Models for Christ - piękni ciałem i duchem

"Models for Christ" to prawdopodobnie najseksowniejsza wspólnota religijna na świecie. Zrzesza ona ludzi z branży mody, którzy czują silną więź z Bogiem. Co robią w wolnych chwilach? Medytują nad Biblią.
Piękni ciałem i duchem Models for Christ: prawdopodobnie najseksowniejsza wspólnota religijna "Models for Christ" zrzesza ludzi z branży mody, którzy czują silną więź z Bogiem. Członkowie wspólnoty wybierają projekty nie cechujące się kontrowersyjnością By zdobyć upragniony kontrakt, zostać sławnym, pławić się w luksusie, niektórzy gotowi są zaprzedać duszę diabłu. Później, gdy nadchodzi sukces, jakże łatwo zatracić się w hedonizmie. Czy ktoś byłby wstanie oprzeć się tym wszystkim pokusom? "Models for Christ" to grupa gorliwych w wierze chrześcijan, w skład których wchodzą ludzie pracujący w dziedzinie mody. Założycielem niezwykłej wspólnoty jest Jeff Calenberg. Kiedy na początku lat 80. pracował w Mediolanie jako model, poznał ciemne strony branży. Postanowił, że będzie wierny swoim ideałom, a swoją filozofią życia podzieli się z innymi. Pierwszą placówkę "Models for Christ" założył w 1984 roku w Nowym Jorku. Dzisiaj "Models for Christ" to prężna organizacja, której filie znajdują się także w Los Angeles, Miami, a poza Stanami - w Londynie, Paryżu, Mediolanie, Barcelonie i Tokio. Dzięki temu podczas wyjazdów zagranicznych członkowie wspólnoty zawsze mogą liczyć na czyjąś pomoc. Członkowie wspólnoty nie podejmują się każdego zlecenia. Wybierają projekty nie cechujące się kontrowersyjnością. Reklamy, w których biorą udział, są po prostu bardziej spokojne i rodzinne. - "Zadecydowałem, że nigdy nie będę brał udziału w reklamach alkoholu i papierosów. Gdy agencja widzi, że tego nie robisz, zaczyna zdawać sobie sprawę, że naprawdę w coś wierzysz." - stwierdził Jeff Calenberg.

By zdobyć upragniony kontrakt, zostać sławnym, pławić się w luksusie, niektórzy gotowi są zaprzedać duszę diabłu. Później, gdy nadchodzi sukces, jakże łatwo zatracić się w hedonizmie. Czy ktoś byłby wstanie oprzeć się tym wszystkim pokusom? Tak - członkowie "Models for Christ". To grupa gorliwych w wierze chrześcijan, w skład których wchodzą modele, styliści, fotografowie, projektanci i inni ludzie pracujący w dziedzinie mody. Jak zwierza się fotograf Kristen Whalen, "ludzie myślą, że sukces można osiągnąć tylko poprzez sprzedawanie samego siebie, wyrzekanie się ideałów i chodzenie z kimś do łóżka. My osiągnęliśmy nasze cele dzięki temu, że uklęknęliśmy i zaczęliśmy modlić się do Boga." Są więc ludzie, którzy, zamiast drogi na skróty, wybrali drogę nieco dłuższą, lecz zgodną z nauką Kościoła.

Założycielem niezwykłej wspólnoty jest Jeff Calenberg. Kiedy na początku lat 80. pracował w Mediolanie jako model, poznał ciemne strony branży. Postanowił, że będzie wierny swoim ideałom, a swoją filozofią życia podzieli się z innymi. Pierwszą placówkę "Models for Christ" założył w 1984 roku w Nowym Jorku. Pomogła mu w tym Laura Krauss, jego przyszła żona, wówczas modelka. Raz w tygodniu spotykali się ze znajomymi w apartamencie Laury, by oddawać się lekturze Biblii. Dzisiaj "Models for Christ" to prężna organizacja, której filie znajdują się także w Los Angeles, Miami, a poza Stanami - w Londynie, Paryżu, Mediolanie, Barcelonie i Tokio. Dzięki temu podczas wyjazdów zagranicznych członkowie wspólnoty zawsze mogą liczyć na czyjąś pomoc. Na co dzień osoby przynależące do "Models for Christ" biorą udział w spotkaniach modlitewnych, szkoleniach i działają na rzecz społeczności lokalnej.

Nie pozostaje to bez wpływu na ich karierę zawodową. Członkowie "Models for Christ" nie podejmują się każdego zlecenia. Model Jono Darville mówi, że "nigdy nie rozbierze się do naga, nie będzie też robił rzeczy, które prowokowałyby kobiety". Członkowie "Models for Christ" wybierają więc projekty nie cechujące się kontrowersyjnością. Reklamy, w których biorą udział, są po prostu bardziej spokojne i rodzinne.

Zadecydowałem, że nigdy nie będę brał udziału w reklamach alkoholu i papierosów. Gdy agencja widzi, że tego nie robisz, zaczyna zdawać sobie sprawę, że naprawdę w coś wierzysz." - stwierdził Jeff Calenberg.

Obecnie, Jeff i Laura Calenbergowie zamierzają oddać inicjatywę młodszemu pokoleniu. Do roli nowych liderów "Models for Christ" są przymierzani Shane i Christina Nearman, charyzmatyczne małżeństwo, które również poznało się w modelingu. Teraz to ich rolą będzie czuwanie, by świat mody podążał za tekstem Dziesięciorga Przykazań.

Andrzej Grabarczuk

Models For Christ I

Models For Christ II

Models for Christ: Christians in the Fashion Industry