Zachowaj kolor na długo

Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą przedłużyć trwałość koloru włosów farbowanych i uchronić je przed zniszczeniem.

Po pierwsze, kolor z przyciemnionych włosów zmywa się znacznie szybciej pod wpływem szamponów przeciwłupieżowych. Stosowanie takich specyfików stanowi domowy sposób niwelowania niechcianego efektu farbowania (wypłukanie koloru).

Po drugie, pamiętaj o ochronie przed słońcem. Eksponowanie blond włosów na działanie promieni słonecznych jest uważane za "naturalny" (de facto bardzo niszczący kosmyki) sposób ich rozjaśnienia. W przypadku włosów przyciemnionych, słońce spowoduje blaknięcie koloru.

Włosy farbowane (też rozjaśniane) bezwzględnie wymagają ochrony przeciwsłonecznej. Koniecznością jest noszenie chustki lub kapelusza, zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy urlop w nadmorskim kurorcie i całe dnie przebywamy na plaży.

Jednak sam kapelusz nie wystarczy. Warto sięgnąć po tzw. kosmetyki słoneczne, zawierające silne filtry UV oraz substancje odżywiające włosy. Doskonale chronią kolor przed blaknięciem, zaś włosy - przed zniszczeniem.

Warto pamiętać, że suszenie włosów na słońcu niszczy ich strukturę. Kropelki wody w interakcji ze słońcem działają jak soczewka, skupiając promienie ultrafioletowe.

Latem nie wolno zapomnieć o spłukaniu włosów czystą wodą (pod prysznicem lub wodą z butelki) po kąpieli w basenie czy też w morzu oraz nałożeniu odżywki w filtrem UV. Chlor i sól pozostawione na kosmykach prowadzą do przesuszenia czupryny i powakacyjnego "siana" na głowie. Żaden kolor na łamiących się, suchych kosmykach nie wygląda dobrze.

Po trzecie, myj włosy w ciepłej, nie zaś gorącej wodzie, a do ostatniego płukania użyj chłodnego strumienia. Ten zabieg pomoże domknąć łuski włosów i nadać połysk czuprynie.

Po czwarte, stosuj szampony oraz odżywki przeznaczone do włosów farbowanych. Zawierają filtry UV,  tworzą wokół włosa ochronną powłokę i chronią kolor. Zamykają łuski włosa, dzięki czemu pomagają zapobiegać ich łamaniu, przesuszaniu i przyspieszonemu wypłukiwaniu pigmentu.

alat

Zobacz też:

Jak postępować ze zniszczonymi włosami?