Fotouczulanie: leki a słońce

Przed oddaniem się wielogodzinnym kąpielom słonecznym, warto sprawdzić, czy leki, które przyjmujemy, a nawet popijane herbatki, nie wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym, stanowiąc zagrożenie dla skóry.

Niektóre leki oraz zioła mają właściwości fotouczulające, co oznacza, że dochodzi do interakcji pomiędzy tymi substancjami a promieniowaniem ultrafioletowym.

Grupa schorzeń, które charakteryzują się występowaniem nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne, nazywana jest fotodermatozami. Do tej grupy zaliczane są m.in. odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne, powstające w wyniku działania światła i substancji światłouczulających, będących w składzie kosmetyków czy leków.

Reakcja fototoksyczna przejawia się w wystąpieniu zmian skórnych (pokrzywka, wysypka, pęcherze) i uczucia pieczenia (ostre oparzenie słoneczne). Występuje niedługo po opalaniu jest jest ograniczona do miejsc eksponowanych na światło i substancję fototoksyczną (nie obejmuje całego ciała).

Do reakcji fotoalergicznej dochodzi tylko u niektórych osób, stosujących leki czy kosmetyki fotouczulające. Zmiany skórne pojawiają się po około 24 godzinach od kąpieli słonecznej. Po jakimś czasie mogą przybrać postać bardzo trudnych do usunięcia przebarwień.

Zmodyfikowane pod wpływem słońca cząsteczki leków łączą się z białkami skóry, tworząc alergeny, które są zapamiętywane przez układ odpornościowy. W rezultacie tego, po każdym zażyciu leku i nawet bardzo krótkiej ekspozycji na słońce, pojawia się ostry stan zapalny skóry z obrzękiem i pokrzywką.

fot. Shutterstock

Niebezpieczne w zetknięciu ze słońcem mogą być:

- związki występujące w dziurawcu, olejku z arcydzięgiela i bergamotkowym (w składzie środków antydepresyjnych często znajduje się dziurawiec)

- dziegieć (składnik stosowany w leczeniu łuszczycy)

- niektóre antybiotyki (np. doksycyklina)

- leki moczopędne (np. Furosemid)

- leki przeciwtrądzikowe (na bazie kwasu salicylowego)

- popularne środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu i ketoprofenu (bezpieczny jest paracetamol)

- sulfonamidy (np. Biseptol, lek przeciwbakteryjny, stosowany np. przy leczeniu zakażeń dróg moczowych)

- leki przeciwcukrzycowe (np. diabetol)

- środki hormonalne (uwrażliwiają na światło leki podawane przy zastępczej terapii hormonalnej jak i pigułki antykoncepcyjne)

- syntetyczne i naturalne substancje zapachowe, zawarte w kosmetykach i perfumach (nigdy używaj wody toaletowej przed wyjściem na plażę czy do soloarium)

alat

Zobacz też:

(Prawie) wszystko o filtrach przeciwsłonecznych

Czytaj w Znam.to: Skuteczne matowanie cery mieszanej 

 

Więcej o: