Często sięgasz po "śmieciowe" jedzenie? Naukowcy wiedzą, jak to zrobić, by jeść go dużo mniej

Zawsze, gdy się z kimś spotykasz, przegrywasz ze swoją słabością do niezdrowego jedzenia? Być może, gdy poznasz wyniki tego eksperymentu, zaczniesz odżywiać się lepiej.

Wielu z nas próbuje bezskutecznie walczyć z nałogiem sięgania po "śmieciowe" jedzenie. Szczególnie podczas imprez i spotkań pochłaniamy zwykle ogromne ilości przekąsek.

Okazuje się jednak, że przynajmniej częściowe rozwiązanie tego problemu jest dosyć banalne. Naukowcy wykazali bowiem, że zdecydowanie mniej "śmieciowego" jedzenia pochłaniamy, gdy sami mamy je sobie nałożyć. Jeśli jednak pozwalamy na to, aby ktoś nam porcję naszykował i podał, jemy tyle, ile dostaliśmy, bo "przecież nie można odmawiać". Tym samym odpowiedzialność za zjedzenie ogromnej porcji ciasta lub chipsów automatycznie zrzucamy na tę drugą osobę.

Badacze dowiedli tego, przeprowadzając szereg eksperymentów na grupie wolontariuszy. M.in. postawili przed nimi duże miski słodyczy i poinformowali ich, że mogą się częstować. Żaden z uczestników nie sięgnął po przekąskę. Następnie słodkości podano każdemu w małych miseczkach. Efekt? Po jedzenie sięgnęła 1/3 badanych.

Odkryliśmy, że badani spożywali mniejsze porcje niezdrowego jedzenia, gdy wymagało to z ich strony więcej fizycznego zaangażowania. Lepiej też czuli się z faktem zjedzenia czegoś szkodliwego, gdy odpowiedzialnością za to mogli obarczyć tego, który im to jedzenie podał - twierdzą autorzy badania Linda Hagen, Aradhna Krishna i Brent McFerran.

Co ciekawe, ta zależność nie występowała w przypadku jedzenia uznawanego powszechnie za zdrowe.

Zanim ktoś zaproponuje ci kawałek ciasta - zamiast czekać, aż gospodarz ci go poda - sam udaj się do stołu i nałóż sobie odpowiednią porcję. Może się okazać, że rzeczywiście poprzestaniesz na jednej niewielkiej porcji. Co oczywiście wyjdzie ci na zdrowie.

 

Więcej o:
Komentarze (16)
Często sięgasz po "śmieciowe" jedzenie? Naukowcy wiedzą, jak to zrobić, by jeść go dużo mniej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • yslsl

  Oceniono 31 razy 19

  Ja pierdykam, jakie bzdury!!!Po pierwsze, gdzie widzieliście, żeby gospodarz WYDZIELAŁ gościom czipsy na talerzyki???? A gdzie nie można sobie wybrać porcji tortu? U mnie kładzie się nóż na cieście i to gość sobie określa jaki mam fragment ukroić!!!

 • Ag Chy

  Oceniono 15 razy 13

  no dobra a jeśli imprezy w domu są ledwie 0,001% wszystkich okazji do jedzenia niezdrowego jedzenia? 99.99% przypadków jedzenia niezdrowego jedzenia polega na zamawianiu go do domu bądź jedzenie na mieście bądź branie czegoś szybkiego na wynos. i jakie mądre rady macie na to?

 • nie_dotykaj_bo_powiem

  Oceniono 11 razy 9

  ci sami naukowcy odkryli, że najwięcej witaminy C jest w aptece!

  takich bredni dawno nie czytałam! Oczywiście, że ja mam sobie zrobić jedzenie to go nie robię, bo mi się nie chce (w związku z czym nie jem). I nie robię go też dlatego, że nie można ciągle robić wszystkiego samemu. W końcu zbankrutują wszystkie kejefsi i inne restauracje pod złotymi łukami i będzie trzeba płacić tym co wylądują na bezrobociu. Jak mi się nie chce robić jedzenia to idę do McD i to jest ich wina, że postawili mi maczka tuż pod oknami! Gdyby nie oni to bym nie jadła i bym była cienka jak wasze teksty!

 • p124

  Oceniono 9 razy 9

  -Ile slodzisz?
  -W gosciach szesc, ale nie mieszaj bo nie lubie slodkiej.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 10 razy 2

  Wypad ze zdjęciami jedzenia i półnagich kobiet z głównej strony gazeta.pl! Będę chciał sobie pooglądać jedzenie, to otworze lodówkę.

 • kloceklego

  Oceniono 5 razy 1

  "Naukowcy wiedzą, jak to zrobić, by jeść go dużo mniej"

  ale ja nie chcę jeść mniej. i co wtedy?

 • bartek8241

  Oceniono 15 razy 1

  Jedząc 5-6 x dziennie małe porcje zdrowego jedzenia nie mam ochoty na podjadanie ani żarcie fastów. Jedyny przypadek gdy zjadam coś na mieście (bo musiałem opuścić swój posiłek) to sałatka bez sosów ociekających majonezem lub raz na 2 tygodnie kebab.

 • mariakaszubska03

  0

  jakos mnie to nie przekonuje ;/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX