Piękna na pokaz

Dlaczego ubierasz się modnie? Dla siebie samej? Nie oszukujmy się - kobiety ubierają się modnie po to, aby się podobać innym.

 

No bo kiedy ostatnio kupiłaś wystrzałową kreację, poszłaś do fryzjera i umalowałaś się wg najnowszych trendów po to, aby potem usiąść samotnie w pokoju i spędzić wieczór stukając się kieliszkiem szampana z własnym odbiciem w lustrze?

Jeśli wciąż uważasz, że chcesz ładnie wyglądać "dla siebie", nie czytaj tego tekstu. W niczym Ci nie pomoże. Jeśli jednak masz odwagę przyznać, że strój jest swego rodzaju chwytem marketingowym w ciągłej kobiecej walce o powodzenie u mężczyzn, warto, byś się zastanowiła, czy czasem nie działasz na własną szkodę, słuchając się modowych trendów .


Wraz z Lulą przygotowałam małą sondę wśród mężczyzn, z której wynika, że męskie spojrzenie na modę różni się diametralnie od kobiecego.

Przede wszystkim - mężczyźni nie mają pojęcia, co jest modne a co nie jest. Nie wiedzą, co to są rękawy 3/4, ołówkowa spódnica czy balejaż . Właściwie to na prośbę o opisanie swoich ulubionych bądź znienawidzonych tendencji modowych, odpowiedź każdego mężczyzny była podobna do odpowiedzi mojego kumpla Kyle'a:

rozmowa

Próbowałam trochę powalczyć i przekonać kolegę, że na tym właśnie polega magia mody, że kreuje nasz seksapil:

rozmowa

No i tym sposobem docieramy do sedna. A sednem zawsze jest ciało i kanon urody, który opiera się trendom a wierny pozostaje teorii ewolucji.

Co jest zawsze na czasie? Zdrowie, kobiecość, płodność. Sylwetki Marylin Monroe czy Brigitte Bardot reprezentują podstawowe wartości, jakie mężczyźni cenią w kobiecym ciele. Nie za chude, nie za grube, z ponętnymi piersiami, wąską talią, zaokrąglonymi biodrami i długimi nogami. A to wszystko w pięknych, kołyszących się proporcjach i ubrane w zarumienioną, gładką skórę. Czy moda, jaką znamy z czasopism, zawsze stara się podkreślać te cechy?

Weźmy na przykład kilka charakterystycznych trendów ostatnich lat. Jakie ciało może sobie wyobrazić facet, gdy widzi takie buty ?

 

fotografia buta East News


Wszyscy pytani przeze mnie mężczyźni zgodnie odpowiedzieli, że przesadnie długie tipsy, zwłaszcza takie ozdobione różnymi dziwnymi nadrukami, kwiatkami czy, nie daj Boże, kolczykami, odstraszają ich na kilometr. Zdrowy paznokieć nie generuje kwiatków ani nie wyrastają z niego metalowe elementy. Tipsy są tez przerażające seksualnie. Żeby nie wnikać w szczegóły, wystarczy zwizualizować sobie zetknięcie długich, drapieżnych i nieczułych tipsów z delikatną skórą. Niektórych aż przechodzą ciarki na taką myśl... br...

paznokcie Pink fot. Giulio Marcocchi/Getty/East News

Podobne wrażenie na mężczyznach robią dziwne fryzury . Z największą dezaprobatą spotkały się różnokolorowe pasemka oraz przesadna ilość lakieru do włosów, który robi nam z fryzury hełmopodobną rzeźbę. Konkluzja była prosta:

screen

Wypada również wspomnieć o męskiej obsesji pierwszeństwa. Tak roboczo nazwałam tendencje lękowe wobec kobiet w ciąży oraz kobiet, które są ewidentnie świeżo po porodzie. Mężczyźni tego nie lubią. Dlatego okropne wydają się im tez wszelkie trendy z bardzo wysoką lub bardzo niską talią. Niestety, taka jest prawda i nie ma co się oszukiwać, że brzuszek może być seksi dla kogokolwiek poza jego sprawcą:)

sukienka-groszki.pl; Britney Spears - fot. Splash/East News

Oprócz tego mężczyźni nie lubią niedbalstwa, złej jakości materiałów, zniszczonych butów czy też "babcinej" bielizny, ale to dość oczywiste i nie wymaga tłumaczenia. Podkreśla to jedynie nasuwające się wnioski - na seksowny, nieśmiertelny trend w modzie składa się głównie naturalność, zdrowie i kobiecość.

Dlatego weźcie sobie do serca starą poradę dotyczącą makijażu "Dobry makijaż to taki, którego nie widać" - i przenieście ją na grunt ubioru, stylizacji paznokci i fryzur. Niech mężczyzna nie ma zbyt wielu problemów z wyobrażeniem sobie pięknego, proporcjonalnego ciała pod warstwami materiału. A wszelkie superaktualne trendy zostawcie na inne okazje - np. na wieczór w gronie koleżanek. Moje osobiste doświadczenia dowodzą, że jedynym celem ubierania się modnie jest tak naprawdę zaimponowanie innym kobietom.

 

Segritta