feminizm

 • Dziewczynko, bądź śliczna i grzeczna!

  Dziewczynko, bądź śliczna i grzeczna!

  Wydaje mi się, że bawienie się lalkami specjalnie dziewczynek nie psuje. Nie sprawia, że stają się głupsze czy mniej zaradne życiowo. Ale są takie słowa, często dziewczynkom powtarzane, na które mam alergię, bo... No właśnie, dlaczego?

  Anka Rączkowska
 • Jak żyć pani Leno, czyli o tym jaką dziewczyną (nie) jest 'Dziewczyna'

  Jak żyć pani Leno, czyli o tym jaką dziewczyną (nie) jest "Dziewczyna"

  Nie jestem obiektywna, bo kocham Lenę Dunham miłością ślepą. Bez dystansu i wahania pokochałam też jej książkę "Not That Kind of Girl". To trochę tom wspomnień, trochę poradnik, trochę manifest feministyczny, trochę jeden wielki żart. I sto procent Leny. Jej niedojrzałego, wkurzającego i zmanierowanego głosu (pokolenia) chce się słuchać.

  Anna Konieczyńska
 • List w sprawie pana Saramonowicza

  Napisała do nas Czytelniczka: wkurzył mnie tekst Saramonowicza w logo24 o nieczytających kobietach i w emocjach napisałam do logo24 odpowiedź. A dzisiaj pomyślałam, że kopię wyślę do was. No to publikujemy.

  Nadesłane do Redakcji
 • Nie interesuj się lalkami, bo nic dobrego z ciebie nie wyrośnie
 • Masz tę moc? Bo ja już trochę słabnę. Kilka słów o (bardzo) młodym kinie feministycznym
 • 'Najgorszy człowiek na świecie' - wywiad z Małgorzatą Halber

  "Najgorszy człowiek na świecie" - wywiad z Małgorzatą Halber

  Dziennikarka muzyczna, autorka internetowego komiksu o depresji "Bohater", feministka, wrażliwiec. W styczniu nakładem Znaku ma wyjść jej książka "Najgorszy człowiek na świecie? opowiadająca o wychodzeniu z nałogów. Z nami rozmawia szczerze o życiu w internecie, gromadzeniu przedmiotów i o tym, czy trzeba udawać dobre samopoczucie.

  Natalia Sosin
 • Feminiści są sexy, czyli koniec ery szowinistycznych świń

  Feminiści są sexy, czyli koniec ery szowinistycznych świń

  Podczas gdy nasi polscy twardziele zapytani o to, czy uważają się za feministów, wznoszą błagalne spojrzenia ku niebu, szepcząc: "Boże, broń", amerykański aktor Joseph Gordon-Levitt wyznaje, że nie rozumie, jak współczesny mężczyzna może NIE być feministą.

  Anna Konieczyńska
 • 19 tekstów, których feministkom naprawdę nie chce się już słuchać (proszą więc o większą kreatywność w doborze argumentów)

  19 tekstów, których feministkom naprawdę nie chce się już słuchać (proszą więc o większą kreatywność w doborze argumentów)

  Na Fochu pojawiają się czasem teksty dotykające feminizmu. Dyskusja pod nimi zazwyczaj jest zażarta. Niestety, argumenty padają zazwyczaj takie same. Chcieliśmy wam troszkę pomóc i poprosić, żebyście się może odrobinę w tych dyskusjach rozwinęli? Oto nasz subiektywny przegląd najczęściej pojawiających się komentarzy.

  Anka Rączkowska
 • Moda nie jest dla inteligentnych kobiet?

  Moda nie jest dla inteligentnych kobiet?

  Okazuje się, że we współczesnym cywilizowanym świecie kobiety muszą dokonać kolejnego, bardzo ważnego wyboru - czy chcą być mądre, czy modne. Zdaniem wielu, bycie mądrą wyklucza bycie modną i na odwrót. A może jednak da się pogodzić fascynację szminkami, szpilkami i ciuszkami z erudycją?

  Marta Lewin
 • A co z powszechną dyskryminacją mężczyzn?

  Nasz Czytelnik zwraca uwagę na inny aspekt nierównego traktowania płci. Powszechną, jego zdaniem, dyskryminację mężczyzn na wielu płaszczyznach.

  Nadesłane do Redakcji
 • "To nie człowiek, to kobieta!", czyli o tym, że feminizm jest potrzebny

  "Kiedy czytam, że niektórym laskom nie jest do niczego potrzebny feminizm i nigdy nie doświadczyły nadużyć ani przemocy (choćby słownej), to sobie myślę, że mają dużo szczęścia" - nasza Czytelniczka tyle szczęścia nie ma. I dlatego jest mocno wkurzona.

  Nadesłane do Redakcji
 • 'Nie potrzebuję feminizmu? - czy na pewno?

  "Nie potrzebuję feminizmu? - czy na pewno?

  Antyfeministyczny blog budzi skrajne emocje - od złości, poprzez zdumienie, po aprobatę. Czy faktycznie feminizm zmienił się z ruchu o równe prawa w wykluczający, szkodliwy "kult"?

  Natalia Sosin
 • Takie tam zwykłe babskie gadanie - o językowych stereotypach
 • Feministki na randce, czyli 10 najpopularniejszych wymówek współczesnych singielek
 • Mizogin czy feminista? Wystarczy żeby nie był idiotą

  Mizogin czy feminista? Wystarczy żeby nie był idiotą

  Rzadko krzyczę "gewałt, patriarchat" - jakoś nie odczuwam przemożnej potrzeby. Nie lubię też, gdy ludzie cyniczni wodzą nas za nos, wykorzystując swoje 13 sekund na wizji. Jednak wczorajszy występ JKM (proszę sobie rozwinąć skrót używając dowolnych słów) i jego teza, że kobiety udają, że stawiają opór podczas gwałtu, sprowokowała mnie do rozważań o tym, czy potrzebujemy mężczyzn-feministów?

  Kasia Nowakowska
 • Dlaczego nie chciałabym być księżną Kate

  Dlaczego nie chciałabym być księżną Kate

  Świat oszalał na punkcie Kate Middleton (ups, przepraszam, księżnej Catherine). Media piszą, że to nowa ikona mody, macierzyństwa, kobiecości. Wszystko co najlepsze, to ona. Piękna i wspaniała. I takiego wspaniałego męża ma, Williama (trochę łysy, ale co tam). Prawie króla. Podobno każda kobieta chce być jak ona, bo przecież życie ma zupełnie jak z bajki. Aha. Uważajcie, żeby to nie była bajka braci Grimm czy innego Andersena.

  Anka Rączkowska
 • Jak ja się cieszę, że jestem dziewczynką!

  Jak ja się cieszę, że jestem dziewczynką!

  Chłopcy zarabiają, naprawiają rzeczy i kierują samochodami, a dziewczynki z tego korzystają. Nie powiem, nie miałabym nic przeciwko, gdyby tak to właśnie wyglądało...

  Natalia Sosin
 • Pięć przypadków, w których kobiety podlegają surowej ocenie (a mężczyźni nie)
 • Dla kogo to wszystko? Polemika z 'Marzymy o partnerstwie, a same pogrążamy się w krzątactwie'

  Dla kogo to wszystko? Polemika z "Marzymy o partnerstwie, a same pogrążamy się w krzątactwie"

  Zdaje się, że elegancko jest teraz zaczynać takie wywody, jak poniższy od dramatycznego: "Mam dość wmawiania mi...!" Wiecie, teraz się wmawia. Kobiety - mężczyznom, że ci nie dostają do roli nowoczesnego partnera. Mężczyźni - kobietom, że te są interesowne i poprzeczkę mają daleko wyżej zadka. Rodzice dzieciom - że niewdzięczne. Dzieci rodzicom - że są torfem i nic nie rozumieją, nigdy nic nie rozumieli.

  Aleksandra Zielińska
 • Z pozycji sekretarki na pozycję szefowej. Jak zdjęcia wpływają na życie?

  ?Nie możesz być kimś, kim nie wiesz, że możesz być? - tłumaczy Sheryl Sandberg, współzałożycielka organizacji Lean In zajmującej się wspieraniem i inspirowaniem kobiet. Lean In rzuciło wyzwanie stereotypom, z którymi będzie walczyć wspólnie z agencją fotograficzną Getty Images.

  Ola Długołęcka
 • 'Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce' - wystawa, która potrzebuje twojej głowy
 • O pani Bratkowskiej, mam nadzieję, merytorycznie

  Aleksandra i Rączka wypowiedziały się w sprawie Bratkowskiej (tak już chyba należy o tym mówić i pisać?). Fala różnorakich opinii przetoczyła się przez komentarze pod oboma tekstami. Pojawiły się również sugestie, że nie wszyscy, co się wypowiadają, w ogóle widzieli przyczynek do dyskusji: program z udziałem bohaterki skandalu. I w tej właśnie sprawie napisał do nas Czytelnik.

  Nadesłane do Redakcji
 • Gender ubiera się u Prady

  Gender ubiera się u Prady

  Bądźcie grzeczne dzieci, bo przyjdzie dżender i was zje! - tak się teraz straszy milusińskich. Żeby nie straszyć bez sensu, ale też nie przeoczyć trendu "na gender" poprosiłyśmy o kilka słów Szprotę, czyli Katarzynę Paprotę, która rzuca nieco światła na tego mrocznego potwora z otchłani dziejów.

  Szprota
 • Katarzyna Bratkowska? Czuję potrzebę, żeby jej bronić

  Katarzyna Bratkowska? Czuję potrzebę, żeby jej bronić

  Miałam się nie odzywać. Cichutko sobie siedzieć, nic nie mówić. Bo po co, skoro tłum już wystawił szafot, tłum już wirtualnie ściął. Co mi to da, że napiszę, co ja o tym myślę? Szczerze? Jeszcze nie wiem. To się jeszcze okaże.

  Ręka
 • O praniu, czyszczeniu piekarnika i malowaniu paznokci. Bo przecież nie o Katarzynie Bratkowskiej

  O praniu, czyszczeniu piekarnika i malowaniu paznokci. Bo przecież nie o Katarzynie Bratkowskiej

  Jeszcze nie zwariowałam. Wszak dobrze wiem - mam wypraktykowane - że teksty na tematy feministyczno-polityczno-aborcyjne zwykle powodują co najmniej zamieszanie. Po co mi to? Wymiana obelg i ogólne obrzucanie się błotem pod moim nazwiskiem? Ej, zaraz, przecież mogę pisać co zechcę. Najwyżej po fakcie użyję któregoś ze słów-kluczy. Jak LAPSUS. Albo SARKAZM. Albo NIE DOCZYTAŁAM. Prawda?

  Aleksandra
 • Równouprawnienie w pracy to mit: kobieta to dla pracodawcy tylko jajniki i nieposkromiona potrzeba rodzenia

  Równouprawnienie w pracy to mit: kobieta to dla pracodawcy tylko jajniki i nieposkromiona potrzeba rodzenia

  Aleksandra napisała, że nie była dyskryminowana ze względu na płeć. Szczerze Ci zazdroszczę, bo ja i myślę, że wiele kobiet chociażby na rozmowach o pracę zostałyśmy potraktowane w sposób szczególny z racji naszej płci a konkretnie jak klacze rozpłodowe. I z prostej przyczyny posiadania dwóch chromosomów X pracodawca zaczynał kręcić nosem na myśl o przyjęciu nas na swój pokład.

  Biurwa
 • Nie mam czasu na feminizm!

  Po tekście Rączki zawrzało. I wewnątrz redakcji, i w skrzynce mailowej Focha. Nasza Czytelniczka pisze, że "równouprawnienie to fajna rzecz, tylko trzeba je stosować z umiarem". Bo problemem może być nie brak możliwości, co ich nadmiar.

  Nadesłane do redakcji
Więcej o:

feminizm

 • Feminizm - czego dotyczy, na czym polega? Historia feminizmu

  Feminizm ? definicja pojęcia Czym jest feminizm ? Definicja, jaką podaje Encyklopedia PWN, brzmi: ''nazwa bardzo szerokiego ruchu o charakterze politycznym, społecznym, kulturowym i intelektualnym, którego różne orientacje, szkoły, teorie i badania łączy wspólne przekonanie, że kobiety

 • "Nie potrzebuję feminizmu? - czy na pewno?

  listą zaczynającą się od tezy "nie potrzebuję feminizmu ponieważ..." i dalej pada wiele argumentów, pod którymi - wnosząc z komentarzy pod dotychczasowymi artykułami o feminizmie jakie opublikowałyśmy na Fochu - podpisałoby się pewnie wiele naszych czytelniczek i czytelników. WomenAgainstFeminism

 • Dlaczego słowo "feminizm" staje mi w gardle

  Uwielbiam feminizm. Kocham jego założenia, by wyrównać nasze szanse, ponieważ każdego dnia czuję rosnącą we mnie niesprawiedliwość. Dla świata jestem tylko kobietą o przeciętnej urodzie, obiecującą, ale głupiutką. Feminizm pozwala mi poczuć siłę jakiej dotąd nie miałam, siłę, dzięki której powalam

 • Moda (n)a feminizm

  , nie ominęły kobiet, lecz mimo to nadal dyskutujemy o równouprawnieniu w pracy i w związku oraz sprzeciwiamy się zastanym ideologiom. Współczesny feminizm Jak postrzega się obecnie feministki? W XXI wieku nie wyróżniają się z tłumu. Dbanie o wygląd i walka o swoje prawa nie wykluczają się - stereotypowy

 • Meninizm: walka z feminizmem czy wielka kpina?

  W ankiecie rozpisanej na początku roku przez magazyn "Time" słowo "feministka" okazało się jednym z wyrazów, których zdaniem respondentów powinno się zakazać. Zaraz obok "OMG", "YOLO" i "twerk". Może to przez Beyoncé, Emmę Watson i inne celebrytki, które odmieniają feminizm przez wszystkie

 • "To nie człowiek, to kobieta!", czyli o tym, że feminizm jest potrzebny

  . To nie jest tak, że jestem spiczniałą babą, która bułkę przez bibułkę i nie ma poczucia humoru. Nie mam szans w starciu z grupka rechoczących facetów. I tak narasta wkurw mój codzienny. Feminizm jest potrzebny! Poza tym chcę być traktowana jak współpracowniczka, a nie obiekt seksualny. Ja nie komentuję ich wyglądu, nie rzucam haseł o