Makijaż skóry trądzikowej

Pomaga ukryć niedoskonałości spowodowane trądzikiem. Źle dobrany i stosowany, może powodować nasilenie trądziku.

Nie zasypiaj w makijażu

To naczelna zasada, nawet dla osób, które nie mają problemów z cerą. Dlatego dokładnie oczyść skórę twarzy i szyi mleczkiem i tonikiem zanim pójdziesz spać.

Wybieraj odpowiednie kosmetyki

Jakie? Najlepiej z oznaczeniami takimi, jak "nie zatyka porów", "nie nasila zmian trądzikowych " (angielskie nazwy to noncomedogenic, nonacnegenic). Makijaż, który nie blokuje porów może pomóc w łagodzeniu trądziku. Unikaj tłustych, oleistych kosmetyków. Do maskowania zmian dobre są antybakteryjne korektory, które jednocześnie powodują osuszanie wyprysków i szybsze gojenie (np. zawierają cynk).

Czyść systematycznie pędzle i aplikatory

Połowa sukcesu w walce z trądzikiem to redukowanie ilości bakterii. Pędzle do makijażu i wszelkie aplikatory to doskonałe siedziby i pożywki dla takich bakterii. Najlepiej myć "narzędzia" do makijażu w mydle antybakteryjnym i ciepłej wodzie kilka razy w tygodniu. O ile to możliwe staraj się używać aplikatorów jednorazowych.

Wybieraj kosmetyki pudrowe zamiast płynnych

Chociaż kosmetyki płynne zapewniają lepsze krycie, większość z nich zawiera tłuszcze, które blokują pory. Kosmetyki pudrowe mają tę zaletę, że absorbują nadmiar sebum i matują skórę.

Zmieniaj marki

Jeśli twoje problemy z cerą narastają wraz z używaniem niektórych kosmetyków do makijażu, wypróbuj inną markę. Nawet kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej mogą u wrażliwych osób nasilać zmiany na skórze. Z czasem dobierzesz kosmetyki najodpowiedniejsze dla twojej skóry.

Chodź bez makijażu jak najczęściej

Przynajmniej kilka razy w tygodniu. Pozwól skórze oddychać i daj jej czas na wyleczenie. Jeśli już nakładasz makijaż, kieruj się zasadą "im mniej, tym lepiej".

Zobacz także:

Dieta na trądzik - co szkodzi, a co pomaga

Więcej o: