Modowe reality show

Witajcie w "Project Runway"! Jak wiecie, moda zmienną jest. Jednego dnia jesteście na topie, a za kilka dni możecie wypaść z gry. Nie można zatem tracić czasu. Czas rozpocząć show!

"Wasze ostatnie wyzwanie polegało na stworzeniu stroju z produktów dostępnych w sklepie spożywczym. Mieliście na to zadanie dwa dni. Osoba, która zwycięży otrzyma immunitet, chroniący ją przed wyeliminowaniem w kolejnym odcinku. Poznajmy sędziów: jeden z topowych amerykańskich projektantów - Michael Kors, redaktor magazynu "Elle" - Nina Garcia, nasz gość specjalny - tym razem guru mody Diane von Furstenberg oraz ja (Heidi Klum - niemiecka topmodelka będąca gospodynią oraz producentką programu). Ocenimy Wasze projekty i zadecydujemy, kto z Was przejdzie do kolejnego etapu a kto usłyszy "auf Wiedersehen!"


Heidi Klum fot. AP Photo/Evan Agostini/AG

Z programu na program formuła nie podlega żadnym zmianom. "Project Runway " od początku swego istnienia (grudzień 2004r.) cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, że postanowiono kontynuować program, inaugurując (16 lipca 2008) piąty sezon oraz zapowiadając kolejny już na październik. To pierwsze reality show umożliwiające utalentowanym projektantom, niezależnie od wieku, start w modowym biznesie.
Dwunastu uczestników, trzech finalistów oraz tylko jeden zwycięzca. Lekko nie jest. Oprócz kreacji z prawdziwych kwiatów i liści, aspirujący designerzy musieli poradzić sobie z nie lada wyzwaniami - strój inspirowany fryzurą modelki, miniaturowym żywym pieskiem czy zamówienie sławnej osobistości, np. modelki Iman. Liczy się kreatywność, umiejętność podejmowania szybkich, a zarazem trafnych decyzji oraz silna osobowość. Podczas wytężonej pracy we wspólnej pracowni projektantów podtrzymuje na duchu sympatyczny Tim Gunn, na co dzień sprawujący pieczę nad marką Liz Clairbourne Inc. Każdy z designerów ma swoją modelkę, która również walczy o zwycięstwo - modelka triumfującego projektanta pojawi się na okładce "Elle".

A o co walczą początkujący designerzy? Każdy z trzech finalistów otrzyma 8 tysięcy dolarów oraz 12 tygodni na stworzenie kolekcji, które następnie zaprezentowanie zostaną podczas wielkiego pokazu mody w Nowym Yorku. Zwycięzca "Project Runway" otrzyma natomiast 100 tysięcy dolarów na rozpoczęcie własnego biznesu, okładkę w "Elle" oraz opiekę jednej z amerykańskich prestiżowych firm odzieżowych.

Program wydał na świat wiele niezwykle utalentowanych osobowości, wśród których znajdują się prawdziwi mistrzowie rzemiosła krawieckiego. Jay McCarroll z pierwszego sezonu ma za sobą już kilka pokazów. Jego kreacje to kulturowy mix stylu ulicy, etno oraz futurystycznych rozwiązań. W tym samym sezonie pojawił się również młody, ekscentryczny projektant Austin Scarlett , który dzięki programowi zyskał miano jednej z największych indywidualności nowojorskiego świata mody oraz posadę głównego projektanta sukni ślubnych dla Kenneth Pool. W sezony drugim i trzecim również pojawili się ciekawi uczestnicy, m.in. Chloe Dao perfekcyjnie łącząca żyłkę do interesów z talentem designerskim, Daniela Vosovica z projektami pełnymi delikatności i nienagannej konstrukcji, Santino Rice'a oraz Ulrike Herzog "Uli" tworzące ultrakobiece, mieniące się ferią kolorów sukienki.

Do faworytów należy również Christian Siriano z czwartego sezonu. Ten młody, bo zaledwie 22 - letni projektant, przed udziałem w programie zdobył doświadczenie m.in. u Vivienne Westwood i Alexandra McQueena. Jego pierwsza kolekcja jest w sprzedaży od kilku dni w sklepie internetowym Blufly , a sam Christian już podpisał kontrakt z firmą Puma na zaprojektowanie 15 elementów do najnowszej kolekcji. Jego projekty są niezwykle nowatorskie, pełne dramatyzmu i napięcia, jednocześnie romantyczne i oparte na perfekcyjnych detalach. Według słów Tima Gunna, Siriano jest Markiem Jacobsem swojego pokolenia. Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Wystarczy przyjrzeć się kreacjom tego młodziutkiego chłopaka, aby zobaczyć, że ma on przed sobą wielką przyszłość.

"Project Runway", oprócz tego, że bazuje na chwytliwym obecnie temacie, jest świetnie zrealizowanym show - bawi, śmieszy, a kiedy trzeba trzyma w napięciu. Świadczy o tym chociażby liczba zdobytych przez program nagród, m. in. dla najlepszego amerykańskiego tv show oraz cztery nominacje do nagrody Emmy! To idealna rozrywka nie tylko dla wielbicieli mody!

Wszystkie sezony dostępne na na YouTube oraz w programie TV4 w poniedziałki i wtorki (pod polskim tytułem Paszport do świata mody).

Anna Kopiec

Źródło: www.amazon.com

 

 

Więcej o: