Potrzebujemy Bogumiły Wander na ściankach. Czas oswoić dojrzałość w miejscach publicznych

Ola Długołęcka
Dołączamy do głosu dziennikarki Wp.pl Hanny Szczesiak, która wzięła w obronę znaną spikerkę Bogumiłę Wander. Dojrzałość, podeszły wiek, zmarszczki i choroby trzeba oswajać, zamiast ośmieszać i krytykować.

Bogumiła Wander była jedną z bardziej rozpoznawalnych twarzy i głosów polskiej telewizji. Popularna spikerka słynęła także z urody i klasy. Po rewolucji, którą przeszła telewizja razem z innymi „zapowiadaczami” zniknęła z wizji i przed długie lata nie pojawiała się publicznie.

Wymazując nienawiść. Jeden człowiek od lat walczy z rasistowskimi graffiti

Od pewnego czasu zdarza jej się pokazać przy okazji wydarzeń towarzyskich i niestety zawsze wzbudza niezdrową sensację.

Właściwie czego by nie zrobiła, jest krytykowana i ośmieszana. Wychodzi umalowana - źle, bo "za mocno", bo "przesadziła z błyszczykiem”, bo "wygląda masakrycznie”, bo „w tym wieku nie wypada”, "a kto to widział takie długie włosy nosić”, "bo przesadziła z medycyną estetyczną”.  Pojawia się nieumalowana, jeszcze gorzej: "wygląda, jakby nie żyła”; "moja matka mogłaby być jej wnuczką” - oceniają internauci.

Negatywne emocje i opinie komentujących i portali plotkarskich wzbudza jej wiek, wygląd, ubiór, zachowanie. Absolutnie wszystko.

Bogumiła Wander, Krzysztof Baranowski, Joanna MoroBogumiła Wander, Krzysztof Baranowski, Joanna Moro AKPA

W obronę wzięła spikerkę dziennikarka Wp.pl Hanna Szczesiak, a my do tego głosu dołączamy. Jak pisze Szczesiak:

Reakcja na zdjęcia Wander obnażyła naszą polską mentalność: rościmy sobie prawo do zamykania osób starszych w czterech ścianach, do wykluczania ich z przestrzeni publicznej. Gdyby to wykluczanie było podyktowane troską o ich zdrowie czy komfort, dyskusja wyglądałaby inaczej. Może nie bolałoby tak bardzo. Jednak my robimy to dla siebie. Nie chcemy patrzeć na starzejących się ludzi, na twarz pokrytą przebarwieniami, na pomarszczone dłonie. To, co naturalne, ludzkie i - czy tego chcemy, czy nie - nieodzowne, odbieramy jako brzydkie. A brzydoty oglądać nie lubimy. Tym bardziej kobiecej brzydoty.

Łapy precz od Bogumiły Wander i innych starszych pań, które ośmieliły się zestarzeć. Potrzebujemy starszych, schorowanych ludzi w przestrzeni publicznej, tak jak oni potrzebują nas. Oswajajmy się z tym, jak wygląda starość, nie róbmy z tego sensacji. Szkoda, że Bogumiła Wander musi jako pierwsza przecierać ten szlak. I służyć swoją 75-letnią twarzą do zestawień zdjęć sprzed pół wieku i aktualnych. Traktujmy Wander z szacunkiem, tak jak z czułością obchodzimy się z własnymi wiekowymi bliskimi. Pani Bogumiło, jest pani #WanderWoman!

Więcej o:
Komentarze (176)
Potrzebujemy Bogumiły Wander na ściankach. Czas oswoić dojrzałość w miejscach publicznych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wikal

  Oceniono 147 razy 123

  Z całym szacunkiem, ale w przypadku pani Wander, kiedyś przepięknej kobiety, nie chodzi o sam fakt starzenia się. Myślę, że większość ludzi to akceptuje. Beata Tyszkiewicz, Teresa Lipowska, Bożena Walter, Krystyna Loska, kiedyś Hanka Bielicka, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska nie budzą czy też nie budziły podobnych emocji ani nie wywoływały takich komentarzy. To pani Bogumiła nie zaakceptowała upływu czasu i goniąc za młodością przesadziła z operacjami plastycznymi. Raczej niezbyt udanymi. I to ich efekty widzimy na twarzy pani Bogumiły i to one budzą te emocje. Strój i makijaż też świadczą o próbie przechytrzenia starości. A to się jeszcze nikomu nie udało. Komentarze internautów oczywiście w większości nie do przyjęcia.

 • sloncenadnami

  Oceniono 88 razy 86

  Każdy z nas będzie kiedyś stary, często widzę osoby starsze w szpitalach i proszę mi wierzyć, że są bardzo zagubieni, przytłoczeni obecną rzeczywistością. Bądźmy dla nich pomocni, uprzejmi, nawet jeśli oni nie są. To samo na drogach - osoby starsze również są użytkownikami dróg - może wzrok nie ten i refleks, ale postarajmy się ich zrozumieć i być dla nich wsparciem. A Pani Bogumiła ma prawo starzeć się, tak jak się starzeje. Obecnie wygląda jak kolorowy ptak, mimo, że kiedyś miała klasę i styl. A może po prostu starość powoduje u niej różne dolegliwości, przecież nie bez przyczyny miała przypięty do paska numer telefonu. Demencja, albo nie daj Boże Alzheimer. Nikt z nas nie wie, czy i nas to nie spotka, więc wyśmiewanie i hejt jest po prostu nie na miejscu. Szanujemy się.

 • dorsai68

  Oceniono 89 razy 73

  Nie no, cudne.
  Nakręciliście na Plotku aferę z Bogumiłą Wander, że nawet AszDziennik ją skomentował, a teraz chcecie uchodzić za tych świętych?

  Podpowiem: nie kupujcie i nie publikujcie zdjęć Pani Bogumiły. Tak, klikalność spadnie, ale zachowacie godność.

 • mejerewa

  Oceniono 49 razy 45

  To wina braku prywatności. Kiedyś podstarzałe aktorki czy gwiazdy tv mogły funkcjonować na emeryturze normalnie, a nawet bywać w towarzystwie, w teatrze itd i nikt ich nie fotografował. A dziś nawet młodsze celebrytki nie mogą wyjść po bułki bez makijażu, żeby nie zostać obfotografowanym i opublikowanym z komentarzem "pokazała tłuste włosy", "chwali się dresem na bazarze". Cena sławy jest wysoka i na pewno należy do niej brak prywatności i zgody publiczności na starzenie się, wyglądanie źle i niemodnie. Brukowce same nakręcają ten hejt.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 45 razy 37

  "Brak zgody na starzenie się kobiet" brzmi jak brak zgody na powszechną grawitację. Tylko dureń może myśleć, że negując to możemy to wyeliminować.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 46 razy 34

  Już od dawna wiadomo, że kobiety powinny "żyć" co najwyżej 35 lat.
  Oczywiście to jest ponury żart, ale społecznie niestety akceptowany.
  Dlatego też te co bardziej "kobiece" kobiety robią ze sobą cuda, by wyglądać nie na więcej, niż na te magiczne 35. (Marnują często pieniądze i szkodzá sobie na zdrowiu.)
  A tak w ogóle komentowanie czyjegoś wyglądu jest cechą ludzi prymitywnych niezdolnych do komentowania idei czy nawet zdarzeń, jak mówi chińskie przysłowie.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 80 razy 32

  Z Panią Wander uczyniła to nie starość, tylko próżność i niezliczona ilość zabiegów "upiększających" i to one sprawiły że wygląda gorzej, niż większość kobiet w jej wieku,

 • e-menda77

  Oceniono 34 razy 24

  I znowu, kolejny dzień, umieszczacie fotkę Wander na głównej stronie. Po to tylko, by internauci komentowali. Liczy się klikanie.

 • dj.80

  Oceniono 47 razy 23

  Ale czy naprawdę chodzi o brak akceptacji starości? Moim zdaniem problemem jest mizery poziom umiejętności chirurga plastycznego, który się po prostu nie popisał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX