Jak dbać o tłuste włosy?

Masz tłuste włosy? Nie musisz się martwić. Jest wiele dróg ich pielęgnowania. Trzeba tylko stosować odpowiednie kosmetyki w odpowiednim czasie. Oto wskazówki Luli!

Co charakteryzuje tłuste włosy?

To, że włosy są tłuste spowodowane jest nierównowagą wydzielania sebum, które jest naturalną substancją natłuszczającą i nawilżającą skórę głowy i chroniącą włosy przed wpływem czynników zewnętrznych. Kiedy sebum jest wydzielane w nadmiernej ilości, włosy stają się problemem: nieestetycznie błyszczą, stają ciężkie i "kleją" się do głowy nawet tego samego dnia, kiedy zostały umyte.

Co jest przyczyną?

Tłuste włosy można odziedziczyć, ale ich przetłuszczanie się wzmagać może stres, niezbilansowana wysokotłuszczowa dieta, wyczerpanie, nieodpowiednie szampony czy koloryzacja.

Jak dbać o tłuste włosy?

Po pierwsze używaj specjalnych szamponów, które przeznaczone są do włosów tłustych. Zwracaj uwagę, czy mają neutralne pH. Możesz myć włosy tak często, jak to konieczne, bez obaw, że to pogorszy ich stan.

Jak myć tłuste włosy?

Używaj małej ilości rozcieńczonego szamponu i nie pozostawiaj go zbyt długo na włosach - im szybciej je spłuczesz, tym lepiej.

Czego unikać?

- szamponów dla dzieci - choć są delikatne, mają natłuszczającą formułę, która nie jest dobra dla i tak tłustych włosów
- energicznego pocierania skóry głowy podczas mycia
- zbyt gorącej wody
- suszenia włosów gorącym powietrzem
- mocnego wycierania
włosów ręcznikiem

Co możesz zrobić?

- masować skórę głowy delikatnie podczas mycia aby pobudzić mikrokrążenie
- płukać włosy chłodną i zimną wodą, co spowoduje zamknięcie łusek włosów
- używać chłodnego powietrza suszarki

Jak stylizować tłuste włosy?

Nigdy nie używaj metalowego grzebienia do mokrych włosów - dobre są te plastikowe lub rogowe. Zęby grzebienia powinny być okrągło zakończone. Szczotka nie powinna być szorstka i twarda, bo to może zwiększać produkcję sebum. Unikaj żelu do włosów, ponieważ obciąża włosy oraz różnych nabłyszczaczy.

Co jeszcze dla zdrowych włosów?

Poza pielęgnacją (możesz używać produktów zawierających pochodne siarki, cynk i witaminę B6), także zdrowy tryb życia ma wpływ na włosy. Wysypiaj się, jedz dużo zielonych warzyw i świeżych owoców.

 

Czytaj także w Znam.to: Masz tłuste włosy - uważaj na suche szampony

 


Więcej o: