Komentarze (83)
Menopauza - hormonalna terapia zastępcza to kwestia zdrowia i przedłużenia młodości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • 3cnoty

  Oceniono 35 razy 31

  Na prowincji brak możliwości HTZ. Jeżeli lekarz ma swoje osobiste przekonania o jej szkodliwości, to nie chce jej zapisywać kobiecie. Szukanie innego ginekologa to często wyprawa do innego miasta, a za tym idą inne komplikacje. Żal mi kobiet, które męczą się przez niedouczenie lekarzy.

 • awe26

  Oceniono 22 razy 22

  A co robić jeśli ma się menopauzę od 3 lat, bierze się HZT, przytyło się paskudnie na brzuchu i górnej części ciała (ramiona, plecy)... a ćwiczenia fitness 6, a nawet 7 razy w tygodniu absolutnie nic nie dają? Owszem, ogólna poprawa kondycji, samopoczucia... Ale osoba, która całe życia była "gruszką" i miała wcięcie w talii nie potrafi zaakceptować grubego brzucha :-(
  Miałam nadzieję, że ćwiczenia pomogą. Całe życie ćwiczyłam 2 razy w tygodniu, od 4 miesięcy ćwiczę praktycznie codziennie, a brzuch przypomina ludzika Michellin :-(

 • 123_moda

  Oceniono 49 razy 19

  Nic tylko się uśpić po przeczytaniu takiego wywiadu. Na zapas, na przyszłość, profilaktycznie. I to generalizowanie na podstawie tego, kto trafia do gabinetu. Boskie! HTZ jako panaceum na życie po 40. i później! Tylko łykać, bo każdy inny sposób albo brak objawów to nieświadomość, niewiedza, brak dbałości o siebie. Koszmar.

 • Gość: gość

  Oceniono 20 razy 18

  Dlaczego wywiad na temat menopauzy został przeprowadzony z ginekologiem-położnikiem, do tego mającym sporo negatywnych opinii na znanym portalu lekarskim, a nie z ginekologiem-endokrynologiem lub ginekologiem, którego głównym punktem zainteresowania jest właśnie menopauza? Może by tak prof. Szamatowicza zaprosić, albo prof. Paszkowskiego? Warto by też poruszyć kwestię dostępności zarówno specjalistów, jak i badań, bo ta sfera w ramach NFZ prawie nie istnieje. Ostatnia sprawa, niestety duża grupa ginekologów, nawet tych przyjmujących prywatnie, o menopauzie umie mówić teoretycznie, ale poza tym niewiele robi. Skutek jest taki, że kobieta wychodzi z gabinetu z receptą na HTZ przepisaną tylko na podstawie badania poziomu 2-3 hormonów, a potem jest wypisywanie następnych recept bez badań kontrolnych. I tak przez 5 lat. O szczegółach problemów nie będę pisał, ale patrząc na kobiety w mojej rodzinie i otoczeniu mam wiele razy wrażenie, że od czasów gdy moja matka wchodziła w wiek graniczny, mimo postępu wiedzy medycznej na świecie, w naszym kraju niewiele się zmieniło. W dużej mierze przez nastawienie samych ginekologów.
  I żeby nie było, nie znam pani doktor, która udzieliła wywiadu, nie mam również nic wspólnego ze środowiskiem lekarskim.

 • boo-boo

  Oceniono 13 razy 9

  Teraz czekamy na artykuł o polskich Adonisach- jacy to oni piękni i przede wszystkim zadbani.

 • ptakomysz

  Oceniono 13 razy 7

  Jak to jest?
  Ja widzę, że co jedna to ładniejsza.
  A te "przy kości"?
  Ptzyjajmniej jest się do czego przytulić.

 • pilot.tv

  Oceniono 5 razy 5

  To kobiety w Polsce maja juz menopauze w wieku 18? Tragedia narodowa. Rząd powinien wprowadzic program 1000+

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 7 razy 5

  Ojtam, to parakatolickie wychowanie...że niby 'Bóg tak chcial'!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX