Anja Rubik potwierdza swoją pozycję aktywistki. Tym razem nagłaśnia sprawę chorych czekających na dotację leku

Od 15 miesięcy chorzy na rdzeniowy zanik mięśni (SMA, ang. spinal muscular atrophy) czekają na decyzję o refundacji leków. Czy interwencja i nagłośnienie sprawy przez modelkę pomogą przyspieszyć decyzję polityków?

Anja Rubik udowodniła już, że jak się uprze, to jest w stanie dokonać rzeczy niemożliwych. Tak było w przypadku jej akcji #sexedpl. Modelka i aktywistka postanowiła, że pomoże młodym ludziom w ich edukacji seksualnej. Do współpracy namówiła seksedukatorów, seksuologów, psychologów i wspólnie z wydawnictwem WAB wydała książkę o seksie. Pięknie ilustrowaną, napisaną przystępnym językiem, w akceptowalnej dla młodych ludzi cenie. Premierze książki towarzyszyły warsztaty i spotkania w największych miastach Polski.

Rubik wspiera również kobiety, bierze udział w marszach, opowiada o sytuacji polskich kobiet światowym mediom. Tym razem postanowiła pomóc chorym na SMA. Jak pisze na swoim profilu:

SMA to rdzeniowy zanik mięśni. Na celownik bierze tych, którzy „przegrali” w genowej loterii. Najokrutniej obchodzi się z niemowlętami. Zabiera im władzę w rączkach i nóżkach. Pastwi się powoli. Z czasem dziecko nie ma siły ssać mleka z piersi matki, nie może oddychać.

Jak pisze na swoim profilu Rubik, od 15 miesięcy chorzy na SMA czekają na decyzję ministerstwa zdrowia o ewentualnej refundacji leku. Każdy dzień zwłoki zabiera dzieciom szansę na przeżycie, bo, jak mówią rodzice małych pacjentów, lek jest cenny jak złoto i dlatego dla nich pozostaje za szybą. I akcją symbolicznego niszczenia szklanej barier Rubik namawia do pomocy. W akcji #zbijszybę chodzi o wrzucanie zdjęć na profile i oznaczanie ich tym właśnie hasztagiem. Modelka wierzy, że w ten sposób uda zmotywować osoby, które decydują o przyznawaniu refundacji do podjęcia wreszcie decyzji.

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję, namawiamy do podpisywania petycji do Premiera RP w sprawie refundacji.

Więcej o:
Komentarze (7)
Anja Rubik potwierdza swoją pozycję aktywistki. Tym razem nagłaśnia sprawę chorych czekających na dotację leku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • eewulka

  Oceniono 14 razy 12

  Brawo Anja! Takich mądrych kobiet nam potrzeba!!!

 • panbies

  Oceniono 11 razy 9

  Trzymam kciuki:]

 • bonnieblue6

  Oceniono 7 razy 7

  15 miesięcy to juz kilka śmierci na te chorobę...

 • tetradrachma

  Oceniono 5 razy 1

  Ja, wiem, ze każde "zycie" - samo w sobie - to WARTOŚC i absurdem jest szukanie ...."rownowaznika", ale porównajcie (wartość, czyli ciężar gatunkowy) istnienia, Rubik i Pawłowicz, Owsiaka i Glinskiego.................. ?!

 • chochelkadwa

  Oceniono 4 razy -4

  Byś odpaliła ze swojego majątku na jedną kurację, zamiast się lansować na dobrodziejkę ?? A może wynajął ją koncern farmaceutyczny - często są tworzone organizacje pacjentów przez działy PR big pharma

 • extragender

  Oceniono 12 razy -6

  Jak widać - okazji do autopromocji nigdy za wiele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX