Waga pudru

Trochę historii, zabawnych faktów i porad na temat pudru.
Puder używany jest od starożytności. Wówczas kobiety stosowały kredę, mąkę, czy nawet pył ze skruszonych pereł. Były to metody nietrwałe, a czasem nawet trujące. Pierwsze przedsiębiorstwo, które zajęło się produkcją pudru powstało we Francji w 1750 roku. Co ciekawsze firma istnieje do dziś - znamy ją pod nazwą Bourjois (niegdyś Hou bigant). W tamtych czasach moda nakazywała mieć jak najjaśniejszy odcień skóry, a i nie tylko. Pudrowało się wówczas dekolt, ręce, nogi, biust, a nawet włosy. Pudrowali się także mężczyźni. Wówczas kosmetyk ten nie miał takiej funkcji jak dziś. Miał tuszować brud i zapobiegać rozwojowi bakterii, ponieważ francuska społeczność stroniła od mycia...

Obecnie puder ma matować naszą skórę, a także brązowić ją, korygować kształt twarzy, rozświetlać. Kosmetyki w dzisiejszych czasach muszą przejść wiele testów, zanim staną na sklepowych półkach, więc możemy mieć pewność, że ryzyko wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości związanych z ich używaniem jest minimalne.

Wybór pudru powinien zależeć od naszego typu urody i oczekiwanego efektu. Jeśli wybieramy się na imprezę, lepiej użyć trwalszego pudru, który spełni swoją rolę mimo trudnych warunków. Można zastosować także kosmetyk z mieniącymi drobinkami odbijającymi światło. Najlepiej nakładać puder grubym pędzlem, np. kabuki. Kiedyś używano do aplikacji ogonów wiewiórek, co z perspektywy czasu może wydawać się odrażające... Puder sypki stosujemy do wykończenia makijażu, prasowany do modelowania owalu twarzy, w kulkach do korygowania mankamentów, a rozświetlający do uzyskania promiennej cery. Warto wspomnieć, że w przypadku tego kosmetyku często nie warto kierować się ceną. Najlepiej wypróbować go przed zakupem na ręce - jeśli ładnie kryje, nie osypuje się i nie wygląda groteskowo, możemy być pewne, że jest wart kupna.

 

Niżej kilka przykładów pudrów dostępnych w polskich sklepach:

 

 

kolaż Lula.pl

Na koażu: puder prasowany Chanel, 155 zł (sklep.vea.pl); puder prasowany Lancome, 131 zł (sklep.vea.pl); puder mineralny w kompakcie Bourjois, 49,50 zł (amora.pl); puder prasowany z lusterkiem Bourjois, 44,80 zł (amora.pl); puder prasowany Golden Rose, 7,32 zł (amora.pl); puder prasowany Deborah, 40,39 zł (amora.pl); puder brązujący+pędzel Elizabeth Arden, 57,99 zł (nocanka.pl); mineralny puder brązujący Astor, 32,35 zł (amora.pl).

 

Anna Szulc

 

 

Emaliowe inspiracje z wybiegów

kolaż Lula.pl

Czytaj w Znam.to: Astor Volume Artist Modelling Mousse