Marsz po zdrowie, czyli nordic walking

Nordic walking to całoroczna, bezpieczna i najbardziej naturalna forma ruchu. Może być uprawiana przez każdego, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej.

Nordic walking to technika polegająca na marszu ze specjalnymi kijami, za pomocą których odpychamy się od podłoża. Została wymyślona w Finlandii na początku XX wieku, jako forma całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. Dziś uprawiana przez ludzi na całym świecie w celu poprawienia kondycji, zrzucenia nadwagi czy też jako sposób na zdrowy, aktywny wypoczynek.

Nordic walking wymaga zaangażowania znacznie większej grupy mięśni, aniżeli zwyczajny marsz. Stymulowane są głównie mięśnie klatki piersiowej, brzucha, ramion, bicepsów i tricepsów. Jeśli zastosujemy właściwą technikę marszu, do pracy będzie zaangażowanych aż 90% mięśni ciała!

Co ważne, taki marsz odciąża stawy oraz redukuje nacisk na kolana, biodra i plecy. Dzięki temu tej formie aktywności mogą bez obaw poddawać się też osoby starsze. 

Intensywna praca ramion zwiększa ruchomość szyi i kręgosłupa a także redukuje napięcia mięśniowe w okolicach obręczy barkowej i karku (wynikające np. z długotrwałego siedzenia przed komputerem). Dzięki kijkom utrzymujemy równowagę, a zarazem wypracowujemy właściwą postawę (przygarbione plecy, które w związku z niewłaściwym ułożeniem kręgosłupa sprawiają ból, to powszechna przypadłość).

fot. Shutterstock

Marsz z kijami jest aktywnością uprawianą na świeżym powietrzu, co umożliwia dotlenienie wszystkich komórek organizmu. Dzięki niemu ruszamy się intensywniej, mniej się mecząc.

Dochodzi do pobudzenia wielu procesów fizjologicznych, a spalanie energii w porównaniu do zwykłego marszu może być większe aż o 46%. Dlatego też nordic walking stanowi skuteczne narzędzie walki z dodatkowymi kilogramami.

Zjawisko rozpowszechnienia na całym świecie nordic walking  określane jest mianem fenomenu w dziedzinie prozdrowotnej aktywności fizycznej. Tę formę sportu uprawia dziś regularnie 8 mln ludzi, którzy upatrują w niej idealnego sposobu na zdrowy tryb życia, utrzymanie szczupłej sylwetki i wyśmienitego samopoczucia.

Źródło: Sense of Beauty, Dr Irena Eris

alat

Kilka kroków do stóp bez odcisków

 

 

 

Więcej o: