Spice Girls chcą dla kobiet równości, ale koszulki, które sygnują, szyły Pakistanki za głodowe stawki

Pomysł był dobry: stworzyć ze Spice Girls koszulkę z chwytliwym hasłem. Potem ją sprzedać, a dochód przeznaczyć na cel wspierający równość płci w Wielkiej Brytanii. Niestety, przez niedopatrzenie i niezweryfikowanie fabryki wyprodukowano je kosztem kobiet w Pakistanie.

Organizacja Comic Refief postawiła sobie za cel uczynienie świata lepszym: walkę z biedą i nierównościami. Jej przedstawiciele angażują znane i wpływowe osoby w akcje, które mają wspierać te cele. Tak miało być i tym razem. Wspólnie z członkiniami girlsbandu Spice Girls. Geri, Emmą, Mel C i Mel B, powstał pomysł białego T-shirtu z hasłem "#IWannaBeASpiceGirl" (ang. "Chcę być Spice Girl") z przodu i "Gender Justice" (ang. "Sprawiedliwość płci kulturowo-społecznej") z tyłu.

Koszulka Gender JusticeKoszulka Gender Justice Fot. Screen Represent.com

Koszulka kosztuje niecałe 20 funtów, będzie sprzedawana na stronie Represent przez trzy tygodnie, a kwota uzyskana ze sprzedaży pomoże w programie wyrównującym szanse dziewczynek i kobiet w Wielkiej Brytanii.

Idea szczytna, pomysł dobry. Niestety okazało się, że koszulki zostały uszyte w Pakistanie przez kobiety, które zarabiają głodowe stawki, pracują po 16 godzin dziennie w nieludzkich warunkach i są mobbowane. Ze śledztwa przeprowadzonego przez redakcję dziennika "The Guardian" wynika, że współwłaścicielem fabryki jest pakistański minister spraw zagranicznych, a z rozmów, które dziennikarze przeprowadzili z pracownicami, maluje się koszmarny obraz nadużyć i wykorzystywania ludzi.

Zarówno członkinie zespołu, jak i przedstawiciele fundacji zapewniają, że nie wiedzieli o sytuacji panującej w fabryce. Według ich zapewnień fabryka, która miała szyć t-shirty, była sprawdzona, ale w ostatniej chwili i bez ich wiedzy ktoś dokonał zmiany na inną. Główni zainteresowani zapewniają, że zrobią wszystko, żeby sytuację wyjaśnić, bo nieeksploatowanie kobiet, a walka o ich godność jest ich celem. 

Więcej o:
Komentarze (45)
Spice Girls chcą dla kobiet równości, ale koszulki, które sygnują, szyły Pakistanki za głodowe stawki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • o4975957

  Oceniono 17 razy 9

  No i co ? Napisaliście "...programie wyrównującym szanse dziewczynek i kobiet w Wielkiej Brytanii" a koszulki szyły baby z Pakistanu, więc nie widzę związku.

 • haha-to-ja

  Oceniono 8 razy 8

  Ideolożki za dychę gazety powinny najpierw uderzyć się w pierś i przypomnieć jak do kręcenia obskurnych wypocin podszytych troską o postęp wykorzystywały humanistow x sortu, za głodowe stawki. Olu, redakcjo współczuję tego dziennikarstwa.

 • Gość: Loretta

  Oceniono 11 razy 5

  Jako kobiety trans seksualne z penisem, żądam zaprzestania używania w stosunku do kobiet-nie-trans seksualnych sformułowania kobiety. To nas dyskryminuje. Moniczność płci kobiecej jest mitem. Występuje nad-moniczność, czyli tranasgresja płciowa cech żeńskich. Dodatkowo żądamy usunięcia ze wszystkich publikacji określeń "matka" "urodziła" "w ciąży" "rodzicielka"itp. Nas, jako kobiet -trans-płciowych-z-penisem, to dyskryminuje. Dodatkowo żądamy wycofania kłamliwych teorii z książek, że kobiety rodzą dzieci i inne bzdury ery przed-nowoczesnej o zapłodnieniu, czyli połączeniu gamety męskiej (plemnika) z żeńską (jajeczkiem). Jak udowodniła WIELKA MYŚLICIELKA I FILOZOFCZYNI WSZECHCZASÓW, płeć, to tylko konstrukt społeczno-kulturowy. Każdy może wybrać sobie płeć, jaka chce. Dlatego takie jednostronne określanie, która płeć zachodzi w ciążę jest krzywdzące, dyskryminujące i rasistowskie. Propaguje faszyzm i transbójstwo. Stop transfobii.

 • Gość: Biały Pan

  Oceniono 5 razy 3

  A co jest złego w tym że kolorowe dzieci szyją za głodowe stawki ubrania? Wolelibyście aby białe szyły? Szyły przez wieki i żaden kolorowy się nimi nie zainteresował.

 • wiarus25

  Oceniono 5 razy 3

  A w Polsce okrada się klasę średnią aby patolom wypłacić +500.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Żeby była równość, trzeba zmusić Pakistańczyków, by też szyli za głodowe stawki.
  P/S Już "szyją" z kałachów i to jako woluntaryści u talibów przy granicy z Afganistanem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX