Ikony piękna: Brigitte Bardot

Legenda kina i seksbomba lat 60. Do dziś uznawana za wzorzec piękna i naśladowana przez miliony kobiet na całym świecie.

Francuska aktorka i modelka, uznawana za seksbombę lat 50. i 60.

Jako dziecko nosiła aparat na zęby i okulary z grubymi szkłami korekcyjnymi. Mając zaledwie 5 lat zaczęła uczestniczyć w lekcjach baletu, a jako trzynastolatka trafiła do prestiżowej szkoły Conservatoire Nationale de Danse. Jak podają źródła biograficzne, uroda Brigitte wówczas rozkwitła, czego dowodem było pojawienie się młodej tancerki na okładce francuskiego Elle.

Została modelką, ale po kilku latach porzuciła ten zawód na rzecz aktorstwa. Wyszła za mąż mając 18 lat za reżysera Rogera Vadima. Jako 22-latka zagrała w jego filmie And God Created Woman (I Bóg swtorzył kobietę), który przyniósł jej międzynarodową sławę, stanowiąc de facto punkt zwrotny w karierze Brigitte.

michaelhoppengallery.com premiere.com

Eastnews
Sceny z filmu I Bóg stworzył kobietę

Jej małżeństwo z Vadimem rozpadło się po pięciu latach. Potem jeszcze trzykrotnie wyszła za mąż, ostatni ze związków - z Bernardem d'Ormale - trwa do dziś.

Zagrała w kilkudziesięciu filmach, zyskują ogromną popularność. Karierę filmową porzuciła dzień przed swoimi 40. urodzinami. Dziś określana mianem legendy kina.

Jest uznawana za prekursorkę wyzwolenia seksualnego lat 60. Stwierdziła: "It is better to be unfaithful than to be faithful without wanting to be". Jako jedna z pierwszych kobiet założyła bikini i kąpała się topless na plażach Saint Tropez, co było wówczas nad wyraz kontrowersyjnym zachowaniem (koniec lat 60.).

Obecnie stanowi symbol aktywnego (może aż nadto) zaangażowania w walkę o ochronę praw zwierząt. Ostatnio zasłynęła także niepoprawnymi politycznie wypowiedziami przeciwko napływowi do Francji islamskich imigrantów oraz otwartym poparciem dla faszystowsko-populistycznego kandydata w wyborach prezydenckich, Jean Marie Le Pen'a.

Sophia Loren: ikona piękna

Czytaj w Znam.to: Tutti-Frutti - fajny peeling