Obalamy mity na temat pielęgnacji włosów

Jak należy dbać o włosy, by na dłużej zachowały one zdrowie i piękny wygląd? Czy obiegowe opinie na temat ich pielęgnacji rzeczywiście mają swoje potwierdzenie w praktyce?
Zadbane, lśniące i wypielęgnowane włosy stanowią jedyną w swoim rodzaju, naturalną ozdobę każdej kobiety. I choć w teorii ich codzienna pielęgnacja wydawać może się zajęciem wręcz banalnie prostym, to jednak praktyka pokazuje, że zabiegi przeprowadzone w nieodpowiedni sposób mogą negatywnie odbić się na kondycji naszych pasm.

Ile warte są powszechne stwierdzenia i rady dotyczące dbania o kondycję włosów? Oto nadszedł czas na uzyskanie naprawdę rzetelnych odpowiedzi. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej powtarzanych mitów na temat pielęgnacji włosów oraz ich faktyczną wartość.

Mit 1: Regularne podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosa.

Shutterstock

Ileż to razy słyszałaś od znajomych, że aby zapuścić włosy powinnaś je znacznie częściej podcinać. To oczywiście nieprawda, gdyż wzrost włosa uwarunkowany jest przez czynniki genetyczne, a zatem regularne podcinanie końcówek kosmyków w żaden sposób nie jest w stanie wpłynąć na tempo ich wzrostu.

Niemniej nie rezygnuj z systematycznych wizyt u swojego fryzjera. Choć podcinając końcówki nie sprawisz, że włosy będą szybciej rosły, to jednak zabieg ten jest niezbędny do zagwarantowania pasmom zdrowia i dobrego wyglądu. Dlaczego? Otóż końcówki to najbardziej zniszczona część kosmyków, wyraźnie obciążająca całą powierzchnię pasm. Podcinając rozdwojony fragment włosa sprawisz jednak, że staną się one zdecydowanie gęściejsze i zdrowsze.

Mit 2: Codzienny zabieg mycia włosów przyczynia się do ich nadmiernego przetłuszczania.

Shutterstock

I tak, i nie. Otóż sam zabieg mycia włosów w żaden sposób nie przyczyni się do ich nadmiernego przetłuszczenia, niemniej może się tak stać w wypadku, kiedy zostanie on przeprowadzony w sposób niewłaściwy. Przetłuszczające się włosy wręcz powinny być myte codziennie, jednak podczas zabiegu absolutnie nie należy nadmiernie masować, a już w żadnym wypadku drapać skóry głowy.

Dlaczego? Otóż nadmierny masaż skóry sprawi, iż zwiększony zostanie poziom wydzielania sebum. Równie ważna jest temperatura wody. Zbyt wysoka może dodatkowo stymulować pracę gruczołów łojowych. Pamiętaj zatem, by myć włosy w wodzie o temperaturze pokojowej, wręcz chłodnej oraz skupić się na samych kosmykach, nie zaś powierzchni skóry głowy. Przeprowadzona w ten sposób czynność mycia włosów nie powinna przyczynić się do ich dodatkowego przetłuszczenia.

Mit 3: Używanie kosmetyków do stylizacji zniszczy nawet najzdrowsze włosy.

fot. Shutterstock

Na wstępie należy nadmienić, że "kosmetyk kosmetykowi nierówny". To jasne, że zbyt częste stosowanie wątpliwych jakościowo kosmetyków może w negatywny sposób wpłynąć na kondycję pasm, tak samo jak używanie niewłaściwego kremu do twarzy może pogłębić kłopoty z cerą. Jednak sam fakt stosowania kosmetyków do stylizacji w żaden sposób nie powinien przyczynić się do zniszczenia struktury Twoich włosów - wręcz przeciwnie.

Większość sprawdzonych i dobrych jakościowo kosmetyków wzbogacona zostaje przez producenta o zawartość składników odżywczych np. gwarantujących ochronę termiczną podczas użycia suszarki, czy też chroniących kosmyki przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Kupując kosmetyk zawsze zwracaj uwagę na zawartość składników pielęgnujących włosy.

Mit 4: Zła dieta może odbić się na stanie zdrowia włosów.

fot. Shutterstock

To oczywiście prawda, ale należy pamiętać, że dieta wpływa jedynie na odżywienie żywej części włosa (od cebulki do długości max.5 cm), pozostała jego część jest martwa, więc zniszczonych farbowaniem czy stylizacją włosów nie uda się zregenerować dzięki zdrowej diecie. Warto pamiętać natomiast, że brak żelaza czy też cynku może spowodować wypadanie włosów razem z cebulką.

Jeśli pragniesz zagwarantować swoim włosom piękny, zdrowy połysk, powinnaś zadbać o to, by w Twojej diecie nigdy nie zabrakło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, składników odżywczych. Spożywaj przede wszystkim znaczące ilości produktów obfitujących m.in. w witaminę A, C, E, witaminy z grupy B oraz cynk czy też żelazo (o wpływie diety na kondycję włosów pisaliśmy w innym artykule).

Znaczące ilości cynku odnajdziesz przede wszystkim w chudym mięsie, rybach, ostrygach oraz kaszy i wyrobach pełnoziarnistych, natomiast jedząc mięso kurczaka, indyka, suszone owoce oraz warzywa o barwie ciemnozielonej dostarczysz swojemu organizmowi odpowiednie ilości żelaza.

Dodatkowo możesz pokusić się o doraźne zastosowanie suplementów diety wzbogaconych o wyciągi ze skrzypu polnego. Takie preparaty mają bowiem na celu nie tylko poprawę kondycji włosów - otóż wywrą one również pozytywny wpływ na zdrowie paznokci oraz cery.  Nie zapominaj również o niezbędnym relaksie. Przynajmniej raz w tygodniu zafunduj sobie dzień pełen odprężenia i uśmiechu.

Mit 5: Częste rozczesywanie włosów i zabawa kosmykami może powodować ich osłabienie.

Shutterstock

Zacznijmy od codziennego zabiegu rozczesywania. Częste przeczesywanie włosów może osłabić ich kondycję, ale tylko pod warunkiem, gdy będzie ono wręcz "drastyczne"" To oczywiste, że używanie małego grzebyka o ścisłych "ząbkach"w celu rozczesania gęstych pasm nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak będziesz rozczesywała swoje włosy za pomocą odpowiednich przyrządów (np. szerokich szczotek wykonanych z naturalnego włosia czy dużych grzebieni o szeroko rozstawionych zębach) Twoim pasmom nie będzie zagrażało żadne znaczące niebezpieczeństwo osłabienia.

Pamiętaj więc, by zabiegu dokonywać bez pośpiechu, jak również by podczas rozczesywania używać jak najmniej siły. Zabawa kosmykami, choć przyjemna, nie jest jednak najlepszym pomysłem. Nawijanie pasm na palce oraz nadmierne pocieranie przyczynić może się bowiem do ich nieestetycznego posklejania.

Ponadto podczas tego typu czynności włosy mogą się nadmiernie potargać czy splątać, a to z kolei sprawi, że do ich rozczesania zmuszona będziesz użyć znacznie więcej siły tym samym wyrywając część zdrowych kosmyków.

Pamiętaj, że posiadanie zdrowych włosów uzależnione jest tylko i wyłącznie od Ciebie. Odpowiednio dobrane produkty oraz prawidłowo przeprowadzane zabiegi z całą pewnością sprawią, że nawet osłabione włosy na nowo odzyskają zdrowie, piękno i witalność stając się tym samym swoistą dumą właścicielki.

Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Handsome Men www.handsomemen.pl

handsomemen.pl

Zobacz też:

Olejek kokosowy: naturalny sposób na zdrowe włosy

Czytaj w Znam.to: Strzeż się pryszczu!

Więcej o: