Ikony piękna: Twiggy

Za jej sprawą dokonała się rewolucja. Stała się nowym kanonem piękna i symbolem dziewczęcego uroku.

Naprawdę nazywała się Lesley Hornby, ale na całym świecie znana jest jako Twiggy Lawson (nazwisko po drugim mężu). Urodziła się 1949 roku w Londynie. Jako nastolatka marzyła o karierze modelki, jednak chłopięca sylwetka nie należała do kanonów piękna początku lat 60. (synonimem kobiecości była wówczas Marylin Monroe). Okazało się jednak, że Twiggy wyznaczyła nowy trend.

Jej charakterystyczne, wielkie oczy, krótka fryzura, dziecięca buzia, a także bardzo szczupła sylwetka (ważyła 41 kg przy wzroście 165 cm) tworzyły wrażenie dziewczęcej niewinności i subtelnego piękna. Uroda Twiggy została zauważona przez dziennikarkę modową jednej z brytyjskich gazet.

Eastnews

W 1966 roku została okrzyknięta mianem "Twarzy Roku" Daily Express. Od tej pory jej kariera nabrała zawrotnego tempa. Zanim skończyła osiemnaście lat gościła na wybiegach we Francji, Japonii i USA (Ameryka oszalała na punkcie Twiggy), a jej twarz pojawiła się m.in. na okładce magazynu Vogue. Przez cały ten czas karierą modelki kierował jej dziesięć lat starszy partner, Nigel Davies. Rozstała się z nim po kilku latach i poślubiła amerykańskiego aktora Michaela Witney. Po jego śmierci (zmarł na atak serca) wyszła za mąż ponownie, za Leigh'a Lawsona, z którym jest do dziś.

Twiggy uważana jest za pierwszą w historii supermodelkę oraz ikonę mody lat 60. i 70. Mimo, że powszechnie kojarzona jest głównie z modellingiem, odnosiła także sukcesy jako aktorka i piosenkarka. Za rolę w musicalu The Boy Friend otrzymała dwa Złote Globy (1972 r.). Wystąpiła również w kultowym musicalu The Blues Brothers oraz debiutowała na Broadway'u rolą w My One and Only.

Eastnews
1967 r.

Na fali jej popularności w latach 60. firma Mattel zaprojektowała lalkę Barbie, wzorowaną na figurze Twiggy. Skrajnie szczupła sylwetka Twiggy wzbudzała wiele kontrowersji. Część opinii publicznej uważała, że jest ona odpowiedzialna za promowanie anorektycznej chudości. Modelka zabierała głos w tej sprawie tłumacząc, że jej figura jest efektem genów i nigdy nie stosowała diet odchudzających.

Za następczynię Twiggy uważana jest Kate Moss.

alat

Zobacz też:

Ikony piękna: Brigitte Bardot