Seksowne nogi jesienią...

Rajstopy lub pończochy są równie ważne jak reszta stroju i tak jak wszystko podlegają modzie, która się regularnie zmienia. Sprawdź, jakie są najmodniejsze tej jesieni!

Większość z nas wychodzi z założenia, że pończochy bądź rajstopy mają pasować kolorystycznie do całości stroju. Wybieramy więc zazwyczaj czerń, szarość. O wiele rzadziej sięgamy po jasne kolory bądź wzory. Nowy sezon jesienno zimowy nie wprowadza żadnych rewolucyjnych pomysłów, wręcz przeciwnie.

Moda pończosznicza w tym sezonie biegnie w trzech różnych kierunkach. Najsilniejszym trendem jest zdecydowanie krata, która najczęściej występuje w różnych odcieniach szarości i fioletu. Innym ciekawym nurtem są szeroko pojęte paski i szwy, które występują zarówno w wersji klastycznej przypominającej tradycyjne nylony z lat 40, jak i w wersji unowocześnionej. Motywy kwiatowe są trzecim głównym modowym kierunkiem projektantów, nieco już nudnym ale wciąż posiadającym rzesze fanek.

Wszystkie wymienione kierunki znajdziemy w najnowszej kolekcji Gatty, która niestety słynie ze złej jakości, jednak za zgodność z trendami mogę dać jej 5.

W kolekcji znajdziemy bardzo dużo wariacji kolorystycznych na temat kraty: zaczynając od jednobarwnych (np. fioletowych), przez te w kolorach utrzymanej w jednej tonacji (np. brązowo - żółte), po kontrastujące (np. szaro - czerwone). Niestety nie są to rajstopy z domieszką bawełny, ale będą idealne na wczesną jesień.


W propozycjach Gatty znajdziemy paski zarówno poziome jak i pionowe. Wbrew pozorom, to nie układ pasków sprawia, że optycznie wydają się grubsze bądź szczuplejsze, a ich grubość, dlatego polecam te wąskie. Ten wzór znajdziemy w różnych kombinacjach kolorystycznych czerni, szarości i fioletu (ta trójka dominuje w jesiennej kolekcji Gatty).

Motywy kwiatowe są w zaproponowanych wersjach kolorystycznych bardziej bym widziała w kolekcji wiosennej niż jesiennej i chyba nie do końca rozumiem pomysł z bohomazami. No chyba, że mają nasuwać skojarzenia z ostatnią stroną w szkolnych zeszytach?

Największa konkurencja dla Gatty na polskim rynku - Veneziana, totalnie mnie rozczarowała. Projektanci pozostali przy niemal identycznych pomysłach jak zeszłoroczne, oczywiście w klasycznej tonacji barw. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to wariacje na temat szwów, chociaż trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić bo mogą optycznie poszerzać nogi. No i ta gama barw nie wprawia mnie w osłupienie.

Małymi krokami do polskich sklepów wchodzą mniej popularne marki, taką na przykład jest Transparenze. Włoska marka słynie z wysokogatunkowych produktów i dość oryginalnego wzornictwa. W bieżącej kolekcji znajdziemy zarówno kratę, jak i wzory w "jodełkę" (optycznie wysmuklają nogę) w kolorze czarnym, szarym, różowym i niebieskim.Natomiast mi najbardziej przypadły do gustu projekty przywołujące na myśl nylony z lat 40. Nie są one tak samo klasyczne, a nawet bym powiedziała, że są awangardowe. Nie mniej jednak, zasługują na uwagę.Drugą, stawiające pierwsze kroki w Polsce marką, jest Falke. Produkty tej firmy są skierowane do kobiet, które obowiązuje elegancki strój na co dzień. Rajstopy i pończochy są wykonane bardzo starannie, a użytkowniczki zapewniają, że zaciągnięte oczko zdarza się sporadycznie. Na pewno ciekawym produktem są pończochy Falke, których manszety odbiegają od tych, które najczęściej zdarza się nam widzieć. Pawie piórka, jodełka lub najprostsze na świecie paski według mnie są o wiele ciekawsze niż koronki, a dodatkowo znacznie mniej odznaczają się pod ołówkową spódnicą.Jak powiedziałam na początku: nie będzie żadnej rewolucji. Ale klasyką tego też bym nie nazwała. W tych kolekcjach brakuje mi polotu, lekkości. Bo jesień i zima wcale nie muszą być szare i ponure, prawda? A może wcale tak nie jest i odcienie fioletu będą idealnym uzupełnieniem stroju? Krata znowu może stanowić jego podstawę. Zachęcam do eksperymentów!

Zdjęcia pochodzą ze:
a)      strony firmowej Gatta
b)      strony firmowej Veneziana
c)      strony firmowej Transparenze
d)      sklepu internetowego Onlyher.pl


Paulina Szestowicka

Paulina jest założycielką forum o pończochach 

 

Pożegnaj rajstopy!

Pisz na Luli i promuj swój talent!