docenila tego skarbu. Matka umarla i syn wkrotce po niej... Z glodu.. Autentyczne.

 • Gość: Jan

  Oceniono 54 razy 20

  Jak reklama? Dowiedli, że z nich adwokaci, jak z koziej dupy trąba. Obrony mojego psa bym im nie powierzył.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX