Modelki: Jourdan Dunn

Jourdan Dunn to kolejna nastolatka, która musiała przejść szybki kurs dorastania zafundowany jej przez świat mody!

Jourdan to przysłowiowa "dziewczyna znikąd", która w mgnieniu oka stała jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek w branży. Podczas tygodni mody wiosna/lato 2008 Jourdan wystąpiła aż w 75 pokazach. Tempa nie zwolniła także podczas pokazów jesiennych. Pracowała dla między innymi Oscara de la Renty, Proenza Schouler, DKNY, Zaca Posena czy Tomm'iego Hilfigera.

Kim jest ta czarnoskóra piękność? Jourdan Dunn to osiemnastoletnia Brytyjka, która w ubiegłym roku stała się największym odkryciem londyńskiej agencji Storm. Jak wiele innych dziewczyn wypatrzona została w sklepie, gdy robiła zakupy z koleżanką. Dziś zajmuje 22 miejsce w rankingu topmodelek.

Projekt: Stella McCartney (Fot. EAST NEWS)

Jest już modelką na pełny etat. Dopóki jej nie wzięliśmy do Nowego Jorku, nigdy wcześniej nie opuszczała Anglii. Widać, że pokochała tę przygodę - mówi Sarah Doukas, która wypromowała samą Kate Moss.

Z resztą to Kate wybrała ją na twarz świątecznej kolekcji Topshopu. Oprócz tego Jourdan zaliczyła też udział w kampanii reklamowej Benettona i współpracę z GAP-em. Jest doceniania również przez największe magazyny modowe. Wzięła udział sesjach dla amerykańskiego i włoskiego Vogue'a oraz magazynu i-D.

W lutym 2008 roku Jourdan pojawiła sie na wybiegu podczas pokazu kolekcji Prady. Było to wydarzenie szczególne. Parda przez 10 ostatnich lat nie zatrudniała czarnoskórych modelek!

Podczas zakończonych niedawno pokazów kolekcji na sezon wiosna/lato 2009 Jourdan była równie zapracowana. Szybko zostało to docenione. Już w październiku British Fashion Council nominował ją, obok Agyness Deyn i Lily Donaldson, do tytułu modelki roku!

Projekt: Miu Miu (Fot. EAST NEWS)

Jourdan zasłynęła odważnymi opiniami na temat dyskryminacji dziewcząt o innym kolorze skóry, jaka panuje w świecie mody.

Londyn nie jest białym miastem, więc dlaczego wybiegi miałyby być białe. Gdy idę na casting widzę kilka czarnoskórych i azjatyckich dziewcząt, a później podczas pokazu jestem tylko ja i może jeszcze jedna kolorowa dziewczyna. Nie są po prostu wybierane. Mam nadzieję, że to z powodu, iż projektanci uważali je za słabsze modelki, a nie z powodu rasizmu.

Prawda jest taka, że topowych czarnoskórych modelek rzeczywiście jest jak na lekarstwo. Lula szanuje Naomi Campbell, ale ile jeszcze mamy obserwować jej ciągłe powroty? Apel do Jourdan Dunn i Chanel Iman - poślijcie swoją starszą koleżankę na emeryturę!

Andrzej Grabarczuk & Anna Kołakowska

Projekt: Peter Som (Fot. EAST NEWS)

PROFIL

Imię: Jourdan

Nazwisko: Dunn

Data i miejsce urodzenia: 3 sierpnia 1990, Londyn, Wielka Brytania

Kolor włosów: ciemny brąz

Kolor oczu: brązowe

Wzrost: 178 cm

Wymiary: 83 - 60 - 89

Rozmiar: 36

Zobacz także:

Lily Donaldson

Tanya Dziahileva

Więcej o: