Żakiet Chanel - rewolucja w kobiecej szafie [ZDJĘCIA + WIDEO]

Są pewne rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody. Jeansy, biała koszula i żakiet Chanel...

- Najtrudniejszą rzeczą w moim zawodzie to dać kobietom możliwość swobody ruchów. By nie czuły się w przebraniu. By nie zmieniły postawy i sposobu bycia, w zależności od stroju jaki noszą - stwierdziła kiedyś Gabriel Chanel i zaproponowała rozwiązanie, które na stałe wpisało się w kanon stylu - czarny żakiet.

Żakiet Chanelmat.prasowe Chanel

Pierwszy model  kultowego ”małego czarnego” powstał w 1954 roku, aby zwrócić kobietom wolność, jaką zabrał im gorset. Żakiet Chanel był alternatywą do wybujałej i pełnej zdobień mody lat 50. - prosty, bez kołnierza, ozdobiony lamówkami, niepodszyty płótnem, za to wewnątrz z delikatną, jedwabną podszewką z logo Chanel (dwie odwrócone do siebie plecami, splecione litery C) i wszytym łańcuszkiem, dzięki któremu żakiet układa się idealnie. Wykonany z miękkiego tweedu, który Coco Chanel (zobacz też film) odkryła podczas jednej ze swoich wielu podróży do Szkocji. Oryginalny żakiet ma cztery kieszenie, galony i nieco za krótkie rękawy, dlaczego? Żeby miłośniczki biżuterii, do których zaliczała się również sama Gabrielle Chanel, mogły pokazywać swoje błyskotki.

71-letnia wówczas projektantka w swoim pomyśle skutecznie rozkochała kobiety na całym świecie. Do jego wielkich miłośniczek zaliczyć można takie ikony stylu jak: Brigitte Bardot, Grace Kelly, Romy Schneider, Jane Fondę oraz francuską aktorkę Jeanne Moreau (na zdjęciu).

 

Żakiet Chanelmat.prasowe Chanel

Od czasu kiedy Gabrielle Chanel stworzyła pierwszy, czarny żakiet minęło już prawie 60 lat i niezliczona liczba kolekcji francuskiego domu mody. W 1983 roku Karl Lagerfeld pozwolił sobie na uwspółcześnienie "małego czarnego", co pozwoliło tylko na poszerzenie przeogromnej i tak rzeszy wielbicielek.- Czarny żakiet to ubranie typowo męskie, które przekroczyło granicę i trafiło do damskiej garderoby. Uwielbiam go. Stał się symbolem określonego typu elegancji - nonszalanckiej i ponadczasowej - uważa Lagerfeld i co sezon prezentuje nam swoje pomysły. Dzięki niemu też żakiet stał się luksusowym "must have" kobiecej szafy.

Żakiet Chanelmat. prasowe Chanel

Dla uczczenia tej rewolucyjnej, chanelowskiej części garderoby, a przede wszystkim jej fanek, Karl Lagerfeld przy współpracy z Carine Roitfeld, byłą naczelną francuskiego "Vogue'a", stworzył wyjątkowy album "The Littel Black Jacket".

Do projektu zaproszonych zostało ponad sto gwiazd i osobowości świata mody i filmu. Każdy z nich zaprezentowała chanelowski klasyk na swój unikalny sposób, w przeróżnych aranżacjach. W albumie zobaczyć można zdjęcia między innymi: Vanessy Paradis, Sarahy Jessiki Parker, Georgii May Jagger i Carine Roitfeld, która wciela się w postać samej Coco. Na zdjęciach znalazła się również obecna muza mistrza, punk rockowa piosenkarka Alice Dellal, która uczyniła z chanelowskiego klasyku, typową punkową kurtkę. (Zdjęcia z albumu "The Littel Black Jacket" znajdziecie w GALERII)

Żakiet Chanelmat.prasowe Chanel

 

A jak powstaje to czarne, tweedowe cudo zobaczyć możecie w dwóch krótkich wideo:

Więcej o: