Wzmocnij włosy po ciąży

Często zdarza się, że włosy kobiet po porodzie zaczynają bardzo wypadać. Jak wówczas radzić sobie z problemem?
Młode mamy po urodzeniu dziecka są bardzo zafascynowane i zajęte swoim maleństwem, zresztą noworodek, czy niemowlę wymaga wiele pracy i sił. Bardzo często kobieta po urodzeniu dziecka, szczególnie w pierwszych tygodniach jest przemęczona, niewyspana i niekiedy nie ma sił nawet na myślenie o swoich potrzebach, a co mówić o ich zaspokajaniu. Dodatkowo część kobiet dotyka poważny dla nich problem - wypadanie włosów. Przypadłość ta dotyka nieco mniej niż połowę młodych mam.

Jest to tak zwane łysienie telogenowe, w zasadzie fizjologiczne dyktowane spadkiem hormonów.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kobietom wypadają te włosy, które powinny wypadać każdego dnia podczas trwania ciąży, ale proces ten został zatrzymany co najmniej na dwa trymestry ciąży, z powodu bardzo dużej ilości estrogenów. Młode mamy bardzo często wpadają z tego powodu w panikę. Boją się, że wyłysieją, a ich włosy nie wrócą do dawnej formy.

Nie ma jednak powodu wpadać w panikę. Młoda mama, niezależnie od tego jak jej włosy zareagowały na ciążę -  zawsze może wyglądać ładnie. W zasadzie tuż po urodzeniu dziecka każda kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie poprzez odpowiednią dietę, ponieważ część z nich ma problem z włosami z powodu anemii poporodowej, którą może pogłębić jeszcze laktacja. Jeśli do młodej mamy nie przemawiają argumenty, że musi w tym okresie szczególnie dbać o siebie, to tu argumentem jest dziecko - dieta matki wpływa na to, czy mleko dla dziecka jest w pełni wartościowe.

Zastosowanie diety, w której nie zabraknie przede wszystkim żelaza, miedzi, cynku, witamin w zasadzie wszystkich, ale szczególnie tych z grupy B oraz witaminy A i E, a także D sprawi, że jeśli nawet hormony wpłyną na wypadanie włosów, to może nie będzie ono bardzo mocno nasilone, a rosnące włosy będą bardziej sprężyste i błyszczące.

Jeśli forma włosów faktycznie nie jest najlepsza -  długie włosy łatwo spiąć w kitkę spinką lub frotką. Część kobiet ma jednak włosy półdługie i krótkie i wówczas warto odwiedzić salon fryzjerski i tak je obciąć, by bez większego wysiłku układały się w ładną fryzurkę. Jeśli włosy naprawdę znacznie się przerzedziły to sprawdzi się klasyczne cięcie "na pazia", bo gdy włosy lekko przeschną wystarczy je na dole zawinąć na kilka grubych walków (warto użyć takich na rzepy) i fryzura nabierze przy takim uczesaniu objętości i włosy będą wyglądać, jakby było ich wiele więcej.

Jeśli kobieta nie karmi dziecka piersią może zdecydować się na zrobienie delikatnej trwałej ondulacji na przykład ziołowej, która podniesie włosy do góry i da delikatny skręt. Dobry fryzjer potrafi zrobić współcześnie, dzięki nowym kosmetykom, taką trwałą, która po umyciu nie wymaga układania włosów, a jedynie wysuszenia w sposób naturalny - włosy z taką trwałą również zwiększają optycznie swą objętość.

Młoda mama, która traci włosy w wyniku spadku liczby estrogenów po porodzie - powinna wiedzieć, że po kilku miesiącach gospodarka hormonalna ustabilizuje się i włosy powrócą do stanu sprzed ciąży. Ale jak już wspomniano trzeba zadbać o dostarczenie organizmowi wszelkich potrzebnych minerałów i witamin - w końcu włos musi mieć budulec, ażeby w ogóle wyrosnąć. Powinno się również przestrzegać zasad pielęgnacyjnych.

Często młode mamy pytają z nadzieją na konkretną odpowiedź, co zrobić, co przyjmować, by włosy stały się znów piękne. Niestety, medycyna do dziś nie znalazła odpowiedzi dlaczego włosy po porodzie u niektórych kobiet wypadają. Warto w takim wypadku pamiętać, by niezależnie od długości włosów zaopatrzyć się w opaskę, która będzie lekko utrzymywała włosy z tyłu głowy. Nie wolno bowiem dopuszczać, by znajdowały się one w łóżeczku, czy rączkach maluszka, bo nie jest to dla niego bezpieczne.

Drogie mamy - pamiętajcie przede wszystkim o tym, by dbać o zdrowie, dobrać fryzurę do aktualnego stanu włosów, oszczędzić im ostrych zabiegów - nie prostować, nie kręcić, ani na wałki ani lokówką (opisane wcześniej podwinięcie włosów na wałki nie wpływa na ich stan) i po prostu po 3-4 miesiącach włosy zaczną odrastać. Młode mamy i tak wyglądają pięknie, szczególnie z dzieckiem w ramionach.

 

Materiał powstał przy współpracy z Kliniką Handsome Men

 

Zobacz też:

Jak poradzić sobie z opuchniętymi powiekami

Fot. Shutterstock

 

Więcej o: