Sposoby na lśniące włosy

Stosuj 7 zasad, które pomogą dodać olśniewającego blasku Twoim włosom.

Kondycja włosów

Połysk czupryny wynika z odbijania światła przez powierzchnię włosów. Zdrowy włos ma strukturę ściśle przylegających łusek, które zachodzą na siebie niczym dachówki.

Często stosowanie zabiegów chemicznych, rozjaśnianie i prostowanie powoduje uszkodzenia struktury włosa, w rezultacie czego staje się on szorstki, o nierównej powierzchni. Wówczas, padające na włosy światło jest odbijane w różnych kierunkach (rozprasza się), a włosy sprawiają wrażenie matowych.

Rodzaj włosów

Warto pamiętać, że połysk uzależniony jest także od rodzaju czupryny. Włosy kręcone nigdy nie będą lśniły tak, jak proste, gdyż na lokach światło rozprasza się (odbija się w różne strony).

Ponadto, włosy ciemne charakteryzują się większym połyskiem. Dzieje się tak z trzech powodów.

Po pierwsze, światło odbite przez kasztanowe czy brązowe włosy jest bardziej skupione, niż w przypadku włosów blond.

Po drugie, istnieje znaczny kontrast pomiędzy odbitym jasnym światłem, a ciemną barwą włosów.

Po trzecie, włosy blond mają mniej pigmentu, a przez to więcej światła przechodzi przez nie bez odbicia.

fot. Shutterstock

Wspomaganie blasku

Jak już wspomnieliśmy, włos błyszczy, gdy jego łuski są domknięte. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu kilku zasad:

1. Płucz włosy chłodną wodą po ich umyciu (ciepło otwiera łuski włosa, zaś chłodna temperatura - zamyka). Możesz zastosować płukankę z dodatkiem soku z cytryny, to zwiększy połysk włosów.

2. Nie susz włosów gorącym powietrzem. W miarę możliwości pozostaw je do samoistnego wyschnięcia. Nigdy nie susz czupryny na słońcu, bo światło w zetknięciu z kropelkami wody działa jak soczewka, utleniają włosy, przez co bardzo niszczy ich strukturę i sprawia, ze stają się matowe.

3. Stosuj odżywki z ceramidami (by odbudowywać ich strukturę) oraz silikonem, który doskonale wygładza włos (otula go specjalną powłoką).

4. W Twojej kosmetyczce nie może zabraknąć jedwabiu (np. Biosilk lu CHI, 8 zł za buteleczkę). Wygładza i regeneruje włosy bez ich obciążania.

5. Jeśli farbujesz włosy, stosuj szampony chroniące kolor. Ich dodatkową zaletą jest nadawanie czuprynie pięknego połysku.

6.  Jeśli masz puszące się, poskręcane włosy stosuj preparaty wygładzające (szampon, odżywka, maska- np. z serii Elseve Nutrileum lub Kerastase Oleo Relax).

Przed użyciem prostownicy zabezpiecz włosy spray'em, chroniącym przed wysoką temperaturą. Tego rodzaju kosmetyki dodatkowo nabłyszczają włosy (np. Matrix Sleek.look Iron Smoother, ok. 50 zł/250 ml lub Wella Flat Iron Spray, ok. 50 zł/200 ml).

7. Używaj specjalnych kosmetyków nabłyszczających (spray - np. Nabłyszczacz Matrix Color Smart, 40 zł; mleczko, lakier ze środkiem nabłyszczającym).

alat

 

Czytaj w Znam.to: Krem z chitozanem dla cery tłustej