Barbie inspiracją pokoleń

Lalka Barbie jest nie tylko ikoną popkultury, ale także odzwierciedleniem epoki. Od 50 lat jest najpopularniejszą zabawką dla dziewczynek i inspiruje kolejne pokolenia.

Przeciwnicy lalki Barbie zarzucają, że propaguje nierealne wzorce i obwiniają za stworzenie nierealnego ideału piękna. Inspiracją powstania Barbie nie była chęć popularyzowania idealnej sylwetki. Ruth Handler, która stworzyła lalkę, pewnego dnia obserwowała swoją córkę bawiącą się z koleżankami. Zauważyła, że dziewczynki bawią się w odgrywanie ról nastolatek oraz dorosłych kobiet i stwierdziła, że istotną częścią procesu rozwoju dziecka jest eksperymentowanie z przyszłością poprzez zabawę. Na rynku nie było wtedy takiej zabawki, dlatego, gdy Ruth i jej mąż Elliott podczas wakacji w Europie zobaczyli figurkę Bild Lilli bohaterki komiksu gazety "Bild Zeitung" postanowili stworzyć trójwymiarową lalkę wyglądającą, jak dorosła kobieta. Kilkanaście lat później firma Mattel wprowadziła na rynek lalkę Barbie. Nigdy wcześniej nie widziano takiej lalki, która była zupełnym przeciwieństwem lalek-bobasów.

Barbie zawsze była dowodem na to, że kobieta ma w życiu możliwość wyboru. Nawet we wczesnych latach Barbie nie musiała odgrywać klasycznych ról dziewczyny Kena czy typowej zwolenniczki zakupów. Miała odpowiednie stroje, by zostać pielęgniarką, stewardessą, czy piosenkarką w nocnym klubie. Uważam, że wszystkie możliwości wyboru, jakie miała lalka Barbie, pomogły jej już na samym początku zdobyć popularność nie tylko wśród córek - które pewnego dnia miały stworzyć główną falę kobiet na kierowniczych i profesjonalnych stanowiskach - ale też wśród ich mam." - powiedziała Ruth Handler. 

Barbie przez 50 lat inspirowała rzesze dziewczynek. Dzięki niej mogły odgrywać różne role, odkrywać świat i marzyć na jawie. Od samego początku była urzeczywistnieniem hasła "girl power". Lalka Barbie zachęcała do "przymierzania" różnych profesji, a małe dziewczynki dzięki niej mogły być kimkolwiek zechcą. Mogły być stewardessą, astronautą, chirurgiem, panią dyrektor, koszykarką, reporterką telewizyjną, czy piosenkarką. W 2009 roku Barbie została treserką delfinów.

Barbie dentystka 1997

Nie da się zaprzeczyć, że lalka Barbie prezentuje niedościgniony wzór piękna, ale nie można jej odrzucać tylko z tego powodu, jak wygląda. Firma Mattel nie ograniczyła się do wyprodukowania blond piękności, Barbie może być Indianką, Murzynką czy Azjatką. Niezaprzeczalnie Barbie jest jednym z elementów dzieciństwa, który długo pozostaje w pamięci a to, że dzięki niej można rozwijać wyobraźnię jest wielkim plusem

Lula świętuje 50-te urodziny Barbie  

Więcej o: