Stroje Grace Kelly w Victoria & Albert Museum

Grace Kelly jest niekwestionowaną ikoną mody. Słynęła z elegancji i wyczucia stylu. Jej kreacje przeszły do historii. Od 17 kwietnia można je podziwiać w londyńskim Victoria & Albert Museum.

Grace Kelly stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w filmach Okno na podwórze, M jak Morderstwo i Złodziej w hotelu Alfreda Hitchcocka. W 1955 roku dostała Oscara za rolę w filmie  Dziewczyna z prowincji. Rok później zrezygnowała z aktorstwa, aby poślubić księcia Monako Rainiera III Grimaldi. Dzięki rolom filmowym Grace stała się symbolem elegancji lat 50.

W muzeum pokazane są zarówno prywatne stroje Grace - hollywoodzkiej gwiazdy i księżnej Monako, jak i kreacje postaci filmowych, które grała. Wystawa "Grace Kelly: Style Icon" jest podzielona na 3 części. Pierwsza skoncentrowana jest na Grace jako aktorce i jej kreacjach filmowych. W tej części pokazane są suknie o typowych dla lat 50. fasonach oraz fragmenty filmów, plakaty i statuetka Oscara, którą dostała aktorka. Druga część poświęcona jest jej związkowi z księciem Monako. Można tu zobaczyć suknię, którą Grace miała na sobie podczas pierwszego spotkania z księciem na festiwalu filmowym w Cannes oraz suknię ze ślubu cywilnego. Na wystawie można również zobaczyć słynną torebkę Hermesa. Tak zwana torebka Kelly stała się najmodniejszym dodatkiem lat 50., po tym jak w 1956 Grace przesłoniła nią sobie brzuch, chcąc ukryć, że jest w ciąży. Trzecia część poświęcona jest Księżnej Grace. Znajdą się w niej niesamowite suknie z kolekcji najlepszych europejskich projektantów:  Cristobala Balenciagi, Christiana Diora, Yves Saint Laurenta, Huberta de Givenchy. Wystawa potrwa do 26 września.

Z okazji wystawy została wydana książka "Grace Kelly Style".

Ikony piękna: Twiggy: