Olbrzym świata mody

Andre Leon Talley, słynny dziennikarz amerykańskiego Vogue'a, to bez wątpienia jeden z największych ludzi świata mody. I to nie ze względu na talent i wiedzę, ale na....gigantyczne gabaryty ciała.

Dużo możemy się o nim dowiedzieć się z dobrze nam znanych filmów. To właśnie na jego osobie wzorowana jest postać Nigela z filmu "Diabeł ubiera się u Prady". Zaliczył on także epizod w kinowej wersji "Seksu w wielkim mieście".

Andre Leon Talley (Fot. EAST NEWS)

 

Kim jest ten olbrzym?

Andre Leon Talley jest jednym z pierwszych czarnoskórych ludzi, którzy zrobili karierę w świecie modzie. Na pokazie nie sposób go nie zauważyć. Nie dość, że ma on dwa metry wzrostu, to do tego zawsze nosi fantazyjne ubrania. Szczególnie upodobał sobie futra, garnitury i okulary przeciwsłoneczne.

Talley jest żywą legendą Vogue'a. Pracuje w nim od 1983 r (z krótką przerwą). Zaczynał, gdy redaktorką naczelną magazynu była jeszcze Grace Mirabelli. Dzisiaj Andre jest prawą ręką Anny Wintour. Prowadzi własną rubrykę zatytułowaną "Life with Andre", gdzie zaskakuje czytelników wręcz encyklopedyczną znajomością mody.

 

 

Andre Leon Talley urodził się sześćdziesiąt lat temu w Karolinie Północnej. Dzieciństwo spędził w otoczeniu kobiet - ukochanej babci i prababci. To one wywarły największy wpływ na jego osobowość. Do dziś twierdzi, że były to dwie najważniejsze osoby w jego życiu.

Jako syn taksówkarza Andre żył w bardzo skromnych warunkach i mógł jedynie marzyć o życiu, jakie wiedzie teraz.

Zawsze mieliśmy, co zjeść i w co się ubrać, ale cierpieliśmy na niedostatek wielu innych rzeczy. Gdy topniał śnieg, przez dach naszego domu przeciekała woda, a gdy zamarzały rury, moja babcia grzała wodę na piecu, bym mógł się umyć - wspomina.

Vogue'a Andre odkrył przez przypadek, w szkolnej bibliotece.

Vogue stał się moim hobby. Jako pierwszy w mojej rodzinie, zacząłem kupować ten magazyn. Podobały mi się zdjęcia dobrze ubranych mężczyzn, ale uwielbiałem również zdjęcia kobiet oraz wnętrz mieszkalnych.

Andre nie miał wtedy wielu okazji, by obcować z prawdziwą modą. Zawsze był jednak czujnym obserwatorem. Szczególnie podczas Mszy Świętych. To do kościoła właśnie ludzie zakładali swoje najbardziej eleganckie ubrania.

Andre Leon Talley (Fot. EAST NEWS)

Andre ukończył romanistykę na prestiżowym Brown University. Pasjonowało go wszystko, co związane z Francją (w latach 1995-98 mieszkał w Paryżu). Drogę do kariery utorowała mu współpraca z Andy Warholem oraz Diane Vreeland, która na przełomie lat 60. i 70. była redaktorką Vogue'a. Pierwsze szlify zawodowe zdobywał on Women's Wears Dailly, a następnie w Instytucie Ubioru The Metropolitan Museum. Jednak miejscem, tak naprawdę mu przeznaczonym, miał być dopiero Vogue.

Andre Leon Talley (Fot. EAST NEWS)

Dziś Talley należy do grona najbardziej wpływowych ludzi świata mody.

Andrzej Grabarczuk

Zobacz także:

Kim są dziennikarze mody?

DiorKiss - piękne i zmysłowe usta. Czytaj w Znam.to