Paryski szyk według Macieja Zienia

Wczoraj w Teatrze Wielkim odbył się pokaz najnowszej kolekcji Macieja Zienia, jednego z czołowych, polskich projektantów.

Maciej Zień to młody stylista, który błyskawicznie zdobył miano jednego z czołowych projektantów. Tworzy w warszawskim atelier, ale jego nazwisko wysławiane jest w całej Europie. Ten Lublinianin osiąga zasłużone sukcesy w dziedzinie mody. Gwiazd show - biznesu preferują kreacje z metką Zień. Co jest więc jest w nim tak nadzwyczajnego?

Najdroższe materiały sprowadzane z różnych zakątków świata, wrodzona umiejętność doboru tkanin, zmysł estetyczny, miłość do piękna oraz zmysł biznesowy. Macieja Zienia można opisać słowami: perfekcjonista i człowiek renesansu.

Nie lubi, gdy coś mu się każe. Po przyjeździe do stolicy zaczął uczyć się projektowania ubioru w jednej z warszawskiej uczelni, ale po krótkim czasie zrezygnował. On sam jest sobie szefem i tak już pozostało. Na pytania dziennikarzy odpowiada z uśmiechem, krytykę przyjmuje z dużą dozą dystansu. Negatywne opinie mobilizują go do bycia najlepszym w branży.

Kolekcja - Maciej Zień, wiosna lato 2010

Najtrudniejszy pierwszy krok

Swoją przygodę z krawiectwem zaczął jeszcze w dzieciństwie, kiedy to obserwował w kolorowych magazynach kreacje innych designerów i przerabiał ubranka dla pluszaków. Dużo rysował, wymyślał fantazyjne stroje które, jak się okazuje po 20 latach, wcielił w życie. Gdy miał 17 lat wylansował pierwszą kolekcję pod tytułem "Prowokacje". Nikt nie wierzył w sukces i możliwości chłopaka. Ojciec i matka traktowali zainteresowania syna z dużą rezerwą, nie rozumieli, bądź nie zdawali sobie sprawy, że mieszkają pod jednym dachem z przyszłym projektantem numer jeden w Polsce.

Jego prawdziwa przygoda z modą zaczęła się, gdy przeprowadził się z Lublina do Warszawy. Od tego czasu jego życie i kariera zawodowa nabrały barw i tempa. Kolekcja za kolekcją, cios za ciosem gwarantowały znane nazwisko, ale nie tak potrzebne pieniądze na rozwój nowo powstałej firmy. Wtedy zaczął się krótki epizod z Aleksandrą Dochnal, żoną lobbysty Marka Dochnala, dzięki którym Zień rozłożył skrzydła i mógł już dzielnie podziwiać sławę z lotu ptaka. Przez pewien etap w karierze Maciej projektował z Dochnalową pod nazwą "Mat Alex". Duet postanowił się jednak rozdzielić, a Zień zaczął sygnować ubrania swoim nazwiskiem.

Pasmo sukcesów spadło jak grom z jasnego nieba. Pierwszą klientką była piosenkarka Renata Przemyk, następnie Justyna Steczkowska. Dziś Zień ubiera najważniejsze kobiety świata a jego talent doceniają też znawcy. Złota Nitka, Belvedere (nagroda dla młodych, zdolnych ludzi, którzy stoją przed międzynarodową karierą), Złoty Wieszak to tylko niektóre z wyróżnień przyznanych kreatorowi.

Projekt - Maciej Zień

Zwątpić w marzenia

Czy Maciej podczas pracy twórczej przeżywa chwilę zwątpienia, dni nostalgii, chwile radości? Podczas wywiadu z Agnieszką Buczyńską udzielonego kilka lat temu dla młodzieżowej gazety "Cogito" Zień na pytanie, by opisał swój najgorszy dzień odpowiedział:

Chyba nie było jednego konkretnego dnia. Ale na pewno nie lubię dni, kiedy zbliża się np. sylwester i przypala nam się sukienka. Trzeba szyć wszystko od nowa. A klientka wyjeżdża na jakiś zagraniczny bal następnego dnia. Wtedy pracujemy 24 godziny na dobę. Najlepsze dni? Bardzo lubię dni przed pokazem, w trakcie i po."

Sam projektant ma kilka marzeń. Jednym z większych, to zaistnienie na rynku globalnym i by nazwisko Zień pojawiało się na ustach ludzi coraz częściej. W Polsce już osiągnął sukces - jest wymieniany wśród czołowych polskich stylistów jak: Baczyńska, Woliński, Ossoliński, Paprocki&Brzozowski, Maciejak.

Maciej Zień

Pokazy i teatr

Do swoich pokazów angażuje najlepsze modelki, które muszą spełniać następujące kryteria: nienaganne figura, wdzięk i czar osobisty, energiczny sposób chodzenia. Dlatego Zień może sobie pozwolić na to, by podczas jego show gościły młode dziewczyny, które reklamują światowe marki. Czeska top modelka Eva Herzigova, Karolina Malinowska, Kasia Struss, Kamila Szczawińska, czy Anna Jagodzińska prezentowały jego kobiece projekty. Głęboka czerwień, czerń, biele, odcienie beżu to główne desenie spotykane na większości kreacjach, tak lubianych i wybieranych przez polski gwiazdy.

Jednak projektowanie to nie tylko pokazy mody, to również teatr. Kreator współpracuje z Operą Narodową i teatrami. Jest twórcą wielu kostiumów wykorzystanych do przedstawień, widowisk, spektakli m.in. "Chicago", "Węże", "Tristan".

Maciej Zień

Mały Książę w czarodziejskiej krainie

Okazją do podziwiania kunsztu krawieckiego był najnowszy pokaz, który odbył się 16 listopada w Teatrze Wielkim Opery Narodowej. Był to spektakl na miarę mistrza. Gra kolorów, kunsztownie dobrana muzyka (śpiew na żywo), podobały się zgromadzonym gościom. Michał Piróg, Dawid Woliński, Kasia (Cichopek) Hakiel wraz z mężem, Grażyna Torbicka, Tomasz Jacyków, duet projektantów Paprocki&Brzozowski, Edyta Herbuś raczyli pojawić się na najnowszym przedsięwzięciu.

Najpierw modelki zaprezentowały się publiczności w krótkich, typowo letnich sukienkach, następnie były już suknie Oscarowe. Dominowały: klasyczna czerń, wściekły róż, szarości, ciemny fiolet, błękit, pióra, cekiny. Było błyszcząco, zarazem z przepychem. Koniec uwieńczył widok modelek ubranych w białe suknie ślubne. Owacjom nie było końca, gdy pojawił się kreator.

... suknie, które szyję są dla księżniczek na wielki bal." - mówi projektant.

Tak też było i tym razem. Ekstrawaganckie propozycje odzieżowe stały się znakiem firmowym marki Zień. Raz są to piękne, długie suknie z trenem, a innym razem ulepszona wersja nieśmiertelnej małej czarnej.

Kolekcja - Maciej Zień, wiosna lato 2010

Prawdą jest, iż Zień umacnia własną firmę na nowo co sezon. Należy przecież zabiegać o względy potencjalnych klientek. Maciej musi prześcigać się w świeżych pomysłach, by być nadal na topie. Od lat jest osobą, która w Polsce wytycza nowe trendy elegancji i nadaje tym samym ekskluzywny wyraz naszej rzeczywistości.

Tomasz Kociuba

Już niedługo na Lula.pl pojawi się wywiad z Maciejem Zieniem, a na razie prezentujemy skrót pokazu.


 

Kolekcja Macieja Zienia - wiosna lato 2010

fot. Hadrian Kubasiewicz

Czytaj w Znam.to: Opalenizna sztuczna i łaciata
Więcej o: