10 złotych zasad makijażu

Poznaj subiektywny ranking Dziesięciu Zasad Makijażu.

1. Albo oczy, albo usta. Musisz postawić akcent na jedno. Jeśli intensywnie podkreślisz zarówno powieki jak i wargi, będziesz wyglądać na przemalowaną, nie zaś umalowaną.

2. Podstawą całego makijażu jest dobry podkład, odpowiednio dobrany do rodzaju cery i karnacji. Jeśli jest zbyt ciemny - spowoduje "efekt maski". Zbyt jasny - "efekt topielicy". Nietrwały zaś może spowodować "efekt salamandry plamistej". Warto zainwestować w dobry korektor, jeśli pod oczami pojawiają się cienie zmęczenia.

3. Makijaż na dzień nie jest tożsamy z wieczorowym. Dzienna wersja ma wyglądać naturalnie i świeżo. Wieczorem natomiast dopuszczalne są ciemniejsze pudry i fantazje z mocniej podkreślonymi oczami (lub ustami). Wszystko zależy od okazji. Wieczorny spacer nad rzeką wyklucza wariacje z brokatowymi cieniami do powiek.

4. Opalizujące pudry nie są dla każdego. W przypadku cery ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania mogą wywołać "efekt latarni morskiej", czyli absolutnie przeciwny do zamierzonego.

5. Nie nakładaj zbyt dużo ciemnego cienia na dolną powiekę. Pod wpływem potu zapewne trochę się rozmaże i masz gotowy "efekt pandy". Wytuszuj rzęsy ruchem zygazkowatym, dokładniej rozprowadzisz tusz i zapobiegniesz sklejeniu rzęs.

6. Wyregulowane brwi to konieczność. Nie oznacza to, że trzeba je wyskubać na kształt "niteczek". Brwi należy po prostu ukształtować i uczesać (jeśli są niesforne). Krzaczaste czy zrośnięte brwi popsuć mogą rezultat ostateczny nawet najlepszego makijażu.

7. Podkład bez wykończenia pudrowego wymaga zmatowienia. Przy cerze z rozszerzonymi porami należy stosować pudry sypkie, gdyż wersja w kamieniu bardziej je uwidoczni.

8. Róż do policzków powinien wyglądać jak najbardziej naturalnie. Najbezpieczniejsze są te w odcieniach beżowo-różowych czy brzoskwiniowych. Można też użyć pudru brązującego, który nadaje efekt lekko opalonej skóry. Stosowanie różu wściekle różowego może spowodować "efekt rosyjskiej babuszki-matrioszki".

9. Makijaż wygląda kiepsko na podpuchniętych powiekach. Jeśli obudzisz się z "efektem zaspanej żaby" przed nałożeniem jakiegokolwiek kolorowego mazidła połóż na powieki odciśnięte torebki herbaty (nie aromatyzowanej!) i poleż 10 min. Jak nie pomoże dostatecznie, przetrzyj powieki kostką lodu.

10. Makijaż to mimo wszystko nie jest Twoja druga skóra. Nie zasypiaj w nim.

alat

 Zobacz też

Podkłady mineralne pod lupą
źródło: kobieta.gazeta.pl

 

Czytaj także w Znam.to: Aksamit w puderniczce Inglota