Torba albo życie!

Zobacz kontrowersyjny projekt, który wywołał burzę w świecie mody!

 

Louis Vuitton pozwał do sądu duńską artystkę Nadię Plesner za naruszenie praw autorskich w projekcie charytatywnym "Simple Living". Obiektem sporu jest czarnoskóre dziecko, trzymające torbę przypominającą produkt LV. Głównym argumentem Plesner jest akcja polskiego artysty Zbigniewa Libera "Lego. Obóz koncentracyjny".

Kampania "Simple Living" wystartowała w październiku ubiegłego roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi świata na tragedię w Darfurze. Autorką akcji jest 26-letnia artystka Nadia Plesner, która zaprojektowała plakat i koszulkę przedstawiające dziecko w jednej ręce trzymające chihuahua, a w drugiej torbę do złudzenia przypominającą luksusowe produkty Louisa Vuittona. Dochód ze sprzedażny przekazywany jest na konto fundacji "Divest for Darfur".

Według Plesner kontrowersyjny wizerunek to tylko karykatura, która ma pokazać, w jak wielkim stopniu prasa przedkłada gwiazdy popkultury nad poważne problemy świata - Jeśli noszenie torebek od znanych projektantów i małych, obrzydliwych piesków jest w dzisiejszym świecie wystarczającym powodem by znaleźć się na okładkach magazynów, może warto wypróbować to na ludziach, którzy naprawdę zasłużyli na uwagę - tłumaczy.

Akcja nie spodobała się firmie Louis Vuitton, która wyraziła zdumienie z antyreklamy i próbowała zablokować rozpowszechnianie plakatów i koszulek. Według francuskiej marki artystka naruszyła "prawo własności intelektualnej", wykorzystując wizerunek torebki z linii LV Monogram Multicolore Tredemark - Kolekcja jest efektem współpracy dyrektora artystycznego Marca Jacobsa i znanego artysty współczesnego Takashi Murakamiego.

torebka Louis Vuitton/ eluxury.com

Mamy nadzieje, że jako artystka uszanuje pani prawa autorskie innego artysty i marki Louis Vuittot - pisze w liście do Plesner Nathalie Moullé-Berteaux z zarządu firmy.

Plesner nie zamierza rezygnować z kampanii. Według artystki torba na koszulkach i plakatach nie jest kopią produktu LV, ale nawiązuje do różnych "ogólnie znanych modeli".

Czasem rozpoznawalne przedmioty są potrzebne do wyrażenia głębszych znaczeń. I w tej nowej formie stają się czymś więcej niż tylko przedmiotami - stają się sztuką - pisze w odpowiedzi na list Moullé-Berteaux.

Jako argument Plesner przywołuje projekt polskiego artysty Zbigniewa Libery "Lego. Obóz koncentracyjny" (1997). Po prezentacji kontrowersyjnej pracy w Danii, marka Lego wytoczyła artyście proces, z którego później zrezygnowała pod wpływem burzy polemik na łamach prasy. Projekt Libery jest dziś jednym z najpopularniejszych dzieł sztuki współczesnej na świecie.

W sprawę Plesner zaangażowani są już internauci z całego świata. Komentarze można wpisywać na oficjalnej stronie internetowej artystki www.nadiaplesner.com

 

Anita Kwestorowska

Więcej modowych newsów znajdziesz w serwisie Moda!

 

Więcej o: